Broumovsko

Čtvrtek 9.červenec 2020

Poslední aktualizace 9.07.2020 10:28

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Talent - hodnota budoucnosti, přítomnosti i minulosti naší společnosti

Talent - hodnota budoucnosti, přítomnosti i minulosti naší společnosti

Email Tisk PDF

ZUŠ BROUMOVJsem hluboce přesvědčen, že rozvoj talentu - předkládání způsobů a možností jeho využití a péče o něj - komplexně formuje tvář naší společnosti ať ve velkých městech, ve vnitrozemí, nebo u nás v "Sudetech", kde se stále nabízí nemálo příležitostí, jak přiložit ruku k dílu.

Za 16 let přítomnosti na ZUŠ Broumov, spolupráce na různých projektech a sledování společenského kulturního dění na Broumovsku vím, že nabízejících se možností kulturního vyžití včetně těch školících, má co do četnosti vzestupnou tendenci. Pokud mohu vyjádřit svůj osobní postoj, tak ne vždy jsem přesvědčen o obsahu a hlavně způsobu provedení a účelu, kterému má umění "posloužit", a dost často cítím nedostatek úcty, pokory a duševní sounáležitosti.

Také se nerad ztotožňuji s častým pohledem místních obyvatel ve smyslu: "Co bys chtěl, jsi v Broumově!" Stále se snažím vidět dobré a v úctě a pokoře dobré též konat. Vím, že se mi to dost často nedaří a někdy můj hlavní záměr přebijí emoce, nebo nějaký temný výkřik z nitra. Když už se tak stane, je důležité si uvědomit, že takto NE. Dobré i to temné je obsaženo v každém z nás a je třeba s tím umět pracovat, což není snadné, že?

V této zvláštní době, kdy NIKDO VLASTNĚ ANI NEVÍ, co je skutečnost a co manipulativní jednání, kdy je velmi složité se vůbec v přebytku informací zorientovat, mám potřebu apelovat na nutnost upevňování základních společenských hodnot. Kultivování mladých jedinců (naší naděje a budoucnosti), například formou studia některého z oborů v základní umělecké škole, je nepochybně správnou cestou. Věřím, že v rámci možností se v broumovské "ZUŠce" daří k takové kultivaci a rozvíjení talentu (který má do jisté míry každý z nás) vytvářet svobodné prostředí a podmínky.

Uvědomuji si, jak je v dnešní době čím dál složitější dostat informaci k těm potřebným, a proto využiji tyto řádky k propagaci naší školy. ZUŠ Broumov, která má pobočky i v Teplicích nad Metují, Vernéřovicích a Meziměstí, mohou děti navštěvovat zpravidla již od 5 let (za určitých podmínek přijímáme i mladší, nebo naopak žáky a studenty všech věkových kategorií do 26 let). Studijními obory jsou HUDBA, VÝTVARNÉ UMĚNÍ, TANEC a LITERÁRNĚ DRAMATICKÝ OBOR.

Rád bych upozornil na některá zaměření v hudebním oboru, o nichž hodně lidí ani třeba neví, že je lze v Broumově studovat, což je škoda. Jsou jimi hra na žesťové nástroje - trumpeta, baskřídlovka, pozoun/trombon, tuba, lesní roh a pak tu máme další "dechy" v podobě saxofonu, příčné flétny a klarinetu. Jako přípravný nástroj k dechům je možné přijmout žáky na zobcovou flétnu. Za zmínku určitě stojí i oddělení smyčců, kde se lze učit hře na housle, violu, violoncello, nebo kontrabas. Největší zájem v hudebním oboru je zejména o klavír, zpěv a popřípadě kytaru a bicí, ale i v těchto zaměřeních máme pro nadcházející školní rok volná místa.

Ve všech hudebních oborech se snažíme vychovávat muzikanty, kteří si postupně dokážou muziku vytvořit sami a následně šíří radost z hudby, třeba formou domácího muzicírování, založením vlastní kapely, nebo prostřednictvím angažmá v nějakém dostupném orchestru. Volná místa jsou i ve skupinové výuce výtvarného a literárně-dramatického oboru.

Závěrem bych znovu rád zmínil fakta (mimochodem statisticky a výzkumem ověřená!), že rozvoj talentu - který má do jisté míry každý z nás - je podstatnou a velmi důležitou oblastí ve formování inteligence a osobnosti dítěte včetně rozvoje jeho sociálního vnímání a vztahu k předkům a minulosti, lidí kolem sebe, přítomnosti i budoucnosti.

Využijte příležitosti zapojit se do formování a šíření našeho kulturního dědictví Broumovska třeba právě tím, že přihlásíte své potomky do procesu vzdělávání v naší základní umělecké škole!

Štěpán Přibyl - ředitel ZUŠ Broumov, (+420) 739 058 710, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Wihanův rok: Ještě než odjedu do Ameriky

Wihanův rok: Ještě než odjedu do Ameriky

V letošním roce uplyne sto let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších rodáků z Police nad Metují. 1. kv...

Absolvent broumovského gymnázia nechá nahlédnout do své filmové tvorby

Absolvent broumovského gymnázia nechá nahlédnout do své filmové tvorby

Polický filmař Martin Hrnčíř, absolvent Gymnázia Broumov, patří k nejmladší generaci tvůrčích autorů...

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují se rozezněl druhým živým koncertem festivalu

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují se rozezněl druhým živým koncertem festivalu

V sobotu 4. července 2020 se rozezněl kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují druhým živý...

Královéhradecký kraj obnovuje a rozšiřuje železniční spojení do Polska

Královéhradecký kraj obnovuje a rozšiřuje železniční spojení do Polska

Sezonní vlaky, které propojují česko-polské příhraničí, se již několik let těší velké oblibě turistů...

Festival Za poklady Broumovska pokračuje koncertem v Polici nad Metují

Festival Za poklady Broumovska pokračuje koncertem v Polici nad Metují

V sobotu 4. července pokračuje festival Za poklady Broumovska dalším živým koncertem pro veřejnost. ...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře