Broumovsko

Pondělí 28.září 2020

Poslední aktualizace27.09.2020 11:59

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Talent - hodnota budoucnosti, přítomnosti i minulosti naší společnosti

Talent - hodnota budoucnosti, přítomnosti i minulosti naší společnosti

Email Tisk PDF

ZUŠ BROUMOVJsem hluboce přesvědčen, že rozvoj talentu - předkládání způsobů a možností jeho využití a péče o něj - komplexně formuje tvář naší společnosti ať ve velkých městech, ve vnitrozemí, nebo u nás v "Sudetech", kde se stále nabízí nemálo příležitostí, jak přiložit ruku k dílu.

Za 16 let přítomnosti na ZUŠ Broumov, spolupráce na různých projektech a sledování společenského kulturního dění na Broumovsku vím, že nabízejících se možností kulturního vyžití včetně těch školících, má co do četnosti vzestupnou tendenci. Pokud mohu vyjádřit svůj osobní postoj, tak ne vždy jsem přesvědčen o obsahu a hlavně způsobu provedení a účelu, kterému má umění "posloužit", a dost často cítím nedostatek úcty, pokory a duševní sounáležitosti.

Také se nerad ztotožňuji s častým pohledem místních obyvatel ve smyslu: "Co bys chtěl, jsi v Broumově!" Stále se snažím vidět dobré a v úctě a pokoře dobré též konat. Vím, že se mi to dost často nedaří a někdy můj hlavní záměr přebijí emoce, nebo nějaký temný výkřik z nitra. Když už se tak stane, je důležité si uvědomit, že takto NE. Dobré i to temné je obsaženo v každém z nás a je třeba s tím umět pracovat, což není snadné, že?

V této zvláštní době, kdy NIKDO VLASTNĚ ANI NEVÍ, co je skutečnost a co manipulativní jednání, kdy je velmi složité se vůbec v přebytku informací zorientovat, mám potřebu apelovat na nutnost upevňování základních společenských hodnot. Kultivování mladých jedinců (naší naděje a budoucnosti), například formou studia některého z oborů v základní umělecké škole, je nepochybně správnou cestou. Věřím, že v rámci možností se v broumovské "ZUŠce" daří k takové kultivaci a rozvíjení talentu (který má do jisté míry každý z nás) vytvářet svobodné prostředí a podmínky.

Uvědomuji si, jak je v dnešní době čím dál složitější dostat informaci k těm potřebným, a proto využiji tyto řádky k propagaci naší školy. ZUŠ Broumov, která má pobočky i v Teplicích nad Metují, Vernéřovicích a Meziměstí, mohou děti navštěvovat zpravidla již od 5 let (za určitých podmínek přijímáme i mladší, nebo naopak žáky a studenty všech věkových kategorií do 26 let). Studijními obory jsou HUDBA, VÝTVARNÉ UMĚNÍ, TANEC a LITERÁRNĚ DRAMATICKÝ OBOR.

Rád bych upozornil na některá zaměření v hudebním oboru, o nichž hodně lidí ani třeba neví, že je lze v Broumově studovat, což je škoda. Jsou jimi hra na žesťové nástroje - trumpeta, baskřídlovka, pozoun/trombon, tuba, lesní roh a pak tu máme další "dechy" v podobě saxofonu, příčné flétny a klarinetu. Jako přípravný nástroj k dechům je možné přijmout žáky na zobcovou flétnu. Za zmínku určitě stojí i oddělení smyčců, kde se lze učit hře na housle, violu, violoncello, nebo kontrabas. Největší zájem v hudebním oboru je zejména o klavír, zpěv a popřípadě kytaru a bicí, ale i v těchto zaměřeních máme pro nadcházející školní rok volná místa.

Ve všech hudebních oborech se snažíme vychovávat muzikanty, kteří si postupně dokážou muziku vytvořit sami a následně šíří radost z hudby, třeba formou domácího muzicírování, založením vlastní kapely, nebo prostřednictvím angažmá v nějakém dostupném orchestru. Volná místa jsou i ve skupinové výuce výtvarného a literárně-dramatického oboru.

Závěrem bych znovu rád zmínil fakta (mimochodem statisticky a výzkumem ověřená!), že rozvoj talentu - který má do jisté míry každý z nás - je podstatnou a velmi důležitou oblastí ve formování inteligence a osobnosti dítěte včetně rozvoje jeho sociálního vnímání a vztahu k předkům a minulosti, lidí kolem sebe, přítomnosti i budoucnosti.

Využijte příležitosti zapojit se do formování a šíření našeho kulturního dědictví Broumovska třeba právě tím, že přihlásíte své potomky do procesu vzdělávání v naší základní umělecké škole!

Štěpán Přibyl - ředitel ZUŠ Broumov, (+420) 739 058 710, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Objevovali jsme broumovské podzemí

Objevovali jsme broumovské podzemí

Ojedinělou akci, kterou historie města nepamatuje, uskutečnila Komise cestovního ruchu a zahraniční ...

Kvalita života v obcích na Broumovsku

Kvalita života v obcích na Broumovsku

Strategická rada regionu Broumovsko (SRRB) a STEM – Ústav empirických výzkumů budou letos na podzim ...

Festival Za poklady Broumovska uzavře koncert Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble

Festival Za poklady Broumovska uzavře koncert Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble

V neděli 27. září zakončí 15. ročník letního festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska v broumo...

Nabídka akcí na Broumovsku pro prodloužený víkend od 25. do 28. září. Ruší se Svatováclavské slavnosti!

Nabídka akcí na Broumovsku pro prodloužený víkend od 25. do 28. září. Ruší se Svatováclavské slavnosti!

Tradiční Svatováclavské slavnosti, které se měly konat v pondělí 28. září v Broumově jsou zrušeny. B...

Křížem krážem CZ/PL (Mototrasy Broumov) - 2. díl

Křížem krážem CZ/PL (Mototrasy Broumov) - 2. díl

Smyčka kolem Ostaše, Projekt Riese a Soví hory, "mimozemská obruč" a koupačka v nově zatopeném lomu ...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web