Broumovsko

Úterý 19.červen 2018

Poslední aktualizace24.06.2018 04:45

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Uvedením světové premiéry filmu Tajuplný výlet byl slavnostně ukončen projekt Ulity - Langerova zahrada

Uvedením světové premiéry filmu Tajuplný výlet byl slavnostně ukončen projekt Ulity - Langerova zahrada

seznam článků
Uvedením světové premiéry filmu Tajuplný výlet byl slavnostně ukončen projekt Ulity - Langerova zahrada
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Strana 18
Strana 19
Strana 20
Všechny strany

la1V neděli 4. června 2017 byl uvedením světové premiéry filmu Tajuplný výlet slavnostně ukončen projekt Ulity - Langerova zahrada. Při více než půl roku práce se při realizaci projektu setkávali žáci a studenti z místních škol a gymnázia a spolupracovali společně na třech částech projektu.

Výtvarná výzva Tajuplný výlet aneb Příběhy ze staré zahrady probíhala od ledna do konce dubna 2017. Výzva směřovala mezi děti, školní kolektivy, rodiny, jednotlivce a umožňovala výtvarným způsobem zachytit představu příběhů ze starých zahrad. Do tohoto společného snažení Ulity- výtvarníků z kroužku New Art a Masarykovy základní školy se zapojilo 19 třídních kolektivů z MŠ Příčná, Masarykovy ZŠ a Hradební ZŠ, svůj obrázek připojily i dvě broumovské výtvarnice Kateřina Karpfová a Ema Wagnerová.

Výstava všech prací probíhala v Galerii Ulity 5. – 20. května 2017 a navštívili ji především žáci místních škol v dopoledních hodinách, ale také rodiče odpoledne. Slavnostní předání cen proběhne 20. června 2017 v sále Infocentra v Broumově, kde bude dětem po předání odměn promítnut film Tajuplná zahrada.

Další částí projektu bylo zviditelnění a zveřejnění objevených starých fotografií Otto Kahlera z roku 1908, který na nich zachytil tehdejší krásu dnes již zapomenuté Langerovy zahrady. Ta bývala součástí Langer-Schrollovy vily a dnes si ji můžete představit již jen pomyslně na pozemcích zahrady Dětského domova, Dětského hřiště a vedlejšího soukromého pozemku. Zahrada končila Liščím potokem a byla velmi pečlivě udržována, nacházely se v ní altány, udržované cesty, květinové záhony a Palmový dům. Dnes jsou k dohledání již jen fragmenty tehdejší její krásy. Dobové originály fotografií do projektu poskytl Institut regionální paměti Broumovska Petra Bergmanna.

Na této části projektu spolupracovali Dáša Zbořilová a Petr Bergmann, ti dodali obrazový materiál – dobové i současné fotografie, a studenti Gymnázia Broumov s Evou Kroupovou v rámci projektu David a Goliáš, kteří vypracovali doprovodné texty - podklady k nim jim dodala Městská knihovna, Státní okresní archiv Náchod a Muzeum Broumovska. Čerpali také z knihy Petra Bergmanna Broumovsko na historických zobrazeních, který také jejich texty doplnil.

"Cílem našeho snažení bylo představit společně vily a jejich zahrady v Broumově na přelomu 19. a 20. století, vznikla souborná výstava, na které jsme veřejnosti představili fotografie Otto Kahlera a také nejkrásnější tehdejší broumovské vily a jejich zahrady a nejdůležitější tehdejší parky, Klášterní zahradu a Park Alejku," uvedla Dáša Zbořilová.

Výstava je otevřená od 24. května 2017 v Galerii Ulity v Klubu ROK. Vznikl tak Průvodce Broumovem na přelomu 19. a 20. století, který má již i své webové stránky www.pruvodcebroumovem.cz .Ty jsou ještě stále ve "výstavbě" a bude se na nich nadále pracovat.

Nejdůležitějším bodem této části projektu ale bylo otevření Langerovy zahrady veřejnosti. V rámci programu Gymplfestu 25. a 26. května 2017 se do Langerovy zahrady mohl přijít podívat každý zájemce. V areálu zahrady byly rozmístěny panely s fotodvojicemi pohledů do zahrady v roce 1908 a 2016. Fotografie Otto Kahlera doplnily současné od Jana Hrdého. Přenosné venkovní panely vyrobil Josef Štěpán. "Děkujeme jim i ředitelce Dětského domova Haně Židové za umožnění vstupu veřejnosti do jejich části zahrady a možnost instalovat v zahradě panely s fotografiemi. Děkujeme také Infocentru Broumov za možnost umístit panely v prostoru Dětského hřiště," řekla Dáša Zbořilová.

