Broumovsko

Středa 8.duben 2020

Poslední aktualizace 7.04.2020 11:29

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura V Křinicích letos slavili již sedmé dožínky

V Křinicích letos slavili již sedmé dožínky

seznam článků
V Křinicích letos slavili již sedmé dožínky
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Strana 18
Strana 19
Strana 20
Strana 21
Všechny strany

2018 08 25 13 47 51V Křinicích slavili v sobotu 25. srpna letos již 7. dožínky. Oslavy se odehrávaly tradičně na hřišti TJ Sokol.

Po 13. hodině vyrazil dožínkový průvod od dolní křižovatky společně s historickou
i současnou zemědělskou technikou na místní hřiště. Vzhledem k tomu, že letos oslavíme 100. výročí založení Československé republiky, položili účastníci slavnosti věnec u Památníku padlých na dolním konci obce. Poté již průvod vyšel směrem ke hřišti. Sportovci z obce nesli v čele dožínkový věnec, za nimi následovali hosté v krojích z polské partnerské obce Dzikowiec, dále již hosté dožínek a to jak místní, tak i hosté z okolních obcí. Průvod uzavíraly historické i současné zemědělské stroje, které se používají při sklizni obilí.

Po půl druhé následovalo oficiální zahájení slavnosti, kterou zahájila starostka Křinic Libuše Rosová. Mimo jiné ve svém proslovu řekla: "Vážení občané, vážení hosté, vítám Vás zde na již sedmých Křinických dožínkách. Lituji, že nemohu jako každý rok přivítat děkana broumovské farnosti, pana Martina Lanžiho, který se právě v této době účastní pohřbu svého kolegy – polického pana faráře. Vítám srdečně mezi námi hosty z Polska – přátele z partnerské obce Ratna Dolnego, ale také starostu hasičů a jeho ženu z obce Dzikowiec, kteří přijeli na tuto slavnost v krásných krojích a přivezli nám dva pecny polského chleba, který se v Polsku peče k této slavnosti. Vítám také zemědělce, kteří u nás hospodaří a podílejí se na této akci. Někteří zapůjčili staré i nové zemědělské stroje pro dožínkový průvod a někteří se podíleli i peněžními dary, jako ZD Žďár nad Metují, dále pan Vacek z Pěkova a Honební společnost Hvězdecké pohoří z Křinic.

Děkujeme občanům z Křinic a okolních obcí, kteří se účastnili dožínkového průvodu a nesmím opomenout na všechny, kteří se podíleli na této akci přípravou a kteří nám připravili bohaté občerstvení, bez kterého by se dožínky nemohly uskutečnit. Díky všem.

V Křinicích nyní hospodaří snad jen dva místní zemědělci. Ostatní jsou přespolní. Jsou to ZD Žďár nad Metují, zemědělec pan Vacek z Pěkova, zemědělci z Velké Vsi a Martínkovic. Máme s nimi, jako obec, převážně dobrou spolupráci.

Na dnešním dnu si můžete prohlédnout vystavenou zemědělskou techniku. Můžete si zde také zakoupit různé upomínkové předměty, ruční práce žen z Cechu panen rukodělných, zakoupit si křinické koláčky s kávou a máte zde také velký výběr dalšího občerstvení.

Obec také ve spolupráci s paní Věrou Kopeckou, místní malířkou a výtvarnicí, připravila výstavu obrazů, které byly namalovány na plenérech v Křinicích. Výstava se koná v areálu bývalé školy. Zde si můžete také zakoupit kalendář obce na rok 2019. Na něm se také podílela Věra Kopecká, za což ji moc děkuji. V přízemí bývalé školy je pro Vás také připravena výstava fotografií ze života obce.

Na dnešním odpoledním programu se také bude podílet živá hudba pana Vlka se zpěvačkou Evou Ducháčovou. Celým programem dožínek Vás bude provázet Petr Cirkl. Přeji Vám pěkné prožití dnešního dne na našich dožínkách."

Po celou dobu dožínkových slabostí bylo co sledovat. Vystoupil šermířský soubor SKF Opat z Broumova, ale také lukostřelci. Mohli jste si zde také vyzkoušet střelbu z luku . Toho využily jak děti i dospělí. Děti zde měly k dispozici i skákací hrad. Mohly ochutnat cukrovou vatu, ledovou tříšť či pendrek. Dospělí si pochutnali na dobrém točeném pivu, ale také na pečeném mase, klobáskách či řízcích. K tomu jim po celé odpoledne vyhrávala hudební skupina pana Vlka. Repertoár měli bohatý – od populární hudby až po dechovku. Mnozí účastníci si jejich vystoupení chválili. V závěru také vystoupily se svým pěveckým programem polské ženy z Dzikowiec – Kolo gospodin wieskich a přednesli svoji zdravici. V 17 hodin místní fotbalisté sehráli mistrovský zápas, po kterém již následovala volná zábava.

Křinické dožínky, které se v této obci staly již tradicí, se skutečně vydařily. Dík patří všem, kteří dožínky připravili a podíleli se na jejím průběhu – Obci Křinice, TJ Sokol Křinice, SDH Křinice a Honebnímu společenstvu. Díky také patří všem, kteří na tuto slavnost přišli jak z Křinic, ale také z Broumova a okolních obcí. Sešlo se zde určitě přes 200 lidí.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hasiči hned dvakrát řešili požár rodinného domu ve Stárkově

Hasiči hned dvakrát řešili požár rodinného domu ve Stárkově

Hned dvakrát během několika hodin řešili včera hasiči požár rodinného domu ve Stárkově.

Orli na Broumovsku? Zatím ne, ale létají nedaleko

Orli na Broumovsku? Zatím ne, ale létají nedaleko

Rozpětí křídel má přes dva metry. Hnízdí v jednom lese poblíž Hradce Králové, kde je poměrně frekven...

Turisté budou v Adršpachu a Teplicích vítáni až po zvládnutí epidemie

Turisté budou v Adršpachu a Teplicích vítáni až po zvládnutí epidemie

S příchodem jarních dní se skalní města na Broumovsku stávají tradičně cílem tisíců návštěvníků. Ti ...

Zápisy do prvních tříd budou probíhat bez osobní přítomnosti dětí ve škole

Zápisy do prvních tříd budou probíhat bez osobní přítomnosti dětí ve škole

Zápisy do prvních tříd základních škol zřízených městem Broumov budou vzhledem k vyhlášení mimořádné...

S Alenou Ulrichovou po čtyřech letech

S Alenou Ulrichovou po čtyřech letech

S Alenou Ulrichovou, která pochází z Teplic nad Metují, jsem udělal rozhovor v březnu 2016 poté, co ...

Doporučujeme

Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa spustila registraci pro desátý ročník

kalvesa

Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa už zná termín svého příštího ročníku. 10. ročník soutěže, určené klavíristům do 17 let, se uskuteční 24.–26. dubna 2020. Registrace pro účastníky již byla spuštěna... celý článek

 

Poslední komentáře