Broumovsko

Čtvrtek 15.duben 2021

Poslední aktualizace17.04.2021 04:30

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Rozhovor se studentkou zdravotnického záchranářství Nelou Volhejnovou

Rozhovor se studentkou zdravotnického záchranářství Nelou Volhejnovou

Email Tisk PDF
seznam článků
Rozhovor se studentkou zdravotnického záchranářství Nelou Volhejnovou
Strana 2
Všechny strany

nelaAbsolventka Masarykovy školy a Gymnázia Broumov, Nela Volhejnová, je jednou z těch, kteří v současné situaci pomáhají nejvíce. Její první, resp. druhý rok studia na Fakultě zdravotnických studií, a ještě více praktické či organizační schopnosti, prověřila nečekaná a opravdu drsná zkouška - pandemie covidu. Co to pro Nelu znamenalo, jak se s danou situací vyrovnala a jak to vypadá v tzv. první linii z pohledu mladé studentky, o tom všem v následujícím rozhovoru.

Kdy jsi chodila na Masarykovu školu a jak na toto období vzpomínáš?

Na "Masaryčku" jsem chodila v letech 2005 – 2014. Na období prvního stupně vzpomínám jako na učení se hrou. Druhý stupeň pro mě byl období "řádění". Naše třída byla tvořena převážně klukama, pro mě ideální prostředí. Vzpomínám na období základní školy velmi ráda. Dokud nenastala covidová situace, tak jsem občas školu navštívila, abych zjistila, jak se mají učitelé, kteří mě učili, a co se ve škole změnilo.

Kam se tvé kroky ubíraly poté?

Mé další kroky vedly na gymnázium v Broumově, na které vzpomínám také velmi ráda. Po gymnáziu jsem nastoupila na obor zdravotnický záchranář, na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice, kde studuji a pokud režim dovolí a zvládneme praxe, výuku a kurzy v termínech, budu v létě dělat státnice.

Kdy zhruba se zrodilo rozhodnutí stát se záchranářkou a co za tím stálo?

Na druhém stupni ZŠ. Lákaly mě všechny zdravotnické obory a zároveň sportovní, kde zažiji spoustu akce a adrenalinu. Spojením těchto dvou zájmů se zrodilo rozhodnutí stát se zdravotnickým záchranářem. Stále jsem přesvědčená, že to bylo dobré rozhodnutí!

Sotva jsi ale začala studovat vysokou školu, byla jsi hned podrobena zkoušce z nejtěžších. Co pro tebe znamenal nástup coronavirové pandemie?

Já jsem naštěstí stihla půlku studia za normálního režimu. Nejprve to pro mne znamenalo mnoho zmatku, nejistoty. Na začátku epidemie nám zrušili praxe, abychom se nenakazili a potom paradoxně začali shánět studenty. Tak jsem se nabídla a šla pomoci do broumovské nemocnice. Znamenalo to pro mne naučit se pracovat rychle a samostatně, protože každý měl své práce dost. Největší problém pro mě byl skloubit práci s výukou, která byla nárazová - buď prezenční cvičení, které jinak udělat nešly nebo online přednášky. V té době s tím nikdo neměl zkušenost, takže toho moc nebylo a museli jsme spoustu věcí dohánět sami, avšak zvládnout se to dalo.

Jak těžké je v dané situaci obstát pro studentku, která se teprve začala seznamovat s oborem?

Během druhého ročníku máte většinu z obou semestrů praxe, tudíž jste už celkem otrkaní a pokud ne, tak se otrkáte v rámci covid režimu v nemocnici. Všechno jde, když se chce. Navíc ostatní kolegové velmi ochotně zaučí, pomohou a poradí.

Nedávno přišla nová virová vlna a zdravotnictví žádá o pomoc všude, kde je to možné. Jak pomáháš ty?

Do minulého týdne jsem byla ještě na praxích, takže jsem pomáhala tam, kde jsem zrovna byla, zejména na JIPkách. Od pondělí jsem nastoupila na KZOS (dispečink) v Hradci Králové, kde se svými dvěma spolužáky máme na starost řízení odběrů na COVID 19. Přijímám žádanky od KHS (krajské hygienické stanice), zapisují je do systému, tvořím tabulky, které pak posílám odběrovým posádkám, kterým organizuji odběry a trasy na daný den.

Je situace opravu tak vážná? Hrozní např. kolaps nemocnic?

Z mého pohledu je situace opravdu vážná. Nedovolím si odhadovat, zda nemocnice zkolabují nebo ne. Nemocnice jsou opravdu přetížené, na druhou stranu máme velmi kvalitní zdravotníky, kterých však není dostatek pro intenzivní péči.

Jak bys shrnula svou dosavadní zkušenost a co bys vzkázala lidem?

Zkušenosti stále sbírám, jsem za to moc ráda. Shrnula bych je tak, že se člověk naučí všemu, pokud chce. Nechci opakovat stále ty stejné věty, které si denně můžeme přečíst. Za mě bych poprosila, aby na sebe byli všichni opatrní, byli k sobě ohleduplní a byli na sebe hodní, a to nejen v rámci covidu. Jsem smutná, že někteří zpochybňují covid a nadávají na všechny, kteří se snaží něco dělat. Také bych si přála, aby se lidé začali zajímat o svůj životní styl, začali zdravě jíst a sportovat. Pokud nejste zapáleni do běhání jako já, zkuste jezdit na kole či chodit na procházky. A poslední věc: chovejte se slušně i k přírodě!

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Broumov 2028: Aktivní občan(ství)

Broumov 2028: Aktivní občan(ství)

Jsme přesvědčeni, že i v malém městě, jako je Broumov, to může tepat životem, a to díky propojené a ...

Free World Broumov 2021

Free World Broumov 2021

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o 2. ročníku akce Free World Broumov, která by se měla uskutečnit po...

Emil Kopecký se chystá na cestu kolem republiky po hraničních patnících

Emil Kopecký se chystá na cestu kolem republiky po hraničních patnících

V neděli 18. dubna 2021 vyrazí z Hvězdy v Broumovských stěnách Emil Kopecký se svým psem Kazanem na ...

Zplodinami hoření se nadýchala kočka

Zplodinami hoření se nadýchala kočka

Šest jednotek požární ochrany bylo v pátek odpoledne zalarmováno kvůli ohlášenému požáru v bytě v do...

Broumov 2028: Člověk & kandidatura

Broumov 2028: Člověk & kandidatura

Věříme, že kandidatura Broumova na titul Evropské hlavní město kultury je příležitostí pro každého z...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free