Broumovsko

Čtvrtek 4.červen 2020

Poslední aktualizace 5.06.2020 05:54

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Talent - hodnota budoucnosti, přítomnosti i minulosti naší společnosti

Talent - hodnota budoucnosti, přítomnosti i minulosti naší společnosti

Email Tisk PDF

ZUŠ BROUMOVJsem hluboce přesvědčen, že rozvoj talentu - předkládání způsobů a možností jeho využití a péče o něj - komplexně formuje tvář naší společnosti ať ve velkých městech, ve vnitrozemí, nebo u nás v "Sudetech", kde se stále nabízí nemálo příležitostí, jak přiložit ruku k dílu.

Za 16 let přítomnosti na ZUŠ Broumov, spolupráce na různých projektech a sledování společenského kulturního dění na Broumovsku vím, že nabízejících se možností kulturního vyžití včetně těch školících, má co do četnosti vzestupnou tendenci. Pokud mohu vyjádřit svůj osobní postoj, tak ne vždy jsem přesvědčen o obsahu a hlavně způsobu provedení a účelu, kterému má umění "posloužit", a dost často cítím nedostatek úcty, pokory a duševní sounáležitosti.

Také se nerad ztotožňuji s častým pohledem místních obyvatel ve smyslu: "Co bys chtěl, jsi v Broumově!" Stále se snažím vidět dobré a v úctě a pokoře dobré též konat. Vím, že se mi to dost často nedaří a někdy můj hlavní záměr přebijí emoce, nebo nějaký temný výkřik z nitra. Když už se tak stane, je důležité si uvědomit, že takto NE. Dobré i to temné je obsaženo v každém z nás a je třeba s tím umět pracovat, což není snadné, že?

V této zvláštní době, kdy NIKDO VLASTNĚ ANI NEVÍ, co je skutečnost a co manipulativní jednání, kdy je velmi složité se vůbec v přebytku informací zorientovat, mám potřebu apelovat na nutnost upevňování základních společenských hodnot. Kultivování mladých jedinců (naší naděje a budoucnosti), například formou studia některého z oborů v základní umělecké škole, je nepochybně správnou cestou. Věřím, že v rámci možností se v broumovské "ZUŠce" daří k takové kultivaci a rozvíjení talentu (který má do jisté míry každý z nás) vytvářet svobodné prostředí a podmínky.

Uvědomuji si, jak je v dnešní době čím dál složitější dostat informaci k těm potřebným, a proto využiji tyto řádky k propagaci naší školy. ZUŠ Broumov, která má pobočky i v Teplicích nad Metují, Vernéřovicích a Meziměstí, mohou děti navštěvovat zpravidla již od 5 let (za určitých podmínek přijímáme i mladší, nebo naopak žáky a studenty všech věkových kategorií do 26 let). Studijními obory jsou HUDBA, VÝTVARNÉ UMĚNÍ, TANEC a LITERÁRNĚ DRAMATICKÝ OBOR.

Rád bych upozornil na některá zaměření v hudebním oboru, o nichž hodně lidí ani třeba neví, že je lze v Broumově studovat, což je škoda. Jsou jimi hra na žesťové nástroje - trumpeta, baskřídlovka, pozoun/trombon, tuba, lesní roh a pak tu máme další "dechy" v podobě saxofonu, příčné flétny a klarinetu. Jako přípravný nástroj k dechům je možné přijmout žáky na zobcovou flétnu. Za zmínku určitě stojí i oddělení smyčců, kde se lze učit hře na housle, violu, violoncello, nebo kontrabas. Největší zájem v hudebním oboru je zejména o klavír, zpěv a popřípadě kytaru a bicí, ale i v těchto zaměřeních máme pro nadcházející školní rok volná místa.

Ve všech hudebních oborech se snažíme vychovávat muzikanty, kteří si postupně dokážou muziku vytvořit sami a následně šíří radost z hudby, třeba formou domácího muzicírování, založením vlastní kapely, nebo prostřednictvím angažmá v nějakém dostupném orchestru. Volná místa jsou i ve skupinové výuce výtvarného a literárně-dramatického oboru.

Závěrem bych znovu rád zmínil fakta (mimochodem statisticky a výzkumem ověřená!), že rozvoj talentu - který má do jisté míry každý z nás - je podstatnou a velmi důležitou oblastí ve formování inteligence a osobnosti dítěte včetně rozvoje jeho sociálního vnímání a vztahu k předkům a minulosti, lidí kolem sebe, přítomnosti i budoucnosti.

Využijte příležitosti zapojit se do formování a šíření našeho kulturního dědictví Broumovska třeba právě tím, že přihlásíte své potomky do procesu vzdělávání v naší základní umělecké škole!

Štěpán Přibyl - ředitel ZUŠ Broumov, (+420) 739 058 710, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 5. do 7. června

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 5. do 7. června

Vernisáže výstav, divadlo, kino pro děti, koncert či mykologická akce. To jsou tipy na akce, které s...

Golf je zábava pro celou rodinu

Golf je zábava pro celou rodinu

Začnu i tento díl golfovým slovníkem.

"Všechno je jinak."

"Všechno je jinak."

Znáte ten židovský vtip o rabínovi na smrtelné posteli? Jeho svatost a učenost byla věhlasná, a tak ...

Návrat do Edenu

Návrat do Edenu

"Ten, kdo má obavy o své zdraví, nechť raději zůstane doma, aby nevymrzoval. Já na tento blázinec má...

Přežijí nová boží muka lidskou hloupost?

Přežijí nová boží muka lidskou hloupost?

V osadě Jiráskovy Skály na jihovýchodním okraji Teplicko-adršpašských skal, známých též jako Bischof...

Doporučujeme

Benefiční koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera – P. S. ONLINE

Police Symphony Orchestra galakoncert foto Tomáš Hejzlar 6537 nahled

Mladí hudební nadšenci z Police Symphony Orchestra často a rádi pořádají koncerty pro dobrou věc. Během deseti let existence orchestru na dobročinné účely věnovali téměř 1,2 milionu korun a s neslábnoucí energií hodlají pokračovat i nyní. V neděli 31. května od 20 hodin odehrají speciální benefiční koncert P. S. ONLINE, oproti jiným online přenosům pojatý velmi netradičně - skloubí hudbu a pohyb s poetikou barokní perly broumovského výběžku... celý článek

 

Poslední komentáře