Broumovsko

Sobota 6.červen 2020

Poslední aktualizace 5.06.2020 05:54

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Ekonomika Ostatní ekonomika ROP Severovýchod končí. Kraj díky němu investoval 3 miliardy korun. Mimo jiné i na silnici přes Pasa

ROP Severovýchod končí. Kraj díky němu investoval 3 miliardy korun. Mimo jiné i na silnici přes Pasa

Email Tisk PDF

pasaVšechny prostředky poslané Evropskou komisí na podporu Regionálního operačního programu (ROP) Severovýchod byly úspěšně vyčerpány. Takový je závěr po ukončení jedné z nejdůležitějších etap celého programu. Mezi schválené projekty se tak podařilo rozdělit 100 procent přidělených evropských prostředků, což představuje více než 17,4 miliardy korun. Královéhradecký kraj čerpal dotace ve výši téměř tří miliard korun, mimo jiné také na stoupací pruhy na Pasa.

Tato suma představuje podíl evropských prostředků, avšak na účty příjemců směřovala vyšší částka. Zpočátku byla dotace tvořena nejen podílem evropských peněz, ale také příspěvkem ze státního rozpočtu, který představoval 7,5 %. V ROP Severovýchod tak byly schváleny projekty za více než 18,6 miliardy korun. "Byl to velmi náročný proces, který se nám podařilo zdárně dovést do konce. Vzhledem k mnoha okolnostem, které do procesu proplácení financí vstupovaly, jsme museli velmi obezřetně volit strategii, aby se podařilo vyčleněné prostředky dočerpat," uvedla Lenka Vašátková, ředitelka Úřadu Regionální rady Severovýchod.

Díky těmto krokům mohlo být z ROP Severovýchod podpořeno více než 750 projektů, které pomohly modernizaci dopravní infrastruktury, rozvoji měst a obcí v mnoha oblastech, ať jde o školství, zdravotnictví či sociální sféru, podpoře cestovního ruchu anebo inovaci praktické výuky na středních školách spolu s podporou revitalizace brownfieldů. Celkem však žadatelé ze všech tří krajů severovýchodních Čech předložili 1 422 projektů o objemu přesahujícím 40 miliard korun. „ROP Severovýchod byl velmi významným zdrojem financí pro rozvoj jednotlivých krajů. Odrážel skutečné potřeby, které vyplynuly ze vstupních analýz. Ostatně dokladem je i samotný zájem ze strany žadatelů, kteří předložili své plány, jež překročily možnosti programu více než dvojnásobně,“ zmínil Lubomír Franc, hejtman Královéhradeckého kraje a 1. místopředseda Regionální rady Severovýchod.

Nejvytíženější oblastí z hlediska počtu přijatých žádostí i těch úspěšně schválených byla prioritní osa 2, která sloužila k rozvoji obcí a měst. Úřad regionální rady Severovýchod přijal 573 žádostí, přičemž hodnotícím a schvalovacím procesem jich úspěšně prošlo 262. Na tyto projekty směřovalo více než 6,4 miliardy korun. Díky nim se obnovy dočkaly Šimkovy sady v Hradci Králové, Třída Míru v Pardubicích nebo Lidové sady v Liberci. Nové modernější vybavení mají nemocnice v Jablonci nad Nisou, Liberci, Trutnově, Ústí nad Orlicí či Chrudimi.

Druhou nejžádanější prioritní osou byla ta, kam plynuly finance na modernizaci a rozvoj dopravní infrastruktury. Peníze pomohly nejen rekonstrukci a výstavbě silnic II. a III. třídy, ale také byla postavena řada dopravních terminálů. Mezi ně patří ty v České Třebové, Náchodě, Svobodě nad Úpou, Železném Brodě anebo Tanvaldě. "Rekonstrukce silnic II. a III. třídy patří k těm nejdůležitějším a potažmo i nejpalčivějším tématům každého kraje. Počet úseků silnic, které by bylo potřeba modernizovat, byl rozhodně vyšší než objem dostupných financí," podotkl hejtman Franc. Z ROP Severovýchod si mezi sebe191 projektů rozdělilo více než 7,7 miliardy korun. Díky nim bylo zrekonstruováno 382 kilometrů silnic, pořízeno 21 vlaků, postaveno 16 dopravních terminálů anebo pořízeno 62 ekologických vozidel.

