Broumovsko

Sobota 26.září 2020

Poslední aktualizace26.09.2020 04:01

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura "V Broumově se cítím jako v sedmém nebi," říká rezidentka Literárního domku Zuzana Vojtová

"V Broumově se cítím jako v sedmém nebi," říká rezidentka Literárního domku Zuzana Vojtová

seznam článků
"V Broumově se cítím jako v sedmém nebi," říká rezidentka Literárního domku Zuzana Vojtová
Strana 2
Všechny strany

zuzana vojtová ilustrace z Lit.domkuLiterární domek broumovského kláštera obývají v těchto dnech ilustrátorky Alena Brunhilda Burneleit a Zuzana Vojtová. Jak si svůj rezidenční pobyt ve spolupráci s Českým literárním centrem užívají, nám prozradily v následujícím rozhovoru.

Na čem v klášterním Literárním domku pracujete?

Alena: Kreslím autorský komiks BABI & OMA, který je situovaný do osmdesátých let, konkrétně do roku 1988. V té době v Československu vyhořely Harmanecké papírny a z obchodů tak na nějakou dobu zmizel toaletní papír, zatímco v Západním Německu bylo všechno. Toaletní papír a hlavně Kinder vajíčka, VHS s vícehlasým dabingem, komiksy Pif a stavebnice LEGO. Zkrátka věci, které jsem jako dítě považovala za ty zásadní.

Zuzana: Pracuji na ilustracích k pohádce, kterou napsal můj tatínek, kameraman a animátor Jiří Vojta někdy v 60. letech minulého století. Tatínek byl mimo jiné autorem podoby a animátorem Chobotnic z druhého patra. Pohádka je o dvou kapkách vody, které se potkají na listu olše a dají se do řeči.

Jak se vám tvoří a bydlí v klášterním areálu?

Alena: Ještě nikdy jsem neměla tolik klidu na práci! A taky "vlastní" klášterní zahradu. Po osmé večer se totiž zavírá turistům a stává se tak na chvíli naší soukromou.

Zuzana: Už dlouho se mi netvořilo tak dobře: mít klid a žádné povinnosti, daleko od starostí, soustředit na práci, občas si uvařit, dojít si na procházku nebo na delší výlet. Při vaření se dívám do zámecké zahrady, při kreslení mám nádherný výhled do krajiny, pod okny mile bečí ovečky.

Znáte Broumov, nebo tu jste poprvé? Překvapilo vás tu něco?

Alena: Velmi rychle jsem si město jako (dočasný) obyvatel oblíbila. V obchodech na náměstí totiž seženete úplně všechno! Mým favoritem jsou domácí potřeby. Jen mě jako chodce překvapil nedostatek přechodů a vůbec náročnější pohyb některými částmi města. Taky prošlapujeme postupně každou turistickou stezku kolem Broumova. Nejvíc se mi zalíbil výhled na zlatá pole směrem na Hvězdu.

Zuzana: V Broumově jsem podruhé, vloni jsem zde byla navštívit kamarádku, s ní jsem si prohlédla všechny broumovské barokní kostely. Letos jsme s kolegyní rezidentkou podnikly výlety do lesa za borůvkami, za skalními útvary, do luk, do olivětínského pivovaru. Navštívila jsem zde mimo jiné krásnou výstavu regionálního upomínkového skla, porcelánu a starých pohlednic nebo koncert pedagogů hornového sympozia v kostele Martínkovicích. Překvapili mne moc milí a usměvaví lidé na každém kroku, třeba i paní prodavačky v drogerii. Cítím se tu jako v sedmém nebi.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kvalita života v obcích na Broumovsku

Kvalita života v obcích na Broumovsku

Strategická rada regionu Broumovsko (SRRB) a STEM – Ústav empirických výzkumů budou letos na podzim ...

Festival Za poklady Broumovska uzavře koncert Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble

Festival Za poklady Broumovska uzavře koncert Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble

V neděli 27. září zakončí 15. ročník letního festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska v broumo...

Nabídka akcí na Broumovsku pro prodloužený víkend od 25. do 28. září. Ruší se Svatováclavské slavnosti!

Nabídka akcí na Broumovsku pro prodloužený víkend od 25. do 28. září. Ruší se Svatováclavské slavnosti!

Tradiční Svatováclavské slavnosti, které se měly konat v pondělí 28. září v Broumově jsou zrušeny. B...

Křížem krážem CZ/PL (Mototrasy Broumov) - 2. díl

Křížem krážem CZ/PL (Mototrasy Broumov) - 2. díl

Smyčka kolem Ostaše, Projekt Riese a Soví hory, "mimozemská obruč" a koupačka v nově zatopeném lomu ...

Putovní výstava Strom roku o víkendu U Lidmanů

Putovní výstava Strom roku o víkendu U Lidmanů

Tento víkend 26. 9. - 27. září 2020 máte možnost v sále restaurace U Lidmanů v Machovské Lhotě zhléd...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web