Broumovsko

Úterý 2.březen 2021

Poslední aktualizace 2.03.2021 04:14

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Pokrok nezastavíš

Pokrok nezastavíš

Email Tisk PDF

hamberSoučasná průmyslová transformace přináší celou řadu výzev, příležitostí, ale i hrozeb, které si zatím ani neumíme představit.

Éra, před kterou stojíme či spíše, ve které již žijeme, se neomezí jen na revoluční změny ve výrobě a spotřebě statků a služeb. Souvisí zásadně také s tím, jak se bude společnost a její instituce, zejména ty vzdělávací vnímat, a jakou úlohu bude v této společnosti sehrávat člověk, jakožto hybatel i subjekt tohoto fenoménu.

Technologie a technika, ať už z první nebo čtvrté průmyslové revoluce, jak víme z historických pramenů, nejsou samospasné: samy o sobě význam nenesou. Ten jim dává člověk, jen člověk je vymýšlí, ovládá, používá. Člověk též musí aktivně reflektovat a promýšlet úlohu nových technologií, a to jak v tradičních odvětvích průmyslu, tak v těch, co se v současnosti formují a etablují, tak i v těch, které jsou prozatím otázkou budoucnosti. A i když se v centru pozornosti tyčí průmyslová revoluce, koneckonců proto také označení Průmysl 4.0, nelze z této technické a technologické proměny vylučovat společnost, její hodnoty, její vize a její instituce.

Zvláště pak vzdělávací složky musí být dostatečně připraveny na jednotlivé elementy průmyslu 4.0, opírající se například o 3D technologie, laserové technologie, internet věcí, umělou inteligenci, virtuální realitu, inovativní rozhraní mezi strojem a člověkem a mnoho dalších. Takto široká škála probíhajících změn vyžaduje také změny v kontextu celospolečenského vývoje. Důraz musí být kladen na změnu ve vzdělávání, nejen mladistvých, ale i dospělých jedinců. Je nutné vybavit tyto jedince novými dovednostmi a schopností ztotožnit se s novým pojetím cesty k úspěšnému začlenění do společnosti. To jsou základní faktory potencionálního úspěchu či neúspěchu a obzvláště zásadní je zde role pedagoga, který musí aktivně reflektovat a promýšlet úlohu nových technologií ve všech oblastech každodenního života, do kterých tyto změny zasahují.

A tím jsem se dostal k hlavnímu důvodu, proč jezdím po celé České republice s pojízdnou učebnou vybavenou moderními technologiemi a seznamuji s výše popsaným nejen žáky a studenty, ale i učitele. Minulý rok jsme se zastavili s naší technologickou a praktickou učebnou v Teplicích nad Metují, v Náchodě, v Josefově, v Deštné v Orlických horách a Choustníkově Hradišti. Tento rok bychom rádi zavítali také do Broumova a do Police nad Metují a Hronova, a já věřím, že se situace brzy zlepší, žáci se vrátí do škol a my budeme opět moci vozit zážitek a vzdělávání a šířit dál naše heslo, že zkrátka pokrok nezastavíš.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Tereza Machková: Gympl mi ukázal cesty, po kterých mohu jít v životě dál

Tereza Machková: Gympl mi ukázal cesty, po kterých mohu jít v životě dál

"Mám ještě v živé paměti, jak přišla Tereza do své třídy. Nastoupila o rok později, do sekundy. Byla...

Hrající trenér Hejtmánkovic Miroslav Harasevič: Postupem času ubývá chuť do fotbalu

Hrající trenér Hejtmánkovic Miroslav Harasevič: Postupem času ubývá chuť do fotbalu

Současná situace amatérským fotbalovým soutěžím rozhodně nenahrává. Jasným příkladem jsou Hejtmánkov...

Nový web cestující provede veřejnou dopravu v kraji

Nový web cestující provede veřejnou dopravu v kraji

Královéhradecký kraj spustil nový web určený cestujícím ve veřejné dopravě. Zajistí lepší informovan...

Další živé online prohlídky broumovského kláštera odhalí krásy klášterní knihovny

Další živé online prohlídky broumovského kláštera odhalí krásy klášterní knihovny

Ve čtvrtek 25. února a v neděli 14. března 2021 se virtuálně otevře vzácně dochovaná knihovna broumo...

Rozhovor s psycholožkou Masarykovy školy Michaelou Krutilovou

Rozhovor s psycholožkou Masarykovy školy Michaelou Krutilovou

Na několik otázek odpověděla psycholožka Masarykovy základní školy v Broumově Michaela Krutilová.

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free