Broumovsko

Čtvrtek 4.červen 2020

Poslední aktualizace 5.06.2020 05:54

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Lucie Bošinová: "V nouzi poznáš přítele! Jsem moc šťastná, že je všude kolem tolik hodných a rozumných lidí."

Lucie Bošinová: "V nouzi poznáš přítele! Jsem moc šťastná, že je všude kolem tolik hodných a rozumných lidí."

Email Tisk PDF
seznam článků
Lucie Bošinová: "V nouzi poznáš přítele! Jsem moc šťastná, že je všude kolem tolik hodných a rozumných lidí."
Strana 2
Všechny strany

IMG 1332ttttttO své nemoci hovoří farmářka Lucie Bošinová.

Kdy jste zjistila, že jste se dostala do kontaktu s člověkem nakaženým koronavirem?

Funguje to tak, že jakmile se zjistí, že jste nakažený (vyjde Vám pozitivní test) musíte pro krajskou hygienickou stanici vypracovat seznam lidí, se kterými jste byl 3 týdny nazpět v užším kontaktu. Oni pak všechny lidi ze seznamu obvolávají a zjišťují, zda mají nějaké potíže a příznaky. Pokud ano, pozvou je na testy. U každého jména uvedete i den posledního kontaktu a automaticky se od tohoto dne tento člověk dostává do 14-ti denní karantény. Počítá se to i zpětně. No a na takovém seznamu jsem se ocitla i já a v sobotu 28. 3. mě kontaktovala Krajská hygienická stanice HK. Ještě ten den jsem jela na testy a v neděli 29. 3. jsem znala výsledek.

Jak jste to poznala? Jaké jste měla příznaky?

Jediným příznakem, který jsem si uvědomila a byl relevantní, byla ztráta čichu a chuti, taková rýma nerýma. Přesvědčila jsem je na hygieně, že je pro mě test velmi důležitý, protože máme farmářský krámek a stýkám se tam se zákazníky. A i přes absenci závažných příznaků vyšel test na Covid 19 pozitivně. Dnes už je snazší se na testy dostat, protože se postupem času příznaky přehodnotily, zjistilo se, že teplota, kašel a dýchavičnost nejsou jedinými ukazateli nemoci.

Jaká byla Vaše reakce, když Vám to potvrdily?

Bylo to obrovské překvapení. Ihned jsem začala sepisovat svůj seznam lidí, se kterými jsem byla v úzkém kontaktu. Konzultovali a hodnotili jsme s hygienou, zda mám na seznam zahrnout i zákazníky, ale ubezpečili mě, že pokud jsme dodržovali hygienická a bezpečnostní opatření (rouška, rukavice, dezinfekce), tak při běžném nákupu k nákaze dojít nemohlo. Což se pak i potvrdilo. Dotazovala jsem se i na Státní veterinární správě – hygieně potravin, jestli nemůže dojít k přenosu z potravin, přestože s nebaleným masem a uzeninami už nepracuji, to dělá řezník a zaměstnanci (kteří byli na testech negativní). Ve Francii i u nás ve výzkumném ústavu v Jihlavě se dělalo spousta testů, které nepotvrdily žádný výskyt koronaviru v potravinách, dokonce ani na zkoumaném nebaleném pečivu odebraném v supermarketech, kde je velký výskyt zákazníku. To mě velice uklidnilo.

Jaký průběh nemoci jste měla?

Měla jsem velmi mírný průběh nemoci. Nebýt ztráty čichu a chuti, tak bych si ničeho ani nevšimla. Cítila jsem se jako většina lidí v tomto období, kdy kvetou alergeny. Občas máte pocit rýmy, občas zakašlete, ale nic zvláštního nebo výjimečného. Věřím, že to hodně závisí na celkovém zdravotním stavu. Dcery a manžel mají dobrou imunitu. Jíme hodně čerstvé zeleniny a ovoce, trávíme čas na slunci. Já mám imunitu trošku oslabenou, neboť se léčím se štítnou žlázou (což je autoimunitní onemocnění) a před několika měsíci jsem prodělala kardiochirurgický zákrok. Jedině tak si vysvětluji, že jsem ve společné domácnosti nenakazila dcery a manžela. Opakované testy měli negativní. Mají prostě dobrou imunitu.