K úplnému závěru projektu - mezi tím vším snažením - finišovala skupina studentů a žáků, kteří se pokusili amatérsky pod vedením Tomáše Valáška, Vlasty Humlové a Dáši Zbořilová v Ulitě natočit animovaný film Tajuplný výlet. Půl roku práce vměstnali do deseti minut. Film se inspiroval knihou Jiřího Trnky Zahrada a byl zároveň i součástí projektu Masarykovy ZŠ Broumov Celé Česko čte dětem. Masarykova škola již sedmý ročník tohoto národního projektu doplňuje každoročním Tajuplným výletem po okolí, který doprovází literárními úkoly. Ten letošní začínal v Naší zahradě u Ulity a školy, pokračoval i do Langerovy zahrady a končil v Klášterní zahradě. Zde byl veřejnosti představen celý projekt Langerova zahrada a slavnostně promítnut ve světové premiéře film Tajuplný výlet. Děj neprozradíme, jediné co můžete čekat je, že se projdete Langerovou zahradou... Promítání zakončila beseda Jaroslava Špuláka s hercem Janem Zadražilem a redaktorem Tomášem Peterkou, kteří četli ze svých oblíbených knih a podpořili tak projekt Celé Česko čte dětem.

Film můžete od července 2017 shlédnout před každým promítáním v broumovském kině. Na jeho tvorbě se podíleli Honza Závodný, Sára Pavelková, Lenka Žočková, Martin Žáček, Adéla Zelená, Anežka Durdincová, Šárka Novotná, technickým zázemím pak Lucka Zelená, Lenka Plešingerová a Lukáš Růžička... a moc je to bavilo...

"Velmi děkujeme obecně prospěšné společnosti Pro rozvoj Broumovska, která celé naše snažení podpořila v rámci programu Máme rádi Broumovsko. Děkujeme Petru Bergmannovi, který vše inicioval poskytnutím originálů fotografií Otto Kahlera našemu projektu. Děkujeme Městu Broumov, které podpořilo projekt Tajuplný výlet – Celé Česko čte dětem a velmi děkujeme řediteli Ulity Miroslavu Frömmelovi za velkou podporu projektu, budeme dál pokračovat... spolupracovat... a tvořit," dodala závěrem Dáša Zbořilová.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Výběr OFS Náchod kategorie U12 s broumovskými hráči v sestavě byl v republikovém finále druhý

Výběr OFS Náchod kategorie U12 s broumovskými hráči v sestavě byl v republikovém finále druhý

Historického úspěchu dosáhl výběr Okresního fotbalového svazu Náchod kategorie U12, když skončil v r...

O prázdninách se bude opravovat Ostašská ulice v Polici nad Metují. Objízdná trasa bude minimální

O prázdninách se bude opravovat Ostašská ulice v Polici nad Metují. Objízdná trasa bude minimální

Blíží se další rekonstrukce silnice na Broumovsku. Už 2. července bude zahájena generální oprava kom...

Skončila fotbalová sezóna 2017/18. Police v posledním zápase porazila Kunčice a vyhoupla se na 8. místo 1.A třídy

Skončila fotbalová sezóna 2017/18. Police v posledním zápase porazila Kunčice a vyhoupla se na 8. místo 1.A třídy

Slovan Broumov svůj poslední zápas předehrával už ve středu a v tabulce je na 2. místě, což mu umožň...

V Meziměstí se diskutovalo nad podporou hospodářsky slabých oblastí

V Meziměstí se diskutovalo nad podporou hospodářsky slabých oblastí

V Centru Walzel v Meziměstí se konal další z řady letošních regionálních workshopů. Na setkání přišl...

Všichni judisté se z Polska vrátili s medailí. Družstvo Broumova na 3. místě

Všichni judisté se z Polska vrátili s medailí. Družstvo Broumova na 3. místě

V sobotu 2. června 2018 odjela skupina sedmi dětí Judo Clubu Broumov v doprovodu rodičů do polského ...

Doporučujeme

Broumov má questy. Nový turistický produkt láká k návštěvě turisty, na své si ale přijdou i místní

IMG 0208 kopie

Město Broumov má dva nové turistické okruhy. Slavnostní otevření pro odbornou veřejnost se uskutečnilo v pátek 8. června ve výstavní síni LOKART. Po krátké prezentaci, proč a jakým způsobem se Město Broumov rozhodlo této myšlence dát hmotnou podobu, starosta města Jaroslav Bitnar symbolicky přestřihl pásku a společně se pak se všemi vydal jeden quest vyzkoušet na vlastní kůži... celý článek

Poslední komentáře