Broumovsko

Neděle 12.červenec 2020

Poslední aktualizace11.07.2020 04:33

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Legendární časopis ABC v Muzeu papírových modelů

Legendární časopis ABC v Muzeu papírových modelů

seznam článků
Legendární časopis ABC v Muzeu papírových modelů
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Všechny strany

Dům dětského a mládežnického tisku bývalé sídlo redakce ABCČasopis ABC se v minulosti stal synonymem pro papírové modelářství. Sice neměl exkluzivitu na vydávání vystřihovánek, ale co se množství a kvality týče, neměl ve své době konkurenci. Ábíčko a papírové modely se prostě už 57 let rýmuje. A tuto skutečnost odráží nově nainstalovaná expozice v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují.

První vitríny s exponáty, které návštěvník po vstupu do Muzea uvidí, jsou věnovány právě historii vystřihovánek v časopisu ABC. Hned na první pohled zaujme logo časopisu, vytvořené na podstavcích vitrín a uvnitř jsou uložené poklady, kterými Muzeum disponuje. Na nepřehlédnutelném čestném místě stojí sice fyzicky malý, ale historicky ohromný model rakety Vostok 1, kterým v roce 1961 letěl do vesmíru první kosmonaut J. A. Gagarin. Tento asi 10 cm vysoký model je totiž tím prvním papírovým modelem, který se objevil na stránkách ábíčka. Vyšel 4. 7. 1962 a byl uveden, jako prázdninový dárek čtenářům. Model byl převzat z polského časopisu Skrzydlata Polska (nejstarší polský časopis věnovaný letectví, vychází od r. 1930). Autor není znám, úpravu modelu provedl – podle zprávy na konci návodu – tehdejší šéfredaktor Vlastislav Toman.

Vostok 1 ale není jediným unikátem, který expozice Muzea nabízí. Vedle něj stojí totiž 5 autoveteránů z dílny Ladislava Müllera, které vycházely v ábíčku od roku 1969. A nepřehlédnutelným modelem je i slovanský statek z luhačovického zálesí, který je premiérovým počinem lidové architektury v oblasti papírových modelů v časopisu ABC... tedy pokud odhlédneme od českého větrného mlýnu s reklamou Knemix, od L. Müllera, který v expozici stojí hned vedle.

Pod modelem Slovanského statku je podepsána legendární dvojice autorů, spolupracujících s ábíčkem – Pavel Blecha a Richard Vyškovský. Od této autorské dvojice najdeme mezi nejstaršími modely ABC i mnoho dalších – autoveterány, další budovy nebo třeba letadlo.

Nepřehlédnutelným exponátem je autoveterán Laurin & Klement "Petrohrad" autora Jaromíra Svobody. Ta patřila ke krásné sérii veteránů nazvané Fluora rallye. Další nepřehlédnutelnou dvojicí spojenou s časopisem ABC jsou Václav Šorel a František Kobík. Ti pod autorským kódem ŠOK oslnili na začátku sedmdesátých let úžasnými modely fantastických tryskových strojů, ze kterých představuje Muzeum třeba Proudové letadlo ABC. Ale rozsah jejich tvorby byl široký, od architektury přes automobily a traktory třewba k vesmírným sondám nebe přistávacímu modulu "Eagle" z mise Apollo 11 i s postavou sestupujícího Neila Armstronga...

Dalšími modely, které mapují ve zkratce historii papírového modelářství na stránkách ABC jsou třeba Mlékárenská cisterna Miloše Čiháka, která je jeho prvním modelem otištěným v časopise. Není bez zajímavosti, že tahač LIAZ k cisterně udělal ve stejném měřítku Richard Vyškovský.

Prvními modely, které vyšly v ABC se v Muzeu představují i další tvůrci: Ladislav Badalec modelem UNC 060, Michal Antonický modelem Fiat 131 Abarth nebo minibox LIAZ s přívěsem Milana Weinera.

Modelů, které vyšly v ábíčku je v Muzeu nepočítaně. Tato malá ochutnávka si klade za cíl v náznaku zmapovat nejstarší produkci "papíráckého světa" v ABC a vyzdvihnout alespoň pár jmen autorů modelů, kteří během více jak šesti desítek let existence časopisu přispěli svým umem k jeho jménu. A stejně tak lze chápat tuto část expozice jako poděkování všem, kteří se na vydávání ábíčka v uplynulých letech podíleli a kteří podpořili rozvoj a rozmach české a československé scény papírového modelářství.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Festival Za poklady Broumovska o víkendu online i naživo

Festival Za poklady Broumovska o víkendu online i naživo

V sobotu 11. července od šesti hodin uvede festival Za poklady Broumovska záznam prvního letošního k...

Beseda s Robertem Šlachtou

Beseda s Robertem Šlachtou

Robert Šlachta. Pro někoho kontroverzní policista, pro jiného úctyhodná osobnost, každopádně člověk,...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 10. do 12. července

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 10. do 12. července

Hudba, filmy a tvořivé dílny, to je ve zkratce nabídka na akce na Broumovsku pro víkend od 10. do 12...

Výchova čtenářů v Čechách

Výchova čtenářů v Čechách

Myslím si, že jsem už o sobě psal, že jsem bibliofil. A se svou vrozenou skromností se touto vlastno...

Wihanův rok: Ještě než odjedu do Ameriky

Wihanův rok: Ještě než odjedu do Ameriky

V letošním roce uplyne sto let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších rodáků z Police nad Metují. 1. kv...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře