Broumovsko

Pondělí 18.leden 2021

Poslední aktualizace18.01.2021 04:51

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Ekonomika Ostatní ekonomika Broumovsku a části Náchodska už těžba plynu nehrozí. Zájem těžařů se soustředil na Trutnovsko

Broumovsku a části Náchodska už těžba plynu nehrozí. Zájem těžařů se soustředil na Trutnovsko

Email Tisk PDF

plyn2

Broumovsku a části Náchodska už průzkum a případná těžba břidlicového plynu nehrozí. Žadatel o stanovení průzkumného území, společnost Basgas Energia Czech, s. r. o., Praha, zaměřil svoji pozornost na Podkrkonoší a obce Červený Kostelec, Horní Radechová, Kramolna a Zábrodí na Náchodsku.

Ministerstvo životního prostředí České republiky to oznámilo rozesláním zprávy o zahájení správního řízení o stanovení průzkumného území v těchto regionech.

Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc chce proto v úsilí proti zájmům těžařů plynu v kraji pokračovat. "Znám názor starostů Trutnovska, kteří těžbu nechtějí a považují ji za nebezpečnou. Já osobně jsem stejného názoru. Zájem těžebních společností nelze nadřazovat nad zájem obyvatel tohoto kraje. Lokality, kde by se těžba mohla v budoucnu rozběhnout, považujeme za unikátní a cenné z pohledu přírodního bohatství našeho kraje i za důležité centrum cestovního ruchu. Těší mne, že tato neblahá budoucnost už nehrozí Náchodsku a Broumovsku a totéž budu chtít prosadit i pro Trutnovsko, kde toto riziko stále není zažehnáno," řekl Lubomír Franc.

Svůj postoj komentoval i starosta Náchoda Jan Birke: "Jako starosta města, které pravidelně organizuje porady starostů obcí, které spadají pod Město Náchod jako obec s rozšířenou působností, se cítím být povinen nadále pomáhat zbývajícím obcím včetně Trutnovska k tomu, aby ani na tomto území průzkumy a případná těžba břidlicových plynů nebyla umožněna. Z toho důvodu využiji veškeré zákonné prostředky k tomu, aby Ministerstvo životního prostředí ČR opět nerozhodlo kladně ve věci doplněné žádosti společnosti Basgas."

Koncem srpna či začátkem září se bude svolávat setkání starostů všech nyní dotčených obcí a bude se ladit společný postup. Podle informace z facebookových stránek Koalice STOP HF svolá v pořadí již druhou demonstraci na podporu starostů. Místo a čas sdělí KSHF s předstihem. "Další demonstrace se uskuteční v září nebo začátkem října před Ministerstvem ŽP v Praze jako vyjádření nespokojenosti s prací MŽP a ministra Chalupy a nesouhlasu s dalším pokračováním procesu vytyčení průzkumného území pro těžbu břidlicového plynu," zní prohlášení KSHF.

Dopis Ministerstva životního prostředí .

Foto Wikimedia Commons Loadmaster 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kraj v loňském roce proinvestoval do silnic více jak 1,2 miliardy korun

Kraj v loňském roce proinvestoval do silnic více jak 1,2 miliardy korun

Královéhradecký kraj čtvrtým rokem pokračuje v nastaveném trendu, kdy do rekonstrukcí silnic II. a I...

Trutnovská radnice hledá nové využití městské věznice. Zapojit se může i veřejnost

Trutnovská radnice hledá nové využití městské věznice. Zapojit se může i veřejnost

Budova věznice z 19. století v centru Trutnova konečně patří městu. Původně sloužila jako městské vě...

Vadný přímotop málem způsobil požár

Vadný přímotop málem způsobil požár

Tři jednotky hasičů byly vyslány k ohlášenému požáru v bytovém domě v ulici Na Příkopech v Broumově....

Policie vyloučila verzi úmyslného zapálení

Policie vyloučila verzi úmyslného zapálení

Vyšetřování rozsáhlého květnového požáru skladovací haly společnosti Hauk v Polici nad Metují bylo u...

Ve Velkém Poříčí havarovala hned tři osobní vozidla

Ve Velkém Poříčí havarovala hned tři osobní vozidla

Profesionální a dobrovolní hasiči z Náchoda zasahovali u dopravní nehody, která se stala na silnici ...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free