Dotace z ROP Severovýchod směřovaly také do oblasti cestovního ruchu. Přestože nepatřila k těm nejvytíženějším, podařilo se díky těmto financím zachránit řadu historicky cenných památek. Mezi nimi například Muzeum krajky ve Vamberku, Třebechovické muzeum betlémů anebo Švýcárna ve Slatiňanech, kde je dnes interaktivní muzeum starokladrubského koně. Část financí udělala radost také cyklistům a cykloturistům, jelikož bylo postaveno 209 kilometrů cyklostezek anebo cyklotras.

Více než půl miliardy korun umožnilo také modernizovat výuku na středních školách a učilištích anebo zrevitalizovat řadu brownfieldů. Díky těmto projektům vznikla mimo jiné nová pracovní místa, často i v místech s vysokou měrou nezaměstnanosti. Propojení podnikatelů a firem se středními školami zase přineslo studentům nejen praktické vzdělání na soudobé úrovni, ale také možnost získat budoucí zaměstnání. Celkem bylo v této oblasti podpořeno 72 projektů na modernizaci středních škol.

ROP Severovýchod v Královéhradeckém kraji

"Královéhradecký kraj čerpal díky ROP Severovýchod dotace ve výši téměř tří miliard korun. Z toho dvě miliardy šly na opravy silnic. Byl to pro nás velmi významný operační program, díky kterému se nám podařilo stabilizovat naši silniční síť.

Mezi důležité silniční projekty patří určitě rekonstrukce silnice z Čisté do Janských lázní, díky které se zlepšil přístup do Krkonoš a pak také stoupací pruhy Pasa na Broumovsku, které významně zvýšily bezpečnost provozu a zlepšily dopravní infrastrukturu broumovského výběžku. Nebyly to ovšem pouze silnice, ale podařilo se nám opravit i více jak dvacítku mostů a díky tomu by snad neměl být žádný most ve vlastnictví kraje v závažném havarijním stavu.

ROP Severovýchod byl také významným zdrojem financí pro naše regionální školství. Do vybudování Center odborného vzdělávání, ať už pro stavebnictví, strojírenství nebo lesnictví se tak investovalo asi 130 milionů korun," popsal hejtman Lubomír Franc.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Benefiční online koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera vynesl přes půl milionu korun na podporu místní kultury

Benefiční online koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera vynesl přes půl milionu korun na podporu místní kultury

Nevšední online benefiční koncert P.S. ONLINE spojil nadšence s profesionály, 31. května 2020 společ...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 5. do 7. června

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 5. do 7. června

Vernisáže výstav, divadlo, kino pro děti, koncert či mykologická akce. To jsou tipy na akce, které s...

Golf je zábava pro celou rodinu

Golf je zábava pro celou rodinu

Začnu i tento díl golfovým slovníkem.

"Všechno je jinak."

"Všechno je jinak."

Znáte ten židovský vtip o rabínovi na smrtelné posteli? Jeho svatost a učenost byla věhlasná, a tak ...

Návrat do Edenu

Návrat do Edenu

"Ten, kdo má obavy o své zdraví, nechť raději zůstane doma, aby nevymrzoval. Já na tento blázinec má...

Doporučujeme

Benefiční koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera – P. S. ONLINE

Police Symphony Orchestra galakoncert foto Tomáš Hejzlar 6537 nahled

Mladí hudební nadšenci z Police Symphony Orchestra často a rádi pořádají koncerty pro dobrou věc. Během deseti let existence orchestru na dobročinné účely věnovali téměř 1,2 milionu korun a s neslábnoucí energií hodlají pokračovat i nyní. V neděli 31. května od 20 hodin odehrají speciální benefiční koncert P. S. ONLINE, oproti jiným online přenosům pojatý velmi netradičně - skloubí hudbu a pohyb s poetikou barokní perly broumovského výběžku... celý článek

 

Poslední komentáře