Broumovsko

Sobota 26.září 2020

Poslední aktualizace26.09.2020 04:01

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura V Muzeu papírových modelů výstavou připomenou ukončení 2. světové války

V Muzeu papírových modelů výstavou připomenou ukončení 2. světové války

seznam článků
V Muzeu papírových modelů výstavou připomenou ukončení 2. světové války
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Všechny strany

pov3Muzeum papírových modelů připravilo další z krátkodobých výstav, které se odehrávají přímo v expozici Muzea. V minulosti Muzeum představovalo spíše jednotlivé autory či konstruktéry papírových modelů nebo výrazné postavy mezi modeláři. Za všechny lze vzpomenout Ladislava Badalce či Milana Weinera z konstruktérů, nebo Zdeňka "Teo" Smaženku a Michala Kavaliera z modelářů. Tentokrát Muzeum reaguje na půlkultaté výročí, kdy v letošním roce uplynulo 75 let od podepsání kapitulace Německa v květnu 1945 a kapitulace Japonska o necelé čtyři měsíce později.

Dlouho očekávaná a bohužel i dlouho odkládaná výstava připomínající ukončení největšího válečného konfliktu v dějinách měla původně začít v květnu letošního roku. Ale vyšší síla byla proti... takže jsme nakonec našli jiný termín, který odkazuje ke kapitulaci Japonska 2. září 1945 – tedy ke konci Druhé světové války v Tichomoří.

Výstava má dvě základní linie. Ta první je jasně daná: expozice papírových modelů vojenské techniky, která se účastnila bojů v Evropě. Tanky, bojová vozidla pěchoty, letadla, džípy či nákladní vojenské automobily všech zúčastněných stran, nejen těch, které nesly největší tíhu bojů, tedy Francie, Sovětského svazu, USA a Velké Británie. Ale expozice představí třeba i tanky československé výroby nebo italskou vojenskou techniku. A kromě toho bude k vidění i zcela unikátní model "Panzerfaust" (pancéřová pěst, ruční protitanková zbraň), který je z papíru proveden v měřítku 1:1!

Druhá linie výstavy není jen o papírových modelech. Její edukativní část přesahuje samotné modelářství směrem k Polici nad Metují a České republice či Československu. To znamená, že kromě modelů vojenské techniky budou v Muzeu k vidění historické fotografie z Police nad Metují z března až června 1945 ze sbírky Lukáše "Šufti" Kollerta. Mimo jiné je na fotografii zachycen i první voják Rudé armády, který přijel do Police 9. května odpoledne.

Díky spolupráci s Muzeem Náchodska jsme pro potřeby výstavy získali i historické dokumenty v podobě plakátů, vyhlášek nebo letáků, které shazovali z letadel Spojenci na našem území.

A ani to ještě není vše, protože z archivu Muzea Náchodska se nám podařilo získat i autentické noviny. Kromě zpráv z Prahy a třeba návratu prezidenta dr. Edvarda Beneše do Československa, si budete moci přečíst i zprávy o osvobozování Police nad Metují a dalších měst v regionu.

Kurátory výstavy jsou Robert Navrátil a Pavel Frydrych. Při realizaci spolupracovali Josef Kropáček, Stanislav Fajkus a Michal Erben. K výstavě vyjde i katalog s předmluvou paní PhDr. Zlatice Zudové-Leškové z Historického ústavu Akademie věd ČR. Dalšími texty přispěli Josef Kropáček, Pavel Frydrych, Robert Navrátil a Michal Erben. V den vernisáže se bude katalog v Muzeu prodávat za zvýhodněnou cenu.

DÍLNA K VÝSTAVĚ "UKONČENÍ II. SVĚTOVÉ VÁLKY"

5. září od 9 do 15 hodin

V den vernisáže bude pro širokou veřejnost otevřena v Muzeu otevřena dílna, která nabídne možnost si odnést z Muzea nejen zážitek z vernisáže či expozice, ale také jedinečnou možnost slepit si vlastní papírový model tanku. A pro nejmenší je připravena dílna pod vedením lektorky Markéty Maršíkové, budou otevřeny po celý den do začátku vernisáže výstavy. Pro nejmenší zájemce budou připraveny omalovánky a možnost dalšího tvůrčího vyžití. Vstup na dílnu je zpoplatněn a stojí 30 korun za dítě.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kvalita života v obcích na Broumovsku

Kvalita života v obcích na Broumovsku

Strategická rada regionu Broumovsko (SRRB) a STEM – Ústav empirických výzkumů budou letos na podzim ...

Festival Za poklady Broumovska uzavře koncert Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble

Festival Za poklady Broumovska uzavře koncert Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble

V neděli 27. září zakončí 15. ročník letního festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska v broumo...

Nabídka akcí na Broumovsku pro prodloužený víkend od 25. do 28. září. Ruší se Svatováclavské slavnosti!

Nabídka akcí na Broumovsku pro prodloužený víkend od 25. do 28. září. Ruší se Svatováclavské slavnosti!

Tradiční Svatováclavské slavnosti, které se měly konat v pondělí 28. září v Broumově jsou zrušeny. B...

Křížem krážem CZ/PL (Mototrasy Broumov) - 2. díl

Křížem krážem CZ/PL (Mototrasy Broumov) - 2. díl

Smyčka kolem Ostaše, Projekt Riese a Soví hory, "mimozemská obruč" a koupačka v nově zatopeném lomu ...

Putovní výstava Strom roku o víkendu U Lidmanů

Putovní výstava Strom roku o víkendu U Lidmanů

Tento víkend 26. 9. - 27. září 2020 máte možnost v sále restaurace U Lidmanů v Machovské Lhotě zhléd...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web