Broumovsko

Čtvrtek 12.prosinec 2019

Poslední aktualizace14.12.2019 04:17

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Příběhy z druhé strany hranice (místy i z naší)

Příběhy z druhé strany hranice (místy i z naší)

seznam článků
Příběhy z druhé strany hranice (místy i z naší)
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

asasasasasasasLiterát a filmař Hubert Klimko-Dobrzaniecki se v roce 1967 narodil v polské Bielavě na odvráceném úpatí Sovích hor, vzdálené asi třicet kilometrů od Broumova. Řadu let žil na Islandu, kde vykonával několik různých profesí, nyní má bydliště ve Vídni.

Broumov a jeho okolí spisovatele láká už od dětských let, kdy pro něho město bylo nedostupné, neboť přátelská česko-polská hranice byla nepropustná stejně jako železná opona mezi Východem a Západem. (Ve svém psaní i v životě autor ovšem pojem a smysl hranic, jak vidět, stírá.) Jak to bylo možné, Broumov vstoupil do jeho života i literární tvorby. V Povídkách z Evropy (česky nevyšly) se v Broumově odehrává Česká povídka, v knize Ukolébavka pro oběšence (existuje ve slovenském překladu) zas autor vzpomíná na besedu v broumovské knihovně, jejíž návštěvníci se dvě hodiny po ohlášeném začátku rozešli a až poté dorazil autor, kterého cestou z Německa zdržela silniční nehoda a konflikt s policií.

V brněnském nakladatelství Větrné mlýny vyšla před měsícem povídková kniha Huberta Klimko-Dobrzanieckého Blázen. Její příběhy se odehrávají především v autorově Bielavě, zvlášť v dobách jeho klukovství a dospívání. Vlastní je jim autorovo suverénní vypravěčství, suchý, nevtíravý, místy dost černý humor i jemná ironie, stejně jako smysl pro kuriózní situace a zvraty v životě hrdinů. Autor nešetří epizodami (někdy až moritáty, třeba o rozřezaném dělníkovi na pile) a čtenář se může dohadovat, které z nich vznikly v autorově fantazii a které mají základ ve skutečných událostech.

Významné je umístění většiny příběhů v kraji pod Sovími horami. S popisy zdejších míst, zvlášť bielavských ulic a zákoutí, se autor místy doslova mazlí – důležitější však je, že výrazně pracuje s jejich pamětí (podobně jako např. O. Tokarczuková či J. Batorová, věnující se rovněž Dolnímu Slezsku, resp. Kladsku). Některé z povídek se odehrávají v předválečných a válečných časech, kdy byl region součástí Německa, další v dobách poválečných, v nichž z fasád domů stále prosvítají německé nápisy. Poctou Broumovu je povídka Touha, jež původně, v kratší verzi, vyšla v knize Stanice Bielava-západ pod názvem Let, a pro Český rozhlas-Vltava ji v roce 2015 načetl Igor Bareš. Příběh vypráví o snaze žáka z Bielavy a jeho učitele dostat se v časech neprůchodných hranic do Broumova, který byl městem jejich snů. Pokus o přelet na rogalu skončil téměř v okně knihovny na broumovském náměstí – a pak ve vězení na Pankráci. V autorově dovětku se dočítáme, že poté, co byl otevřen přechod v Otovicích, se "pečlivě střežený poklad na druhé straně hor zvolna stával společným vlastnictvím".

Povídky v knize Blázen kongeniálně přeložil Jiří Červenka.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 13. do 15. prosince

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 13. do 15. prosince

Oslava 6. narozenin Centra Walzel, Adventní trh v klášteře, galavečer boxu, koncert skupiny Krucipüs...

Oblastní nemocnice Náchod se dočkala magnetické rezonance

Oblastní nemocnice Náchod se dočkala magnetické rezonance

Těžká nákladní technika včetně jeřábu dopravila v úterý 10. prosince do náchodské nemocnice pětituno...

Plán zimní údržby v Trutnově

Plán zimní údržby v Trutnově

Technické služby Trutnov, s. r. o., připravily plán zimní údržby pro sezonu 2019/2020. Ten obsahuje ...

Mikulášskou zábavou ukončil klub seniorů Radost zase jeden rok

Mikulášskou zábavou ukončil klub seniorů Radost zase jeden rok

Na tomto spolku je několik zajímavostí: má nejvyšší věkový průměr členů, je zcela dobrovolný, nevybí...

Police vyhrála turnaj v Líbeznici. Gratuloval i Roman Šebrle

Police vyhrála turnaj v Líbeznici. Gratuloval i Roman Šebrle

V sobotu 7. prosince se v Líbeznici u Prahy konal kvalitně obsazený turnaj Xyladecor Cup 2019 pořáda...

Doporučujeme

Rozhovor s Jirkou Malíkem o suchu, zádrži vody a modelech Zdoňov a Křinice

malikttt

Jiří Malík, předseda spolku Živá voda, vyhrál počátkem září se svým modelem Zádrže vody na Zdoňovsku kategorii Nápad v 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. V současné době zároveň dokončuje druhý model, který se věnuje oblasti Křinicka. Oba tyto modely přicházejí s návrhem nápravy vysušené krajiny a zádrže vody. Podrobnosti vysvětluje Jiří Malík v rozhovoru... celý článek

 

Poslední komentáře