Broumovsko

Čtvrtek 20.únor 2020

Poslední aktualizace20.02.2020 04:04

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Literární Café přivítá držitele ceny Magnesia Litera Radka Malého a překladatelku Vlastu Dufkovou

Literární Café přivítá držitele ceny Magnesia Litera Radka Malého a překladatelku Vlastu Dufkovou

seznam článků
Literární Café přivítá držitele ceny Magnesia Litera Radka Malého a překladatelku Vlastu Dufkovou
Strana 2
Všechny strany

literarni cafe 1 2020V úterý 28. ledna v 17:30 hodin se v Městské knihovně v Broumově uskuteční Literární Café. Neformální beseda nabídne setkání s lednovými rezidenty Literárního domku broumovského kláštera Vlastou Dufkovou a Radkem Malým.

Vlasta Dufková je překladatelkou z francouzštiny a portugalštiny. Dlouhá léta pracovala jako redaktorka v nakladatelství Odeon, Mladá fronta a Paseka, je autorkou básnické sbírky Čistec (1998) a prózy Bílé na bílém / Supinum (2000).

Radek Malý vystudoval germanistiku a bohemistiku. V současné době působí jako spisovatel, překladatel a vysokoškolský učitel. Je autorem knížek pro děti, učebnic, odborných publikací a několika sbírek poezie – za sbírku Větrní dostal cenu Magnesia Litera za poezii. Do češtiny převedl např. verše Georga Trakla, Ericha Kästnera, R. M. Rilka, Paula Celana nebo Stefana Georga.

"V broumovském Literárním domku nyní překládám básně rakouské autorky Christine Lavantové a také německou dětskou knihu Týden samá sobota autora Paula Maara. Zde na pobytu jsem už podruhé a užívám si to. Zdejší klid, izolace a tvůrčí klima jsou něčím, co ve všedním životě nenacházím. Luxusní je už ten pocit, že se od rezidentů očekává pouze to, že zde budou tvořit," uvedl Radek Malý.

"V Broumově pracuji na překladu básní patrně největšího portugalského básníka druhé poloviny dvacátého století, které česky vyjdou vůbec poprvé. Jmenuje se Carlos de Oliveira (1921–1981) a podle toho, jak se mi zde jeho nesnadné texty otvírají, soudím, že se mu tady líbí stejně jako mně. Bude to možná tím, že ve své tvorbě celoživotně čerpal z vnitřního zážitku strohé krajiny svého dětství, který časem přetavil do čím dál složitěji srozumitelných poloh. Co na tom, že šlo o proměnlivou krajinu písečných dun na západní výspě Evropy: z jeho čím dál úspornější poezie postupně odpadlo všechno zbytné a zůstala jen slova nutná, takže se silně podobá skalním městům zdejšího kraje, ve kterém pro změnu významnou částí tkví moje dětství. Ale je mi tu dobře nejen proto, že se tu cítím tak trochu doma. Literární domek je vlastně obdobou stále téhož poetického principu – také v něm nic nechybí ani nepřebývá při zachování potřebné estetické rovnováhy. Podařilo se tu vybudovat pro kohokoli, kdo je připraven, zázračnou oázu ve zmatku světa, která neokázale pokračuje v tom nejlepším z tradice klášterní kultury. A celé Broumovsko je zase malým Portugalskem na mapě Čech, stále ještě málo dotčeným zdrojem ryzosti života. Přála bych mu nemožné: dokázat vybalancovat příjem z cestovního ruchu, žádoucí pro místní udržitelný rozvoj, a udržení turismu v mezích, které onu ryzost nezničí. Pokud jde o Portugalsko, stalo se loni nejceněnější turistickou destinací. Pánbůh s vámi – i s námi," uvedla Vlasta Dufková.

Kniha vyjde v edici Lusobrazilská knihovna, zaměřené na vydávání portugalsky píšících autorů, kterou od nakladatelství Torst před časem převzalo nakladatelství Triáda.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 21. do 23. února

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 21. do 23. února

Besedy, Ples sportovců, Božanovský masopust, kvíz, divadlo, kino pro děti, setkání zahrádkářů či ska...

Novým trenérem fotbalistů Sparty Praha je bývalý hráč Slovanu Broumov Václav Kotal

Novým trenérem fotbalistů Sparty Praha je bývalý hráč Slovanu Broumov Václav Kotal

Vedení fotbalového klubu Sparty Praha v úterý odvolalo dosavadního trenéra Václava Jílka. Jeho nástu...

Broumovská nemocnice dostane nový plášť

Broumovská nemocnice dostane nový plášť

Rada Královéhradeckého kraje vyhlásila tři veřejné zakázky na stavební práce snížení energetické nár...

Broumovský pivovar – nejstarší česká "company"?

Broumovský pivovar – nejstarší česká "company"?

Britský web Business Financing vyhotovil mapu světa rozpracovanou pak i v detailnější mapy jednotliv...

Zítra začíná v broumovském klášteře nový kroužek – hoopdance

Zítra začíná v broumovském klášteře nový kroužek – hoopdance

Hoopdance, neboli tanec s obručí, se řadí mezi aktivity nového cirkusu a je to skvělá forma pohybu, ...

Doporučujeme

Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa spustila registraci pro desátý ročník

kalvesa

Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa už zná termín svého příštího ročníku. 10. ročník soutěže, určené klavíristům do 17 let, se uskuteční 24.–26. dubna 2020. Registrace pro účastníky již byla spuštěna... celý článek

 

Poslední komentáře