Broumovsko

Středa 21.listopad 2018

Poslední aktualizace22.11.2018 04:52

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Předseda vlády České republiky se zajímá o teplický model vzdělávání

Předseda vlády České republiky se zajímá o teplický model vzdělávání

Email Tisk PDF
seznam článků
Předseda vlády České republiky se zajímá o teplický model vzdělávání
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

ham2Na první pohled se může zdát, že o popularitu města Teplice nad Metují se starají pouze tamější skály a okolní nádherná příroda. V poslední době se město Teplice nad Metují začíná stále více častěji spojovat se vzděláváním. Tento jev zaznamenal i předseda vlády Andrej Babiš a pozval si pedagoga teplické základní školy Tomáše Hambergera do svého sídla na Úřad vlády České republiky.

Pane Hambergere, jak probíhalo jednání s panem premiérem?

Myslím, že velice dobře, pan premiér se dlouhodobě zajímá o inovativní přístupy ke vzdělávání, takže jsme se na mnoha věcech shodli.

Můžete být konkrétní?

Oba zastáváme názor, že ve vztahu k současnému technologickému vývoji, zejména ve vztahu k Průmyslu 4.0, je nutné umožňovat žákům základních škol pracovat s programovatelnými technologiemi a rozvíjet u nich informatické myšlení, které patří mezi základní dovednosti pro budoucnost, tak zvané future skills.

Praxe na vaší škole je tedy jaká?

Na naší škole rozvíjíme tuto oblast prostřednictvím našeho programu 3P, který je součástí vzdělávací oblasti Informační a komunikační technologie. 3P pak znamená: Prevence, kde se zaměřujeme na kyberkriminalitu a bezpečné používání internetu a moderních digitálních technologií. Právo, zde dbáme na citační normy a autorská práva všeobecně. Poslední částí je Programovaní a tzv. Hackingcreativity, kdy pomocí programovatelných technologií umožňujeme našim žákům jiný způsob vzdělávání a rozvíjíme jejich digitální gramotnost. Technologie mají v našem vzdělávacím plánu již své místo, ale není to zatím na úkor klasického vzdělávání. Inovativní přístupy ke vzdělávání prosazujeme na naší základní škole i ve zbylých vzdělávacích oblastech, nejenom tedy ve vztahu k Informační a komunikační technologii, ale i například ve vzdělávací oblasti Jazyk a jazyková komunikace nebo Člověk a jeho svět a nejenom prostřednictvím nových technologií, ale i skrze jiné metody moderní didaktiky.

Tato praxe je viditelná na stále větším počtu základních škol v České republice, v čem tedy spočívá vaše jedinečnost?

Když opomenu, že vše má u nás mezinárodní přesah a inspiraci hledáme nejvíce ve Finsku, kde naše škola od letošního roku buduje partnerství se základní školou ve městě Espoo, tak ta jedinečnost spočívá v tom, že se profilujeme jako průhledná základní škola. Víme, že některé věci děláme jinak, že k něčemu přistupujeme inovativně a netradičně, tak nabízíme ostatním školám v našem okolí možnost tyto metody vyzkoušet přímo na naší základní škole. V praxi to vypadá, že přijíždějí žáci se svými učiteli ze sousedních škol a naši žáci jim ukazují nové technologie, seznamují je s programováním například pomocí Ozobotů nebo stavebnic Mindstorm. Dochází tak k nejefektivnějšímu způsobu vzdělávání, kdy jsou samotní žáci učiteli.

Tyto akce jsou pravidelné?

Chtěli bychom, aby byly pravidelné. V tomto případě nabízíme pedagogům z ostatních škol možnost vstoupit do Klubu aktivních ve vzdělávání, který vzniknul na naší základní škole a jehož hlavní myšlenkou je, že základní školy v regionu spolu navzájem spolupracují a udávají směr, kterým naše základní školy budou směřovat. Také je nutné zdůraznit, že Klub aktivních učitelů a jeho členové nezpochybňují současný vzdělávací systém a práci pedagogů, pouze pomáháme prosazovat a rozšiřovat nejlepší myšlenky a metody, které v současnosti pedagogika jako vědní disciplína má k dispozici. Klub aktivních ve vzdělávání v současnosti také spolupracuje s představiteli Královehradeckého kraje, kteří podporují mezinárodní spolupráci s Finskem a také nám pomáhají šířit hlavní myšlenku Klubu aktivních ve vzdělávání napříč celým Královehradeckým krajem. Musím říct, že jsme stále na začátku a čeká nás mnoho práce. V okolí naší základní školy je stále mnoho vzdělávacích institucí, které bych i touto cestou chtěl vyzvat ke spolupráci.

Ve třech větách na závěr popište poslání vaší základní školy, případně Klubu aktivních ve vzdělávání.

Spolupracující, navzájem sobě otevřené školy. Jednoduché vzdělávací prostředí. Pozitivní deviace.

Zájemci, zejména z řad učitelů, nás můžou pro více informací kontaktovat na emailu: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Broumovské neviňátko Stinka stále hledá něco nového

Broumovské neviňátko Stinka stále hledá něco nového

Zpěvačka, multiinstrumentalistka a spisovatelka Hana Lundiaková řečená Stinka nastupuje spolu s dalš...

Statečné ženy v Broumově

Statečné ženy v Broumově

Prvního listopadu 2018 byla v Lapidáriu broumovského kláštera zahájena výstava plakátů Ženy v disent...

Novou starostkou Teplic nad Metují se stala Ing. Blanka Fichtnerová

Novou starostkou Teplic nad Metují se stala Ing. Blanka Fichtnerová

Stejně jako v Polici nad Metují, také v Teplicích nad Metují mají nového starostu, resp. starostku. ...

I Broumov se přidal k celonárodním oslavám státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii

I Broumov se přidal k celonárodním oslavám státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii

I Broumov se v sobotu 17. listopadu přidal k celonárodním oslavám státního svátku Dne boje za svobod...

V polickém divadle zazněla klasická opera

V polickém divadle zazněla klasická opera

Zatímco na scéně pražského Národního divadla dávají Prodanou nevěstu v "moderním" provedení, v Polic...

Doporučujeme

Ustavující zasedání Zastupitelstva Broumova bez překvapení. Starostou je Jaroslav Bitnar

jaradadada

Nic převratného se na středečním ustavujícím zasedání Zastupitelstva v Broumově nestalo. Starostou bude i v dalším volebním období Jaroslav Bitnar a místostarostou Kamil Slezák... celý článek

Poslední komentáře