Broumovsko

Úterý 2.březen 2021

Poslední aktualizace 2.03.2021 04:14

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Všeobecná úskalí distanční výuky

Všeobecná úskalí distanční výuky

Email Tisk PDF

5f841e747fa58obrazekKaždý ví, že aktuální situace ve školství není dobrá. Žáci nemohou chodit do školy, což na ně vytváří tlak především z důvodu nemožnosti vídat se se svými kamarády. O nic lehčí to nemají rodiče, jejichž kapacita často dosahuje svého limitu. Tyto starosti jsou zřejmé a nikdo je nezpochybňuje. V čem už může panovat nejasný názor, a týká se to právě i samotných rodičů, je pohled na současnou úlohu učitelů.

Setkal jsem se s několika pohledy, od těch smířlivějších až po úplně zkreslené a hlavně neprávem odsuzující představy. Výjimkou není domněnka, že kantoři teď mají méně práce, prostě si odučí "svoji hodinu" a poté se mohou věnovat volné zábavě.

Nejsem učitel, ale možnost nahlížet do prvostupňové problematiky v mém nejbližším okolí z pohledu asistenta pedagoga mi snad dovoluje podobné názory uvést do reálnější podoby. Kantoři to jednodušší nemají. Někteří byli nuceni si své třídy rozdělit do několika skupin, takže mnohdy učí až do odpoledních hodin. Vysvětlování látky je přitom výrazně náročnější. Děti se v domácím prostředí nedokáží, celkem pochopitelně, tolik soustředit. Odosobněná a často selhávající technická rovina nemotivuje k bůhvíjakým výkonům. Není třeba si nic nalhávat, některé děti nemusí učení ani v klasické podobě, jediným tmelem, který jim pomáhal pobyt ve škole "přežít", byla přítomnost spolužáků a vědomí, jak si spolu o přestávkách poklábosí, případně se trochu proženou po třídě. Když toto nemají, musí se to na jejich výkonu projevit. Což platí víceméně pro všechny.

Učitelé přitom pohled na smutné obličeje rovněž dvakrát nepovzbuzuje, možnost výuky je k tomu značně omezená, je třeba hledat stále nové inspirace tam, kde už jich ve skutečnosti mnoho nezbývá. Vyučující musí stejnou látku opakovat ve smyčkách několikrát za den, s neskutečnou trpělivostí, bez zřetelnějších známek únavy, které by žákům vzaly i ty poslední střípky nálady. Do toho, jak bylo zmíněno, někomu - třeba i samotným učitelům - neustále vypadává obraz nebo zvuk. Výjimkou pak pro učitele nejsou podvečerní on-line setkání s dalšími žáky, tedy v podstatě celodenní zírání do malého monitoru. K tomu víceméně neustávající konzultace s rodiči, předávání látky, složitá příprava na další den.

Toto nemá být zamyšlení, které lituje učitele a prosí ostatní o empatické souznění. Těžké to dnes mají téměř všichni. Jde pouze o snahu vnést do mnohdy zmatečné situace jasnější pohled. A o nastínění faktu, že ani učitelé nejsou z distanční výuky pranic nadšeni, a že si - podobně jako většina žáků a rodičů - nepřejí nic jiného, než aby se vše co nejrychleji vrátilo do tradičních, lépe řečeno normálně zajetých kolejí.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Tereza Machková: Gympl mi ukázal cesty, po kterých mohu jít v životě dál

Tereza Machková: Gympl mi ukázal cesty, po kterých mohu jít v životě dál

"Mám ještě v živé paměti, jak přišla Tereza do své třídy. Nastoupila o rok později, do sekundy. Byla...

Hrající trenér Hejtmánkovic Miroslav Harasevič: Postupem času ubývá chuť do fotbalu

Hrající trenér Hejtmánkovic Miroslav Harasevič: Postupem času ubývá chuť do fotbalu

Současná situace amatérským fotbalovým soutěžím rozhodně nenahrává. Jasným příkladem jsou Hejtmánkov...

Nový web cestující provede veřejnou dopravu v kraji

Nový web cestující provede veřejnou dopravu v kraji

Královéhradecký kraj spustil nový web určený cestujícím ve veřejné dopravě. Zajistí lepší informovan...

Další živé online prohlídky broumovského kláštera odhalí krásy klášterní knihovny

Další živé online prohlídky broumovského kláštera odhalí krásy klášterní knihovny

Ve čtvrtek 25. února a v neděli 14. března 2021 se virtuálně otevře vzácně dochovaná knihovna broumo...

Rozhovor s psycholožkou Masarykovy školy Michaelou Krutilovou

Rozhovor s psycholožkou Masarykovy školy Michaelou Krutilovou

Na několik otázek odpověděla psycholožka Masarykovy základní školy v Broumově Michaela Krutilová.

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free