Broumovsko

Čtvrtek 27.únor 2020

Poslední aktualizace28.02.2020 04:08

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Legendární časopis ABC v Muzeu papírových modelů

Legendární časopis ABC v Muzeu papírových modelů

seznam článků
Legendární časopis ABC v Muzeu papírových modelů
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Všechny strany

Dům dětského a mládežnického tisku bývalé sídlo redakce ABCČasopis ABC se v minulosti stal synonymem pro papírové modelářství. Sice neměl exkluzivitu na vydávání vystřihovánek, ale co se množství a kvality týče, neměl ve své době konkurenci. Ábíčko a papírové modely se prostě už 57 let rýmuje. A tuto skutečnost odráží nově nainstalovaná expozice v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují.

První vitríny s exponáty, které návštěvník po vstupu do Muzea uvidí, jsou věnovány právě historii vystřihovánek v časopisu ABC. Hned na první pohled zaujme logo časopisu, vytvořené na podstavcích vitrín a uvnitř jsou uložené poklady, kterými Muzeum disponuje. Na nepřehlédnutelném čestném místě stojí sice fyzicky malý, ale historicky ohromný model rakety Vostok 1, kterým v roce 1961 letěl do vesmíru první kosmonaut J. A. Gagarin. Tento asi 10 cm vysoký model je totiž tím prvním papírovým modelem, který se objevil na stránkách ábíčka. Vyšel 4. 7. 1962 a byl uveden, jako prázdninový dárek čtenářům. Model byl převzat z polského časopisu Skrzydlata Polska (nejstarší polský časopis věnovaný letectví, vychází od r. 1930). Autor není znám, úpravu modelu provedl – podle zprávy na konci návodu – tehdejší šéfredaktor Vlastislav Toman.

Vostok 1 ale není jediným unikátem, který expozice Muzea nabízí. Vedle něj stojí totiž 5 autoveteránů z dílny Ladislava Müllera, které vycházely v ábíčku od roku 1969. A nepřehlédnutelným modelem je i slovanský statek z luhačovického zálesí, který je premiérovým počinem lidové architektury v oblasti papírových modelů v časopisu ABC... tedy pokud odhlédneme od českého větrného mlýnu s reklamou Knemix, od L. Müllera, který v expozici stojí hned vedle.

Pod modelem Slovanského statku je podepsána legendární dvojice autorů, spolupracujících s ábíčkem – Pavel Blecha a Richard Vyškovský. Od této autorské dvojice najdeme mezi nejstaršími modely ABC i mnoho dalších – autoveterány, další budovy nebo třeba letadlo.

Nepřehlédnutelným exponátem je autoveterán Laurin & Klement "Petrohrad" autora Jaromíra Svobody. Ta patřila ke krásné sérii veteránů nazvané Fluora rallye. Další nepřehlédnutelnou dvojicí spojenou s časopisem ABC jsou Václav Šorel a František Kobík. Ti pod autorským kódem ŠOK oslnili na začátku sedmdesátých let úžasnými modely fantastických tryskových strojů, ze kterých představuje Muzeum třeba Proudové letadlo ABC. Ale rozsah jejich tvorby byl široký, od architektury přes automobily a traktory třewba k vesmírným sondám nebe přistávacímu modulu "Eagle" z mise Apollo 11 i s postavou sestupujícího Neila Armstronga...

Dalšími modely, které mapují ve zkratce historii papírového modelářství na stránkách ABC jsou třeba Mlékárenská cisterna Miloše Čiháka, která je jeho prvním modelem otištěným v časopise. Není bez zajímavosti, že tahač LIAZ k cisterně udělal ve stejném měřítku Richard Vyškovský.

Prvními modely, které vyšly v ABC se v Muzeu představují i další tvůrci: Ladislav Badalec modelem UNC 060, Michal Antonický modelem Fiat 131 Abarth nebo minibox LIAZ s přívěsem Milana Weinera.

Modelů, které vyšly v ábíčku je v Muzeu nepočítaně. Tato malá ochutnávka si klade za cíl v náznaku zmapovat nejstarší produkci "papíráckého světa" v ABC a vyzdvihnout alespoň pár jmen autorů modelů, kteří během více jak šesti desítek let existence časopisu přispěli svým umem k jeho jménu. A stejně tak lze chápat tuto část expozice jako poděkování všem, kteří se na vydávání ábíčka v uplynulých letech podíleli a kteří podpořili rozvoj a rozmach české a československé scény papírového modelářství.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Z Izraele do Broumova

Z Izraele do Broumova

Gábina Javorská má velmi zajímavý osud. Pochází ze Slovenska a za prací krupiérky v kasinu se vyprav...

Zapomeňte, vzpomeňte!

Zapomeňte, vzpomeňte!

Stojím vprostřed parkoviště a holky z kapely mě šacují. Je mrazivá půlnoc. Musím se dokonce i vyzout...

Na finální dokončení oprav střechy děkanského kostela chybí 200 tisíc korun

Na finální dokončení oprav střechy děkanského kostela chybí 200 tisíc korun

Nedávné počínání vichřice Sabine způsobilo vyhození jednoho celého okna na klášterním kostele sv. Vo...

Do Úpice dorazí bajkeři i skvělé kapely

Do Úpice dorazí bajkeři i skvělé kapely

Podkrkonoší bude po roce zase patřit bajkerům. V Úpici a okolí se v sobotu 23. května uskuteční už 1...

Úspěchy broumovských gymnastek

Úspěchy broumovských gymnastek

O víkendu, přesněji v sobotu 15. 2. 2020, se broumovské gymnastky zúčastnily Valentýnského závodu ve...

Doporučujeme

Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa spustila registraci pro desátý ročník

kalvesa

Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa už zná termín svého příštího ročníku. 10. ročník soutěže, určené klavíristům do 17 let, se uskuteční 24.–26. dubna 2020. Registrace pro účastníky již byla spuštěna... celý článek

 

Poslední komentáře