Broumovsko

Pátek 22.březen 2019

Poslední aktualizace24.03.2019 04:22

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Výtvarná skupina Cyróza oslaví 25 let od svého založení výstavou v Broumově

Výtvarná skupina Cyróza oslaví 25 let od svého založení výstavou v Broumově

seznam článků
Výtvarná skupina Cyróza oslaví 25 let od svého založení výstavou v Broumově
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

01Ve výstavní síni Staré radnice v Broumově začne koncem března dlouho připravovaná výstava výtvarné skupiny CYRÓZA. Tento prostor nebyl zvolen náhodně: K prvnímu veřejnému představení skupiny došlo na jaře roku 1995 právě zde.

K seznámení zakládajících členů Cyrózy – malířů Karla Štěpánka z České Skalice, Jana Štorkána z Jaroměře a Petra Staňka z Broumova – došlo před 25 lety, v roce 1994. Bylo to v českoskalické restauraci U nás, kterou provozoval známý organizátor kulturních akcí na Broumovsku Stanislav Pitaš. Cíl nově vznikajícího projektu byl od počátku jasný: Představit svá díla v Muzeu Boženy Němcové a Textilním muzeu v České Skalici, v té době prestižním výstavním prostoru. Do skupiny byl ještě přizván textilní výtvarník František Beneš z Adršpachu, poté byl vymyšlen její název a nakonec byla vyřešena i otázka historika Cyrózy, jímž se stal tehdejší ředitel Dr. Vlastimil Havlík.

Zmíněná broumovská výstava byla pro Cyrózu nejen premiérou, ale především generálkou před výstavou v České Skalici, která byla naplánovaná na září téhož roku (hostem byl irský grafik a příležitostný herec John Comer).

Obě akce byly úspěšné a dalo se očekávat, že činnost Cyrózy neskončí. Potřetí se představila jednodenní výstavou v srpnu 1996, a to v rámci Zahradní slavnosti na chalupě prezidenta Václava Havla na Hrádečku u Trutnova. Čtvrtá (a na dlouhá léta poslední) společná výstava se konala koncem léta 1998 v Mladé Boleslavi; z objektivních důvodů se jí nezúčastnil František Beneš, posilou byl ovšem host Cyrózy pražský sochař Milan Vácha.

Poté se skupina na další dvě desetiletí odmlčela, její členové však zůstali v přátelském kontaktu. Beneš se stahuje do ústraní, Štěpánek, Štorkán a Staněk se nadále věnují tvorbě. Tito tři aktivní cyrotikové se potkávají počátkem roku 2012 v trutnovské Galerii Domu tisku, kde Staněk, již coby teoretik výtvarných umění, zahajuje společnou výstavu kolegů Štěpánka a Štorkána. Půl roku nato podléhá Jan Štorkán boji s rakovinou.

Zbylí členové – Štěpánek, Staněk a Beneš – se zúčastnili vernisáže Náchodského výtvarného podzimu 2016. Toto setkání nemohlo dopadnout jinak než myšlenkou na uspořádání "úplně poslední" společné výstavy, a to k výročí 25 let od založení Cyrózy a na počest zesnulého kolegy Štorkána. Volba padla přirozeně na místo, kde se skupina představila poprvé.

Dva roky příprav utekly jako voda a termín výstavy "CYRÓZA – DIAGNÓZA 2019" se blíží. Slavnostní zahájení, na které je veřejnost srdečně zvána, bude v pátek 29. března 2019 od 17:30 hodin. Úvodní řeč pronese PhDr. Vlastimil Havlík, Ph.D., o hudební blok se postarají náchodští jazzmani Pavel Čermák na kytaru a Marek Macek na kontrabas. Vedle obrazů a tapisérií všech čtyř cyrotiků budou na Staré radnici k shlédnutí i díla spřátelených hostů – sochy Milana Váchy z Prahy, velkoplošné fotografie Oldy Šlegra z Trutnova, obrazy Luďka Rathouského z Prahy a Romana Rejholda z České Skalice. Výstava potrvá do pátku 3. května 2019, pořadatelem je Město Broumov.

Popisky k fotografiím:

1 - Zahájení první společné výstavy, Broumov 1995 (zleva F. Beneš, J. Štorkán, K. Štěpánek, P. Staněk a historik V. Havlík). Foto archív Cyrózy

2 - Cyróza v České Skalici, léto 1995 (zleva J. Štorkán, K. Štěpánek, F. Beneš, Luka a Otakar Brouskovi, P. Staněk). Foto archív Cyrózy

Petr Staněk, spoluzakladatel výtvarné skupiny Cyróza a kurátor výstavy

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Tenisté na turnaji vzpomínali na Josefa Prouzu

Tenisté na turnaji vzpomínali na Josefa Prouzu

Ve Sportcentru v Teplicích nad Metují se v sobotu 9. března konal již tradiční tenisový turnaj čtyřh...

Kočovná úča

Kočovná úča

UČÍM RÁDA – oslavila jsem narozeniny a přišel nový pracovní projekt. Z kočovné "umělkyně" se stala i...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. března

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 22. do 24. března

Festival dokumentárních filmů Jeden svět, Dny otevřených dveří na střelnici Walzel, dvě kina, prezen...

V broumovské nemocnici vznikne sál ke stabilizaci pacientů

V broumovské nemocnici vznikne sál ke stabilizaci pacientů

Rekonstrukce interny Nemocnice Broumov jde do finále. Rada Královéhradeckého kraje vybrala stavebník...

"Enduro démon" a Mistr ČR vyprodal sál v Pellyho domech v Polici nad Metují

"Enduro démon" a Mistr ČR vyprodal sál v Pellyho domech v Polici nad Metují

V pátek 15. března se v Polici nad Metují na sále Pellyho domů konala beseda s Frantou Žilákem. Fran...

Doporučujeme

"Zahraniční pobyt byl pro mě jednou z nejdůležitějších životních zkušeností," říká Eva Vodochodská z Broumova

eva

Díky Vzdělávacímu fondu AMOS se archivářka Eva Vodochodská mohla vydat na dvouměsíční pracovní stáž do Diecézního archivu v rakouském městě Sankt Pölten. Níže najdete krátký rozhovor o její zahraniční zkušenosti, a kdo by se chtěl inspirovat, může zažádat o stipendium v letošní výzvě fondu AMOS. Uzávěrka přihlášek je 31. května 2019... celý článek

 

Poslední komentáře