Broumovsko

Neděle 29.listopad 2020

Poslední aktualizace 1.12.2020 04:31

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Rozhovor s vítězkami broumovské části projektu Příběhy našich sousedů

Rozhovor s vítězkami broumovské části projektu Příběhy našich sousedů

Email Tisk PDF
seznam článků
Rozhovor s vítězkami broumovské části projektu Příběhy našich sousedů
Strana 2
Všechny strany

Mladé dokumentaristky z Broumovska 1024x683Dne 17. září zaznamenaly žačky 2. stupně Masarykovy základní školy - Anita Středová, Elisabeth Středová, Klára Lukašáková a Anna Skřivanová významný úspěch, když dokázaly zvítězit v projektu "Příběhy našich sousedů", který pořádá společnost Post Bellum. Podrobnější pohled do zákulisí celé prezentace nabízí trojice hlavních aktérek v následujícím rozhovoru.

Jak jste se k tomuto projektu dostaly?

Anita: K projektu jsme se dostaly díky paní učitelce Jindřišce Vašákové. Vybírala totiž pár studentů na prezentaci Příběhy našich sousedů. Přišel nám to jako dobrý nápad, tak jsme do toho šly. (smích)
Elisabeth: Já se k projektu dostala úplně náhodou, když se o něm zmínili spolužáci. Zaujalo mě jejich povídání, proto jsem si zjistila něco o minulých pamětnících, a nakonec se rozhodla do projektu zapojit.
Klára: Tento projekt znám už od prvního ročníku, kdy jsem se byla podívat na prezentaci Příběhů našich sousedů v Dřevníku. Minulý rok jsme si se spolužačkami řekly, že bychom se mohly zapojit i my.

Kde jste přišly na paní Kopáčkovou?

Anita: Jsme s Elisabethou sestry a paní Kopáčková je naše prababička. Jelikož nám ráda vyprávěla o její minulosti, navrhly jsme ji ostatním a všichni souhlasili.

Jak složité jsou přípravy jedné takové prezentace, např. časově nebo technicky?

Anita: Příprava na natáčení probíhala tak, že jsme si nejprve od Tomáše a Pavly vypůjčili kameru a diktafon. Ve škole poté proběhla zkouška obou vypůjčených věcí, aby se při natáčení pamětníka něco nepokazilo. Samotné natáčení nebylo zas tak složité, ale nejtěžší byl čas. Vybrat to nejdůležitější a nejzajímavější a nacpat to do pěti minut. Po škole jsme pak trávili čas vybíráním časových úseků ve volných učebnách s interaktivními tabulemi.
Elisabeth: Příprava prezentace nebyla nějak zvlášť náročná. Díky tomu, že jsme se příběhu tak věnovali, nám netrvalo dlouho sestavit text, nebo připravit pár fotek na odprezentování. Upřímně jsme vše trénovali společně s obecenstvem, které nám dělali spolužáci, snad jen pětkrát. Těžší pro nás bylo vybírat outfity, jelikož jsme chtěli, aby naše prezentování vypadalo alespoň trochu esteticky. Řekla bych, že příprava prezentace, byla na projektu to nejlehčí.
Klára: K natáčení příběhu jsme potřebovaly kameru, diktafon. Po natočení jsme si několikrát prohlédly námi natočená videa z vyprávění paní Kopáčkové. Časově náročné bylo sestavení osnovy příběhu a vybrání důležitých pasáží tak, aby celý příběh plynule navazoval.

Do jaké míry jsou sondy do života pamětníků důležité pro mladé lidi ve vašich letech?

Anita: Tyto sondy mají ukázat především mladým lidem, jak se dříve žilo a co se dříve dělo. Měli bychom si uvědomit, že se toho mnoho změnilo a že je docela štěstí, že žijeme v této době. Každý by si toho měl vážit.
Elisabeth: Určitě hodně. Nebo alespoň podle mě. Kolikrát si totiž ani neuvědomuje, jak moc je náš život, oproti životu našich předků, lehký. Prakticky se o něj nemusíme nějak zvlášť prát. My žijeme, oni přežívali.
Klára: Je hodně důležité vědět, v jaké době žili naši předkové a co v životě zažili.

