Broumovsko

Středa 21.listopad 2018

Poslední aktualizace22.11.2018 04:52

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura V Křinicích letos slavili již sedmé dožínky

V Křinicích letos slavili již sedmé dožínky

seznam článků
V Křinicích letos slavili již sedmé dožínky
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Strana 18
Strana 19
Strana 20
Strana 21
Všechny strany

2018 08 25 13 47 51V Křinicích slavili v sobotu 25. srpna letos již 7. dožínky. Oslavy se odehrávaly tradičně na hřišti TJ Sokol.

Po 13. hodině vyrazil dožínkový průvod od dolní křižovatky společně s historickou
i současnou zemědělskou technikou na místní hřiště. Vzhledem k tomu, že letos oslavíme 100. výročí založení Československé republiky, položili účastníci slavnosti věnec u Památníku padlých na dolním konci obce. Poté již průvod vyšel směrem ke hřišti. Sportovci z obce nesli v čele dožínkový věnec, za nimi následovali hosté v krojích z polské partnerské obce Dzikowiec, dále již hosté dožínek a to jak místní, tak i hosté z okolních obcí. Průvod uzavíraly historické i současné zemědělské stroje, které se používají při sklizni obilí.

Po půl druhé následovalo oficiální zahájení slavnosti, kterou zahájila starostka Křinic Libuše Rosová. Mimo jiné ve svém proslovu řekla: "Vážení občané, vážení hosté, vítám Vás zde na již sedmých Křinických dožínkách. Lituji, že nemohu jako každý rok přivítat děkana broumovské farnosti, pana Martina Lanžiho, který se právě v této době účastní pohřbu svého kolegy – polického pana faráře. Vítám srdečně mezi námi hosty z Polska – přátele z partnerské obce Ratna Dolnego, ale také starostu hasičů a jeho ženu z obce Dzikowiec, kteří přijeli na tuto slavnost v krásných krojích a přivezli nám dva pecny polského chleba, který se v Polsku peče k této slavnosti. Vítám také zemědělce, kteří u nás hospodaří a podílejí se na této akci. Někteří zapůjčili staré i nové zemědělské stroje pro dožínkový průvod a někteří se podíleli i peněžními dary, jako ZD Žďár nad Metují, dále pan Vacek z Pěkova a Honební společnost Hvězdecké pohoří z Křinic.

Děkujeme občanům z Křinic a okolních obcí, kteří se účastnili dožínkového průvodu a nesmím opomenout na všechny, kteří se podíleli na této akci přípravou a kteří nám připravili bohaté občerstvení, bez kterého by se dožínky nemohly uskutečnit. Díky všem.

V Křinicích nyní hospodaří snad jen dva místní zemědělci. Ostatní jsou přespolní. Jsou to ZD Žďár nad Metují, zemědělec pan Vacek z Pěkova, zemědělci z Velké Vsi a Martínkovic. Máme s nimi, jako obec, převážně dobrou spolupráci.

Na dnešním dnu si můžete prohlédnout vystavenou zemědělskou techniku. Můžete si zde také zakoupit různé upomínkové předměty, ruční práce žen z Cechu panen rukodělných, zakoupit si křinické koláčky s kávou a máte zde také velký výběr dalšího občerstvení.

Obec také ve spolupráci s paní Věrou Kopeckou, místní malířkou a výtvarnicí, připravila výstavu obrazů, které byly namalovány na plenérech v Křinicích. Výstava se koná v areálu bývalé školy. Zde si můžete také zakoupit kalendář obce na rok 2019. Na něm se také podílela Věra Kopecká, za což ji moc děkuji. V přízemí bývalé školy je pro Vás také připravena výstava fotografií ze života obce.

Na dnešním odpoledním programu se také bude podílet živá hudba pana Vlka se zpěvačkou Evou Ducháčovou. Celým programem dožínek Vás bude provázet Petr Cirkl. Přeji Vám pěkné prožití dnešního dne na našich dožínkách."

Po celou dobu dožínkových slabostí bylo co sledovat. Vystoupil šermířský soubor SKF Opat z Broumova, ale také lukostřelci. Mohli jste si zde také vyzkoušet střelbu z luku . Toho využily jak děti i dospělí. Děti zde měly k dispozici i skákací hrad. Mohly ochutnat cukrovou vatu, ledovou tříšť či pendrek. Dospělí si pochutnali na dobrém točeném pivu, ale také na pečeném mase, klobáskách či řízcích. K tomu jim po celé odpoledne vyhrávala hudební skupina pana Vlka. Repertoár měli bohatý – od populární hudby až po dechovku. Mnozí účastníci si jejich vystoupení chválili. V závěru také vystoupily se svým pěveckým programem polské ženy z Dzikowiec – Kolo gospodin wieskich a přednesli svoji zdravici. V 17 hodin místní fotbalisté sehráli mistrovský zápas, po kterém již následovala volná zábava.

Křinické dožínky, které se v této obci staly již tradicí, se skutečně vydařily. Dík patří všem, kteří dožínky připravili a podíleli se na jejím průběhu – Obci Křinice, TJ Sokol Křinice, SDH Křinice a Honebnímu společenstvu. Díky také patří všem, kteří na tuto slavnost přišli jak z Křinic, ale také z Broumova a okolních obcí. Sešlo se zde určitě přes 200 lidí.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Broumovské neviňátko Stinka stále hledá něco nového

Broumovské neviňátko Stinka stále hledá něco nového

Zpěvačka, multiinstrumentalistka a spisovatelka Hana Lundiaková řečená Stinka nastupuje spolu s dalš...

Statečné ženy v Broumově

Statečné ženy v Broumově

Prvního listopadu 2018 byla v Lapidáriu broumovského kláštera zahájena výstava plakátů Ženy v disent...

Novou starostkou Teplic nad Metují se stala Ing. Blanka Fichtnerová

Novou starostkou Teplic nad Metují se stala Ing. Blanka Fichtnerová

Stejně jako v Polici nad Metují, také v Teplicích nad Metují mají nového starostu, resp. starostku. ...

I Broumov se přidal k celonárodním oslavám státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii

I Broumov se přidal k celonárodním oslavám státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii

I Broumov se v sobotu 17. listopadu přidal k celonárodním oslavám státního svátku Dne boje za svobod...

V polickém divadle zazněla klasická opera

V polickém divadle zazněla klasická opera

Zatímco na scéně pražského Národního divadla dávají Prodanou nevěstu v "moderním" provedení, v Polic...

Doporučujeme

Ustavující zasedání Zastupitelstva Broumova bez překvapení. Starostou je Jaroslav Bitnar

jaradadada

Nic převratného se na středečním ustavujícím zasedání Zastupitelstva v Broumově nestalo. Starostou bude i v dalším volebním období Jaroslav Bitnar a místostarostou Kamil Slezák... celý článek

Poslední komentáře