Broumovsko

Sobota 11.červenec 2020

Poslední aktualizace11.07.2020 04:33

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Literární Café přivítá držitele ceny Magnesia Litera Radka Malého a překladatelku Vlastu Dufkovou

Literární Café přivítá držitele ceny Magnesia Litera Radka Malého a překladatelku Vlastu Dufkovou

seznam článků
Literární Café přivítá držitele ceny Magnesia Litera Radka Malého a překladatelku Vlastu Dufkovou
Strana 2
Všechny strany

literarni cafe 1 2020V úterý 28. ledna v 17:30 hodin se v Městské knihovně v Broumově uskuteční Literární Café. Neformální beseda nabídne setkání s lednovými rezidenty Literárního domku broumovského kláštera Vlastou Dufkovou a Radkem Malým.

Vlasta Dufková je překladatelkou z francouzštiny a portugalštiny. Dlouhá léta pracovala jako redaktorka v nakladatelství Odeon, Mladá fronta a Paseka, je autorkou básnické sbírky Čistec (1998) a prózy Bílé na bílém / Supinum (2000).

Radek Malý vystudoval germanistiku a bohemistiku. V současné době působí jako spisovatel, překladatel a vysokoškolský učitel. Je autorem knížek pro děti, učebnic, odborných publikací a několika sbírek poezie – za sbírku Větrní dostal cenu Magnesia Litera za poezii. Do češtiny převedl např. verše Georga Trakla, Ericha Kästnera, R. M. Rilka, Paula Celana nebo Stefana Georga.

"V broumovském Literárním domku nyní překládám básně rakouské autorky Christine Lavantové a také německou dětskou knihu Týden samá sobota autora Paula Maara. Zde na pobytu jsem už podruhé a užívám si to. Zdejší klid, izolace a tvůrčí klima jsou něčím, co ve všedním životě nenacházím. Luxusní je už ten pocit, že se od rezidentů očekává pouze to, že zde budou tvořit," uvedl Radek Malý.

"V Broumově pracuji na překladu básní patrně největšího portugalského básníka druhé poloviny dvacátého století, které česky vyjdou vůbec poprvé. Jmenuje se Carlos de Oliveira (1921–1981) a podle toho, jak se mi zde jeho nesnadné texty otvírají, soudím, že se mu tady líbí stejně jako mně. Bude to možná tím, že ve své tvorbě celoživotně čerpal z vnitřního zážitku strohé krajiny svého dětství, který časem přetavil do čím dál složitěji srozumitelných poloh. Co na tom, že šlo o proměnlivou krajinu písečných dun na západní výspě Evropy: z jeho čím dál úspornější poezie postupně odpadlo všechno zbytné a zůstala jen slova nutná, takže se silně podobá skalním městům zdejšího kraje, ve kterém pro změnu významnou částí tkví moje dětství. Ale je mi tu dobře nejen proto, že se tu cítím tak trochu doma. Literární domek je vlastně obdobou stále téhož poetického principu – také v něm nic nechybí ani nepřebývá při zachování potřebné estetické rovnováhy. Podařilo se tu vybudovat pro kohokoli, kdo je připraven, zázračnou oázu ve zmatku světa, která neokázale pokračuje v tom nejlepším z tradice klášterní kultury. A celé Broumovsko je zase malým Portugalskem na mapě Čech, stále ještě málo dotčeným zdrojem ryzosti života. Přála bych mu nemožné: dokázat vybalancovat příjem z cestovního ruchu, žádoucí pro místní udržitelný rozvoj, a udržení turismu v mezích, které onu ryzost nezničí. Pokud jde o Portugalsko, stalo se loni nejceněnější turistickou destinací. Pánbůh s vámi – i s námi," uvedla Vlasta Dufková.

Kniha vyjde v edici Lusobrazilská knihovna, zaměřené na vydávání portugalsky píšících autorů, kterou od nakladatelství Torst před časem převzalo nakladatelství Triáda.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Festival Za poklady Broumovska o víkendu online i naživo

Festival Za poklady Broumovska o víkendu online i naživo

V sobotu 11. července od šesti hodin uvede festival Za poklady Broumovska záznam prvního letošního k...

Beseda s Robertem Šlachtou

Beseda s Robertem Šlachtou

Robert Šlachta. Pro někoho kontroverzní policista, pro jiného úctyhodná osobnost, každopádně člověk,...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 10. do 12. července

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 10. do 12. července

Hudba, filmy a tvořivé dílny, to je ve zkratce nabídka na akce na Broumovsku pro víkend od 10. do 12...

Výchova čtenářů v Čechách

Výchova čtenářů v Čechách

Myslím si, že jsem už o sobě psal, že jsem bibliofil. A se svou vrozenou skromností se touto vlastno...

Wihanův rok: Ještě než odjedu do Ameriky

Wihanův rok: Ještě než odjedu do Ameriky

V letošním roce uplyne sto let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších rodáků z Police nad Metují. 1. kv...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře