Broumovsko

Pátek 27.listopad 2020

Poslední aktualizace 1.12.2020 04:31

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Ekonomika Ostatní ekonomika S Jaroslavem Šefcem, broumovským rodákem, podnikatelem a inovátorem, o jeho fotovoltaickém dobrodružství

S Jaroslavem Šefcem, broumovským rodákem, podnikatelem a inovátorem, o jeho fotovoltaickém dobrodružství

Email Tisk PDF
seznam článků
S Jaroslavem Šefcem, broumovským rodákem, podnikatelem a inovátorem, o jeho fotovoltaickém dobrodružství
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

2 Jaroslav ŠefcUž od mládí byl Jaroslav Šefc velmi podnikavý člověk, který hledal neotřelá řešení na každodenní problémy. Po studiích dlouho pracoval v zahraničí, nakonec ho osud odvál zpátky do rodného Broumovska, kde před několika lety postavil solární elektrárnu. A tak začala jeho kariéra podnikatele v solární energetice. Popovídali jsme si s ním o této zajímavé, i když ne vždy lehké etapě jeho života.

Fotovoltaika je zajímavá, ale pro běžného člověka možná vcelku vzdálená. Jak jste se k ní dostal vy?

Vždycky mě lákalo pracovat v cizině, takže jsem po škole strávil deset let prací po celém světě, kde jsem si vydělal slušné peníze. Najednou mi však bylo čtyřicet a já postupně začal hledat cestu, jak se vrátit zpátky do České republiky a uživit svou rodinu. S partnerkou jsme v té době měli malé miminko a chtěli se již usadit.

Cestu jsem našel právě v investicích do fotovoltaiky. Můj tchán provozoval dvě malé vodní elektrárny už od devadesátých let - vyráběl čistou zelenou elektřinu z vody a částečně tím živil svoji rodinu. Tento přístup mě velmi zaujal a v roce 2008 jsem se rozhodl vybudovat solární elektrárnu s podporou státu.

Nejdříve jsem dále pracoval v zahraničí. Zároveň jsem začal vyřizovat stavební povolení, nákup pozemku, úvěr a jiné nezbytné věci. S novým společníkem, dnes už kamarádem Karlem Franzem, jsme naši společnost nazvali B2B. To znamená "Back to Broumov" neboli "Zpátky do Broumova".

Jaké byly podnikatelské začátky?

Až příliš těžké. Během vyjednávání s bankou jsme zjistili, že nemáme dost peněz pro začátek. Vlastnil jsem s partnerkou jeden byt v Brně, a tak jsme ho prodali. Byla to pro nás jediná možnost, díky které jsme měli dost prostředků na výstavbu menší solární elektrárny o výkonu 426 kilowattů.

Pak už vše šlo bez problémů?

Naopak. Největší stres přišel teprve těsně před spuštěním elektrárny. Při podpisu úvěrové smlouvy jsme museli podepsat bance bianco směnku. To znamená, že náš veškerý majetek byl v ohrožení. Připojili jsme se 23. prosince 2009, 7 dní před finálním termínem bez jakýchkoliv známostí či nekalých praktik. Byl to běh proti zdi a slušný adrenalin. Podle hesla: "Co Tě nezabije, to Tě posílí".

V Česku mají v očích lidí podnikatelé ve fotovoltaice vcelku špatný obraz. Dotklo se vás to také?

Samozřejmě. Víte, když jsme elektrárnu dostavěli, byl jsem opravdu pyšný. Pak jsem však začal v médiích zjišťovat, že jsem "solární baron" a skoro to vypadalo, jako bych někoho okradl. Dodnes si neumím odpovědět na otázku, co jsem vlastně udělal špatně. Vydělal jsem peníze a stát mě poprosil, abych je vložil do zelené energetiky. A když jsem to udělal a zastavil kvůli tomu veškerý svůj majetek, tak to najednou vypadá, že bych se za to měl stydět.

Byla pro vás investice do solární elektrárny alespoň finančně výhodná?

První dva roky po spuštění velmi dobře svítilo slunce, a tak jsme bez problémů spláceli úvěr bance, byť na nás byla uvalena dodatečná 26% daň. Třetí rok jsme takové štěstí na slunce neměli, a tak jsme museli dát do firmy další dodatečné vlastní zdroje. Přiznávám, že dnes je naše malá fotovoltaická elektrárna vítaným přivýdělkem do rodinného rozpočtu. Kdyby k tomu ještě byla jistota investorského prostředí, neměl bych si na co stěžovat.

Jak vidíte následující roky? Svítá solárům na lepší časy nebo je spíše před bouří?

Po pravdě, spíše ta druhá možnost. Ani po deseti letech provozování totiž nevím, jak, kdy a kolik nám vlastně stát zaplatí za elektřinu o kterou nás prosil, abychom ji vyráběli. A k tomu teď přichází vládní novela zákona o podporovaných zdrojích, která zase mění pravidla jako už tolikrát v minulosti. Je to jako byste nastoupili do práce a dohodli se na podmínkách – mzda, pracovní oděv, délka dovolené atd. A pak, během toho, jak chodíte do práce a děláte vše dle dohody, vám sníží mzdu, občas vám řeknou, že jste zloděj a pracovní oděv si kupujete sami. Prostě nic příjemného.

Kdybyste věděl, s jakými problémy se budete díky podnikání ve fotovoltaice potýkat, změnil byste svoje rozhodnutí a nešel do toho?

Co se stalo, stalo se. Rozhodnutí nelituji, žádná cesta není přímá a vede nás v životě tam, kam má. Naučil jsem se spoustu nových věcí a dovedností. A to je to, co mne baví. A navíc, v osobě mého nového společníka Karla Franze, jsem získal skvělého kamaráda.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

V broumovském klášteře probíhá druhý ročník Sympozia ilustrace

V broumovském klášteře probíhá druhý ročník Sympozia ilustrace

Pět významných českých ilustrátorů a jeden zahraniční host se představí na druhém ročníku Sympozia i...

Vítězný architektonický návrh na rekonstrukci domu na Kostelním náměstí

Vítězný architektonický návrh na rekonstrukci domu na Kostelním náměstí

V dubnu 2020 byla vyhlášena výzva na zpracování architektonického návrhu na rekonstrukci objektu č.p...

Poděkování za potravinovou sbírku

Poděkování za potravinovou sbírku

Vážení účastníci potravinové sbírky, ráda bych se s Vámi podělila o velkou radost, kterou spolek Ape...

Užijte si středeční večer s online koncertem ArtCafé

Užijte si středeční večer s online koncertem ArtCafé

Ve středu 25. listopadu od 19 hodin vysílá hudební klub ArtCafé online koncert Tomáš Sýkora Trio. Ži...

Úspěch nejmenších žáků Masarykovy základní školy

Úspěch nejmenších žáků Masarykovy základní školy

 Na začátku léta spustilo nakladatelství Grada "Velkou prázdninovou soutěž" určenou malým čtená...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web