Broumovsko

Pondělí 25.březen 2019

Poslední aktualizace24.03.2019 04:22

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory "Velice mě překvapilo, jak Broumov zkrásněl," říká v rozhovoru spisovatel Pavel Göbl

"Velice mě překvapilo, jak Broumov zkrásněl," říká v rozhovoru spisovatel Pavel Göbl

Email Tisk PDF
seznam článků
"Velice mě překvapilo, jak Broumov zkrásněl," říká v rozhovoru spisovatel Pavel Göbl
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

spis2Česko-polské rezidence spisovatelů pokračují v Literárním domku broumovského kláštera i na podzim. V těchto dnech obývají Literární domek spisovatelé Pavel Gőbl a Jędrzej Morawiecki.

Oba autoři se představí veřejnosti během besedy Literárního Café, které se bude konat v úterý 23. října od 17:30 hodin v Městské knihovně v Broumově. Vstup na besedu je zdarma. Jędrzej Morawiecki je polský prozaik a novinář, vítěz zvláštní ceny polské filmové asociace za dokumentární film Syberyjski przewodnik. Český spisovatel, scenárista a režisér Pavel Göbl  napsal knihy Tichý společník (2008, Magnesia Litera pro objev roku), 4 igelitky (2015) a rozhlasovou hru Z pekla i nebe. Literární Café se koná ve spolupráci Agentury pro rozvoj Broumovska, Českého literárního centra, Goethe Institutu, polského Domu Literatury a Městské knihovny v Broumově. Přinášíme krátký rozhovor s Pavlem Göblem:

Na jakém díle v Literárním domku aktuálně pracujete?

Na povídce, která je součástí už několik let rozepsané knihy – Něžní vyděrači. Tato próza je složena se zdánlivě nesouvisejících útržků dějů a míjejících se postav, aby se zhruba v polovině začalo všechno spojovat do celku, který je do jisté míry pořád tajemstvím i pro mě. Něžní vyděrači je termín, který vymyslel můj kamarád výtvarník Jan Tobola – a označuje jím lidi, či jejich skupiny, které rovnou neřeknou, o co jim jde – ale obrazně řečeno – dělají "psí oči" dokud něčeho nedosáhnou. Přičemž může jít i o celé národy, etnické či jiné skupiny.

Je pro vás klášter inspirativním prostředím pro psaní nebo vás místo rezidence nijak nepůsobí?

V broumovském klášteře pobývám zatím příliš krátce, na to abych mohl zodpovědně mluvit o inspiraci – ale jedno je jisté: jedna z postav vznikající povídky je z části mnou a pobývá v mém klášterním pokoji. Druhá je volně ovlivněna mým broumovským kamarádem Alešem Lundiakem a jeho příhodou s otravným psem. Další bude mou babičkou přesazenou z její rodné Jevišovky na Břeclavsku právě do okolí Broumova – do Kladského regionu. Uvidím, jestli a jak se mi podaří tohle všechno smíchat dohromady.

Prostory Literárního domku sdílíte s polským rezidentem – ovlivňuje vás to nějak při psaní? Řešíte spolu třeba nějak tvůrčí proces?

Ano. Obávám se, ale že já jsem zatím svého polského kolegu spíš unavil. Povedlo se mi ho seznámit s mým Broumovským kamarádem Alešem Lundiakem a jeho rodinou. Poprvé se toto pracovní setkání konalo v restauraci Alka a pokračovalo o dům výš. Podruhé jsme se prošli po skalách a potřetí nás Aleš donutil ujet 48 km na kole. Vyjeli jsme po obědě. Spolu s Jendrzejem (nevím, jak se to píše) jela i Alešova žena Míla a moje milá Míša. A z výletu na dvě, tři hodiny se vyklubal výlet do tmy, včetně návštěvy polské nádražní restaurace, která už není na nádraží… Takže jestli se toto neodrazí v naší tvorbě, nezbývá než to zopakovat.

A samo sebou – výlety po kraji pokračují i v rovině poznávání zdejší historie, a o tak rozmluvami po hospodách, tak brouzdáním po internetu. Což si vyžaduje zvláště postava mé přesazené babičky – ale to je zatím tajné.

Jste na Broumovsku poprvé nebo už tento kraj znáte?

Znám Broumovsko relativně dobře. Jsem tady už poněkolikáté v životě, neboť před pár lety jsem chodil se zdejší rodačkou spisovatelkou a písničkářkou Hanou Lundiakovou. A z Broumovska, z Otovic, pochází i další můj kamarád – šéfredaktor Volvox Globatoru – Michal Hrubý. Takže znám zdejší kraj nejen coby turista obdivující skály a přírodu vůbec, ale částečně i jako bývalý téměř domácí. A můžu říct, že po pauze, kdy jsem tady nebyl, mě velice příjemně překvapilo, jak Broumov, zvlášť kolem náměstí a tedy i kláštera, zkrásněl.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

ZUŠ Broumov pořádala krajské kolo Karlovarského skřivánka

ZUŠ Broumov pořádala krajské kolo Karlovarského skřivánka

V úterý 26. února se v Městském divadle v Broumově konalo krajské kolo pěvecké soutěže Karlovarský s...

Z Broumova až na Královskou hudební akademii v Bruselu

Z Broumova až na Královskou hudební akademii v Bruselu

Bývalý student broumovského gymnázia Jakub Jirásek z Meziměstí se už od dětských let věnuje hře na k...

Tenisté na turnaji vzpomínali na Josefa Prouzu

Tenisté na turnaji vzpomínali na Josefa Prouzu

Ve Sportcentru v Teplicích nad Metují se v sobotu 9. března konal již tradiční tenisový turnaj čtyřh...

Kočovná úča

Kočovná úča

UČÍM RÁDA – oslavila jsem narozeniny a přišel nový pracovní projekt. Z kočovné "umělkyně" se stala i...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. března

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. března

Festival dokumentárních filmů Jeden svět, Dny otevřených dveří na střelnici Walzel, dvě kina, prezen...

Doporučujeme

"Zahraniční pobyt byl pro mě jednou z nejdůležitějších životních zkušeností," říká Eva Vodochodská z Broumova

eva

Díky Vzdělávacímu fondu AMOS se archivářka Eva Vodochodská mohla vydat na dvouměsíční pracovní stáž do Diecézního archivu v rakouském městě Sankt Pölten. Níže najdete krátký rozhovor o její zahraniční zkušenosti, a kdo by se chtěl inspirovat, může zažádat o stipendium v letošní výzvě fondu AMOS. Uzávěrka přihlášek je 31. května 2019... celý článek

 

Poslední komentáře

 • Kočovná úča
  Některé nevhodné komentáře byly smazány.
  24.03.19 10:24
  Napsal: René Herzán
 • Kočovná úča
  A přesně tohle je důvod, proč většina Broumováků n...
  24.03.19 09:57
  Napsal: knedlik
 • Kočovná úča
  Nemluvím o článku jako takovém, ale o spojení "zas...
  22.03.19 11:47
  Napsal: Petr
 • Kočovná úča
  Tak jestli je tenhle článek nadsázka, absolutně ne...
  22.03.19 11:11
  Napsal: p b
 • Kočovná úča
  Nadsázka vám asi nic neříká :-)
  22.03.19 07:17
  Napsal: Petr