Jak reagují na vaši aktivitu spolužáci, zajímá je to vůbec?

Anita: Naši spolužáci nás v tom velice podporovali. Několik z nich nás přišlo dokonce podpořit i na veřejnou prezentaci. (smích)
Elisabeth: Překvapivě ano! Byli přímo nadšení z naší výhry a velice nás podporovali, hlavně před prezentací, když nás svírala nervozita. Taky se na našem úspěchu podíleli.
Klára: Někteří spolužáci zájem projevili, přišli zhlédnout příběh do Dřevníku.

Jak se vám spolupracovalo s paní učitelkou Vašákovu, která tvořila pedagogický dohled?

Anita: S paní učitelkou Vašákovou se mi pracovalo velmi dobře. Jelikož paní učitelka nedělala pedagogický dohled poprvé, věděla, co je to nejdůležitější a to, co se do prezentace nejvíce hodí.
Elisabeth: Bez ní by ten projekt byl úplné nic. Byla takový náš průvodce, jelikož jsme se hodněkrát v projektu ztrácely. Lepší dohled jsme snad nemohly dostat.
Klára: Dobře, byla nám oporou a poradkyní.

Kam plánujete jít po absolvování Masarykovy školy? Hodláte svůj budoucí život nějak spojit s tématy, které jste prezentovaly v projektech nadace Post Bellum?

Anita: Ještě se tak nějak pořád rozmýšlím, ale jeden z nápadů je obor zdravotnictví.
Elisabeth: Svojí pracovní budoucnost spíše směruji do zdravotnictví. Ale ráda bych zkušenosti z projektu propojila s koníčky.
Klára: Plánuji se přihlásit ke studiu na zdejší gymnázium. Zatím jsem o své budoucnosti moc nepřemýšlela.

Na závěr jedno aktuální téma: jak náročná je pro vás současná situace, je lepší distanční nebo prezenční výuka?

Anita: Podle mě je o mnoho lepší prezenční výuka. Přes obrazovky mi výuka přijde nezáživná a všechno jde pomaleji. Některé učivo nejde jen tak lehce pochopit, když vám ho někdo nevysvětlí na tabuli nebo na papíře.
Elisabeth: Distanční výuka mi vůbec nevyhovuje. Jsem člověk, co se potřebuje socializovat a vzhledem k tomu, že jediné, co dělám dopoledne je, že sedím u počítače a opisuji zápisky, nebo sleduji výuková videa, na mě dopadá mnoho únavy. Rozhodně preferuji být ve škole!
Klára: Já preferuji prezenční výuku, která nás naučí více.

A ještě krátké shrnutí od paní učitelky Jindřišky Vašákové:

Spolupráce byla super - výtvarný talent holek Středových pomohl určitě k vítězství a technické věci perfektně zvládala a zařizovala Klára Lukašáková. Děvčata prokázala schopnost spolupracovat a zároveň schopnost vypořádat se s úkoly samostatně, nemusela jsem jim u všeho asistovat.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Předvánoční novinky z Benediktinských sklepů

Předvánoční novinky z Benediktinských sklepů

I přes nepříznivou dobu a nemožnost se osobně setkávat u degustací nabízejí Benediktinské sklepy v b...

Den otevřených dveří Gymnázia Broumov bude v upravené podobě

Den otevřených dveří Gymnázia Broumov bude v upravené podobě

V sobotu 28. listopadu se bude konat Den otevřených dveří Gymnázia Broumov, jen v trochu upravené po...

V broumovském klášteře probíhá druhý ročník Sympozia ilustrace

V broumovském klášteře probíhá druhý ročník Sympozia ilustrace

Pět významných českých ilustrátorů a jeden zahraniční host se představí na druhém ročníku Sympozia i...

Vítězný architektonický návrh na rekonstrukci domu na Kostelním náměstí

Vítězný architektonický návrh na rekonstrukci domu na Kostelním náměstí

V dubnu 2020 byla vyhlášena výzva na zpracování architektonického návrhu na rekonstrukci objektu č.p...

Poděkování za potravinovou sbírku

Poděkování za potravinovou sbírku

Vážení účastníci potravinové sbírky, ráda bych se s Vámi podělila o velkou radost, kterou spolek Ape...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web