Broumovsko

Sobota 17.duben 2021

Poslední aktualizace17.04.2021 04:30

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Stanislav G. Pitaš: "Tento stav probudil v lidech ty nejnižší pudy a agresivitu. Lidé se udávají, jsou na sebe zlí, propadají depresím, bojí se jeden druhého."

Stanislav G. Pitaš: "Tento stav probudil v lidech ty nejnižší pudy a agresivitu. Lidé se udávají, jsou na sebe zlí, propadají depresím, bojí se jeden druhého."

Email Tisk PDF

standaNěkolika lidem z Broumovska jsem položil několik otázek. Odpovídá Stanislav G. Pitaš.

Je to už rok, kdy byl vládou vyhlášený nouzový stav. Prožíváte i teď obavy z nakažení, z budoucnosti, nebo se situace již stala denním chlebem současné doby?

Obavy z nákazy nemám a rozhodně kvůli tomu nebudu propadat panice. Já to vidím tak, že jsme zhýčkaní a chceme žít v tomhle blahobytu minimálně do sta let. Já tedy určitě ne! Zdravotnictví dělá zázraky a lidský život se prodlužuje a mnohdy to není žádná výhra, ba naopak. Kvalita života žádná. O čem takový život je? Na druhou stranu cítím s těmi, kteří přišli o své blízké. Každá ztráta je bolestivá, ale i před Covidem umírali lidé.

I já mám rodinu, děti, vnoučata, ale při zdi žít určitě nechci. Svoboda v mém životě hraje podstatnou roli. Je pro mne to nejdůležitější a pociťuji, jak o ni bez boje pomalu, plíživým způsobem, přicházíme. Stále se vykřikuje, jak je planeta přelidněná, ale chováme se k ní jak špatní hospodáři. NEZODPOVĚDNĚ, tak nyní máme, o co si léta koledujeme.

Vyvolat v lidech strach je pro mocipány dobré, protože s ustrašeným a zbabělým člověkem se dobře manipuluje. Ustrašený člověk častěji propadá panice a nemocem, protože má narušenou imunitu. Jestli se tato společnost bude umět vrátit, až tato hysterie pomine, do normálu, to opravdu netuším. Ekonomika je silně zasažená a mnoho podnikatelů zkrachuje, to je jisté. Tento stav probudil v lidech ty nejnižší pudy a agresivitu. Lidé se udávají, jsou na sebe zlí, propadají depresím, bojí se jeden druhého. Policii narostla ramena a člověk má někdy pocit, když vidí jejich zákroky, že se posunul v čase před listopad 1989. Další obrovský problém, který pocítíme ještě za několik let je, že děti nemohou chodit do škol. I já, který školy nikdy nemiloval, tak cítím, že tohle je prostě špatně.

Internet je plný různých teorií o původu viru, účinnosti vakcín či důvěryhodnosti vedení státu. Jak si to vše vysvětluje váš "selský" rozum?

Chaotické jednání vlády vyvolává v lidech nedůvěru a to pomíjím, že premiér Babiš je agent StB a podvodník. Tím, že diktátor Babiš chce stát řídit jako firmu, tak o všem rozhoduje ON. Když ale vidím, jaký je to diletant, tak si říkám, kdo mu ty jeho firmy řídil a řídí? Nejspíš někdo z Moskvy. Pro mne je Babiš morální odpad a Hamáčkovi můžou socani a jejich voliči poděkovat, že v příštích volbách skončí jejich strana, zaplať Pán Bůh, na politickém smetišti. Premiér je podvodník a lhář, a proto se nemůže divit, že se lidi bouří. Ve vládě není morální autorita, jako byl Havel.

Studenti broumovského gymnázia v nedávné anketě objevili dosud netušené možnosti, jak trávit volný čas o samotě a sám se sebou. Jak je to u vás?

Já se opravdu v tuto dobu nenudím. I když klub je stále zavřený (Pozn. redakce: undergroundový klub Eden v Broumově), tak ale je tam stále co dělat. No a okolo baráku je vždycky hodně práce. Cvičím s motorovou pilou v lese (bez roušky), abych, až se zima zeptá, co jsem dělal v době covidové, měl správnou odpověď. A snažím se vrátit ke knížkám, které jsem nakupoval s tím, že si je přečtu až budu v důchodu (což je za pár měsíců), ale tato blbá doba ke čtení vyzývá.

Co vám zaručeně zvedne náladu?

Zaručeně mi zvedne náladu, až konečně zmizí z veřejného života ten zlodědek Zeman a tato vláda diletantů.

Asi většinou ženy mají v současné době trable s tím, co pořád doma vařit. Poraďte nějaký svůj oblíbený recept! Podrobně prosím, ať si to můžeme uvařit či připravit.

Doporučil bych Havlův burgundský guláš. Recept mohu poslat později, ale stejně si myslím, že se nikomu nepodaří ho uvařit jako Havlovi, neboť jim budou chybět ty jeho komentáře.

Co uděláte, až to všechno skončí? A nechci slyšet, jak naočkovaní vyrazíte do Chorvatska.

Až toto šílené období skončí, tak doufám, že se rozjede klub Eden. Máme toho nasmlouvaného dost a taky bych se chtěl vydat opět do běženeckého tábora třeba na ostrov Lesbos, abych viděl, co se změnilo.

Na závěr mimo anketu doporučuji všem udělat aspoň jednou denně někoho šťastným, a to třeba jenom tím, že někomu zatelefonuji a pokecám s ním o něčem jiném, než je Covid, nebo mu řeknu vtip a zdůrazním, že na něj myslím, a že URČITĚ vše bude OK, a že se brzy setkáme. PROSTĚ UDĚLEJME TÉTO BLBÉ NÁLADĚ PŘÍTRŽ TÍM, ŽE SE BUDEME VÍCE USMÍVAT, ROZDÁVAT VÍC LÁSKY. Třeba udělejme šaška i ze sebe, když to někomu pomůže. Sejdeme se v lepších časech!

S. G. Pitaš

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Na autobus jedoucí do Broumova zřejmě někdo střílel

Na autobus jedoucí do Broumova zřejmě někdo střílel

Ve středu krátce před 23. hodinou přijali policisté oznámení o poškozeném autobusu. U linkového auto...

Dal si pár piv a na mopedu ujížděl policejní hlídce

Dal si pár piv a na mopedu ujížděl policejní hlídce

V sobotu 10. dubna krátce před půl jedenáctou večer se policejní hlídka rozhodla zastavit osobu jedo...

Které hodnoty nám ve společnosti chybí? Broumovské diskuse se ptají politiků, filozofů a osobností z různých sfér života

Které hodnoty nám ve společnosti chybí? Broumovské diskuse se ptají politiků, filozofů a osobností z různých sfér života

Diskusní konference Broumovské diskuse, která se každoročně koná počátkem listopadu v broumovském kl...

Broumov 2028: Aktivní občan(ství)

Broumov 2028: Aktivní občan(ství)

Jsme přesvědčeni, že i v malém městě, jako je Broumov, to může tepat životem, a to díky propojené a ...

Free World Broumov 2021

Free World Broumov 2021

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o 2. ročníku akce Free World Broumov, která by se měla uskutečnit po...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free