Jak se cítíte nyní po 4 týdnech?

Po necelých 3 týdnech jsem byla na kontrolních testech, které opakovaně vyšly negativní a od 17. 4. jsem oficiálně vyléčená. Cítím se velmi dobře a moc se těším, až se na farmě vše vrátí do starých kolejí a budu moci opět prodávat svým zákazníkům kvalitní regionální potraviny.

Jak celou tu dobu fungovala Ekofarma?

Ze dne na den jsme se ocitli bez zaměstnanců, kteří museli zůstat v domácí karanténě. Museli jsme přeorganizovat a přerozdělit veškerou práci, obvolat klienty a zrušit nasmlouvané služby. Několik hodin jsem strávila voláním na Ministerstvo zemědělství, KHS, SVS, ..., abychom zjistili, jaké máme možnosti pracovat v karanténě a zachovat chod farmy. Zvířata se musí každý den nakrmit a polní práce se nedají odložit o několik týdnů. Nakonec mi hodně pomohl bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, který pro nás a ostatní zemědělce vykomunikoval výjimky, které nám umožnily pracovat na farmě. Zapojily se i nezletilé dcery Viktorka a Tonička a velmi nás to, jako rodinu, stmelilo.

Jaké byly reakce vašich zákazníků?

Když jsem se dozvěděla, že jsem pozitivní na Covid 19, měla jsem potřebu o tom informovat zákazníky, abych předešla různým fámám a panice. Zároveň jsem je potřebovala uklidnit, že u nás byli v bezpečí. S tím mi pomohly informace hygieniků. Samozřejmě jsem měla velký strach z jejich reakce. Neskutečně mile mě všichni překvapili svými komentáři na našem facebooku. Chtěla bych jim velice poděkovat za vyjádřenou podporu, přání brzkého uzdravení a nabízenou pomoc! Nesmírně si toho vážím! Tady se potvrdilo známe pořekadlo: V nouzi poznáš přítele! Jsem moc šťastná, že je všude kolem tolik hodných a rozumných lidí.

Co byste vzkázala čtenářům?

Chtěla bych všem vzkázat, aby zachovali klid a nepropadali strachu a panice. Není to tak strašné, jak to vypadá. Je důležité posilovat imunitu a dodržovat všechna hygienická a bezpečnostní opatření. Já jsem se nakazila v době, kdy roušky nebyly povinné, bohužel. Věřím, že teď už by se to nestalo. Opatrujte se a věřte, že "moje rouška chrání Tebe a Tvoje rouška chrání mě", nejsou to jen prázdná slova.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 5. do 7. června

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 5. do 7. června

Vernisáže výstav, divadlo, kino pro děti, koncert či mykologická akce. To jsou tipy na akce, které s...

Golf je zábava pro celou rodinu

Golf je zábava pro celou rodinu

Začnu i tento díl golfovým slovníkem.

"Všechno je jinak."

"Všechno je jinak."

Znáte ten židovský vtip o rabínovi na smrtelné posteli? Jeho svatost a učenost byla věhlasná, a tak ...

Návrat do Edenu

Návrat do Edenu

"Ten, kdo má obavy o své zdraví, nechť raději zůstane doma, aby nevymrzoval. Já na tento blázinec má...

Přežijí nová boží muka lidskou hloupost?

Přežijí nová boží muka lidskou hloupost?

V osadě Jiráskovy Skály na jihovýchodním okraji Teplicko-adršpašských skal, známých též jako Bischof...

Doporučujeme

Benefiční koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera – P. S. ONLINE

Police Symphony Orchestra galakoncert foto Tomáš Hejzlar 6537 nahled

Mladí hudební nadšenci z Police Symphony Orchestra často a rádi pořádají koncerty pro dobrou věc. Během deseti let existence orchestru na dobročinné účely věnovali téměř 1,2 milionu korun a s neslábnoucí energií hodlají pokračovat i nyní. V neděli 31. května od 20 hodin odehrají speciální benefiční koncert P. S. ONLINE, oproti jiným online přenosům pojatý velmi netradičně - skloubí hudbu a pohyb s poetikou barokní perly broumovského výběžku... celý článek

 

Poslední komentáře