Broumovsko

Sobota 17.duben 2021

Poslední aktualizace17.04.2021 04:30

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Marcela Lilingová: "Strach nebo obava z neznámého je přirozená a chrání nás."

Marcela Lilingová: "Strach nebo obava z neznámého je přirozená a chrání nás."

Email Tisk PDF

liliNěkolika lidem z Broumovska jsem položil několik otázek. Dnes odpovídá Marcela Lilingová.

Je to už rok, kdy byl vládou vyhlášený nouzový stav. Prožíváte i teď obavy z nakažení, z budoucnosti, nebo se situace již stala denním chlebem současné doby?

Já myslím, že strach nebo obava z neznámého je přirozená a chrání nás. Před rokem jsme byli postaveni před zcela novou situaci a dodnes jsme se s ní nevypořádali. Tak jak se covid mění a mutuje, mění se i naše postoje. Každý má své zkušenosti a těmi se řídí. Důležité je vědět a věřit, že všechno dobře dopadne a udělat proto to nejlepší, co umíme.

Internet je plný různých teorií o původu viru, účinnosti vakcín či důvěryhodnosti vedení státu. Jak si to vše vysvětluje váš "selský" rozum?

Abych se nebála, naučila jsem se vyhledat si spolehlivé informace a používat víc než kdy jindy zdravý rozum. Vždycky se najde někdo, kdo naskočí na vlnu a sveze se. Už skoro sedmdesát let se učím rozlišit, co jsou fakta, od koho přijímám informace a čím nemařit čas. Čím méně ho mám, tím víc si ho vážím. Čínská chřipka je živná půda pro teorie, manipulace a spekulace. Já, když tápu, tak se ptám: "Kdo to říká? A proč?" A že si tahle vláda neumí poradit nejen s covidem, to je už dlouho zřejmé. A že nás to stojí spoustu peněz, které by se daly využít jinak, to taky.

Studenti broumovského gymnázia v nedávné anketě objevili dosud netušené možnosti, jak trávit volný čas o samotě a sám se sebou. Jak je to u vás?

Přijít na tohle ve studentském věku je super. Být sama se sebou je to nejtěžší, před co mě život postavil, a ještě to pořádně neumím. Ale takové ty výmluvy "To bych dělala ráda, ale nemám na to čas", ty přestaly platit. Jsem extrovert a bytostně potřebuju "být s někým". Rok je dlouhá doba, nejít sama sobě na nervy znamená vyplnit si svůj čas mnohem pečlivěji, než když mi ho plnil běžný každodenní společenský život. Aby doma se mnou "někdo dýchal", dala jsem domov kocourovi z útulku, vyhrabala jsem pletení, objevila seriály a dokumenty na Netflixu a naučila se pravidelně cvičit, i když se mi nechce. Není na co se vymlouvat, protože času pro sebe mám teď doopravdy hodně. A čím jsem starší, tím víc si ho vážím.

Co vám zaručeně zvedne náladu?

Kontakt s rodinou. Slunce a příroda. Práce.

Asi většinou ženy mají v současné době trable s tím, co pořád doma vařit. Poraďte nějaký svůj oblíbený recept! Podrobně prosím, ať si to můžeme uvařit či připravit.

Miluju tatarák v náchodském Bonatu, big burger ve Walzlovce a zeleninové saláty. A boršč a zákusky Na Mejtě. Ale recept ode mě nedostanete. Jsem lepší konzument, než kuchař. A topinku se špenátem a volským okem, tu zvládnete i po slepu.

Co uděláte, až to všechno skončí? A nechci slyšet, jak naočkovaní vyrazíte do Chorvatska.

Ani náhodou! Obejmu svou rodinu, potěším se pohledem na o rok nebo dva starší vnoučata, ukážu jim svá oblíbená místa a budu si užívat, že jsem, že je mám a že už je to špatné za námi, a to dobré nás čeká.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Na autobus jedoucí do Broumova zřejmě někdo střílel

Na autobus jedoucí do Broumova zřejmě někdo střílel

Ve středu krátce před 23. hodinou přijali policisté oznámení o poškozeném autobusu. U linkového auto...

Dal si pár piv a na mopedu ujížděl policejní hlídce

Dal si pár piv a na mopedu ujížděl policejní hlídce

V sobotu 10. dubna krátce před půl jedenáctou večer se policejní hlídka rozhodla zastavit osobu jedo...

Které hodnoty nám ve společnosti chybí? Broumovské diskuse se ptají politiků, filozofů a osobností z různých sfér života

Které hodnoty nám ve společnosti chybí? Broumovské diskuse se ptají politiků, filozofů a osobností z různých sfér života

Diskusní konference Broumovské diskuse, která se každoročně koná počátkem listopadu v broumovském kl...

Broumov 2028: Aktivní občan(ství)

Broumov 2028: Aktivní občan(ství)

Jsme přesvědčeni, že i v malém městě, jako je Broumov, to může tepat životem, a to díky propojené a ...

Free World Broumov 2021

Free World Broumov 2021

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o 2. ročníku akce Free World Broumov, která by se měla uskutečnit po...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free