Broumovsko

Pondělí 20.květen 2019

Poslední aktualizace23.05.2019 04:32

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Výtvarná skupina Cyróza oslaví 25 let od svého založení výstavou v Broumově

Výtvarná skupina Cyróza oslaví 25 let od svého založení výstavou v Broumově

seznam článků
Výtvarná skupina Cyróza oslaví 25 let od svého založení výstavou v Broumově
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

01Ve výstavní síni Staré radnice v Broumově začne koncem března dlouho připravovaná výstava výtvarné skupiny CYRÓZA. Tento prostor nebyl zvolen náhodně: K prvnímu veřejnému představení skupiny došlo na jaře roku 1995 právě zde.

K seznámení zakládajících členů Cyrózy – malířů Karla Štěpánka z České Skalice, Jana Štorkána z Jaroměře a Petra Staňka z Broumova – došlo před 25 lety, v roce 1994. Bylo to v českoskalické restauraci U nás, kterou provozoval známý organizátor kulturních akcí na Broumovsku Stanislav Pitaš. Cíl nově vznikajícího projektu byl od počátku jasný: Představit svá díla v Muzeu Boženy Němcové a Textilním muzeu v České Skalici, v té době prestižním výstavním prostoru. Do skupiny byl ještě přizván textilní výtvarník František Beneš z Adršpachu, poté byl vymyšlen její název a nakonec byla vyřešena i otázka historika Cyrózy, jímž se stal tehdejší ředitel Dr. Vlastimil Havlík.

Zmíněná broumovská výstava byla pro Cyrózu nejen premiérou, ale především generálkou před výstavou v České Skalici, která byla naplánovaná na září téhož roku (hostem byl irský grafik a příležitostný herec John Comer).

Obě akce byly úspěšné a dalo se očekávat, že činnost Cyrózy neskončí. Potřetí se představila jednodenní výstavou v srpnu 1996, a to v rámci Zahradní slavnosti na chalupě prezidenta Václava Havla na Hrádečku u Trutnova. Čtvrtá (a na dlouhá léta poslední) společná výstava se konala koncem léta 1998 v Mladé Boleslavi; z objektivních důvodů se jí nezúčastnil František Beneš, posilou byl ovšem host Cyrózy pražský sochař Milan Vácha.

Poté se skupina na další dvě desetiletí odmlčela, její členové však zůstali v přátelském kontaktu. Beneš se stahuje do ústraní, Štěpánek, Štorkán a Staněk se nadále věnují tvorbě. Tito tři aktivní cyrotikové se potkávají počátkem roku 2012 v trutnovské Galerii Domu tisku, kde Staněk, již coby teoretik výtvarných umění, zahajuje společnou výstavu kolegů Štěpánka a Štorkána. Půl roku nato podléhá Jan Štorkán boji s rakovinou.

Zbylí členové – Štěpánek, Staněk a Beneš – se zúčastnili vernisáže Náchodského výtvarného podzimu 2016. Toto setkání nemohlo dopadnout jinak než myšlenkou na uspořádání "úplně poslední" společné výstavy, a to k výročí 25 let od založení Cyrózy a na počest zesnulého kolegy Štorkána. Volba padla přirozeně na místo, kde se skupina představila poprvé.

Dva roky příprav utekly jako voda a termín výstavy "CYRÓZA – DIAGNÓZA 2019" se blíží. Slavnostní zahájení, na které je veřejnost srdečně zvána, bude v pátek 29. března 2019 od 17:30 hodin. Úvodní řeč pronese PhDr. Vlastimil Havlík, Ph.D., o hudební blok se postarají náchodští jazzmani Pavel Čermák na kytaru a Marek Macek na kontrabas. Vedle obrazů a tapisérií všech čtyř cyrotiků budou na Staré radnici k shlédnutí i díla spřátelených hostů – sochy Milana Váchy z Prahy, velkoplošné fotografie Oldy Šlegra z Trutnova, obrazy Luďka Rathouského z Prahy a Romana Rejholda z České Skalice. Výstava potrvá do pátku 3. května 2019, pořadatelem je Město Broumov.

Popisky k fotografiím:

1 - Zahájení první společné výstavy, Broumov 1995 (zleva F. Beneš, J. Štorkán, K. Štěpánek, P. Staněk a historik V. Havlík). Foto archív Cyrózy

2 - Cyróza v České Skalici, léto 1995 (zleva J. Štorkán, K. Štěpánek, F. Beneš, Luka a Otakar Brouskovi, P. Staněk). Foto archív Cyrózy

Petr Staněk, spoluzakladatel výtvarné skupiny Cyróza a kurátor výstavy

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Miloš Nýč vystřílel dvěma brankami vítězství pro Hejtmánkovice

Miloš Nýč vystřílel dvěma brankami vítězství pro Hejtmánkovice

Populární fotbalista Miloš Nýč, mezi přáteli přezdívaný Kartáč, vstřelil ve 22. kole okresního přebo...

O stehlících, Babišovi, čínském bistru a francouzských básních s rezidenty Literárního domku

O stehlících, Babišovi, čínském bistru a francouzských básních s rezidenty Literárního domku

V klášterním Literárním domku aktuálně pobývá na měsíčním rezidenčním pobytu česká spisovatelka a no...

Lotři vyčistili Metuji

Lotři vyčistili Metuji

Dvakrát nevkročíš do stejné řeky. Toto nyní platí také v Hronově. Lotři si vzali na paškál čistotu ř...

"Barevní" volejbalisté se stále lepší!

"Barevní" volejbalisté se stále lepší!

V sobotu 11. května se konalo ve Starém Městě předposlední 4. kolo Okresní soutěže ve žlutém a oranž...

Edison v SPŠ, OŠ a ZŠ, Nové Město nad Metují

Edison v SPŠ, OŠ a ZŠ, Nové Město nad Metují

Tak co nám říká encyklopedie: Thomas Alva Edison (1847-1931) byl americký vynálezce a podnikatel. Me...

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o ocenění hejtmana Královéhradeckého kraje

evaaa

Ing. Eva Blažková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV, převzala dne 8. května 2019 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové z rukou hejtmana KHK PhDr. Jiřího Štěpána "Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje" za dlouhodobý rozvoj a podporu broumovské nemocnice... celý článek

 

Poslední komentáře