Broumovsko

Úterý 7.červenec 2020

Poslední aktualizace 5.07.2020 16:56

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Výtvarná skupina Cyróza oslaví 25 let od svého založení výstavou v Broumově

Výtvarná skupina Cyróza oslaví 25 let od svého založení výstavou v Broumově

seznam článků
Výtvarná skupina Cyróza oslaví 25 let od svého založení výstavou v Broumově
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

01Ve výstavní síni Staré radnice v Broumově začne koncem března dlouho připravovaná výstava výtvarné skupiny CYRÓZA. Tento prostor nebyl zvolen náhodně: K prvnímu veřejnému představení skupiny došlo na jaře roku 1995 právě zde.

K seznámení zakládajících členů Cyrózy – malířů Karla Štěpánka z České Skalice, Jana Štorkána z Jaroměře a Petra Staňka z Broumova – došlo před 25 lety, v roce 1994. Bylo to v českoskalické restauraci U nás, kterou provozoval známý organizátor kulturních akcí na Broumovsku Stanislav Pitaš. Cíl nově vznikajícího projektu byl od počátku jasný: Představit svá díla v Muzeu Boženy Němcové a Textilním muzeu v České Skalici, v té době prestižním výstavním prostoru. Do skupiny byl ještě přizván textilní výtvarník František Beneš z Adršpachu, poté byl vymyšlen její název a nakonec byla vyřešena i otázka historika Cyrózy, jímž se stal tehdejší ředitel Dr. Vlastimil Havlík.

Zmíněná broumovská výstava byla pro Cyrózu nejen premiérou, ale především generálkou před výstavou v České Skalici, která byla naplánovaná na září téhož roku (hostem byl irský grafik a příležitostný herec John Comer).

Obě akce byly úspěšné a dalo se očekávat, že činnost Cyrózy neskončí. Potřetí se představila jednodenní výstavou v srpnu 1996, a to v rámci Zahradní slavnosti na chalupě prezidenta Václava Havla na Hrádečku u Trutnova. Čtvrtá (a na dlouhá léta poslední) společná výstava se konala koncem léta 1998 v Mladé Boleslavi; z objektivních důvodů se jí nezúčastnil František Beneš, posilou byl ovšem host Cyrózy pražský sochař Milan Vácha.

Poté se skupina na další dvě desetiletí odmlčela, její členové však zůstali v přátelském kontaktu. Beneš se stahuje do ústraní, Štěpánek, Štorkán a Staněk se nadále věnují tvorbě. Tito tři aktivní cyrotikové se potkávají počátkem roku 2012 v trutnovské Galerii Domu tisku, kde Staněk, již coby teoretik výtvarných umění, zahajuje společnou výstavu kolegů Štěpánka a Štorkána. Půl roku nato podléhá Jan Štorkán boji s rakovinou.

Zbylí členové – Štěpánek, Staněk a Beneš – se zúčastnili vernisáže Náchodského výtvarného podzimu 2016. Toto setkání nemohlo dopadnout jinak než myšlenkou na uspořádání "úplně poslední" společné výstavy, a to k výročí 25 let od založení Cyrózy a na počest zesnulého kolegy Štorkána. Volba padla přirozeně na místo, kde se skupina představila poprvé.

Dva roky příprav utekly jako voda a termín výstavy "CYRÓZA – DIAGNÓZA 2019" se blíží. Slavnostní zahájení, na které je veřejnost srdečně zvána, bude v pátek 29. března 2019 od 17:30 hodin. Úvodní řeč pronese PhDr. Vlastimil Havlík, Ph.D., o hudební blok se postarají náchodští jazzmani Pavel Čermák na kytaru a Marek Macek na kontrabas. Vedle obrazů a tapisérií všech čtyř cyrotiků budou na Staré radnici k shlédnutí i díla spřátelených hostů – sochy Milana Váchy z Prahy, velkoplošné fotografie Oldy Šlegra z Trutnova, obrazy Luďka Rathouského z Prahy a Romana Rejholda z České Skalice. Výstava potrvá do pátku 3. května 2019, pořadatelem je Město Broumov.

Popisky k fotografiím:

1 - Zahájení první společné výstavy, Broumov 1995 (zleva F. Beneš, J. Štorkán, K. Štěpánek, P. Staněk a historik V. Havlík). Foto archív Cyrózy

2 - Cyróza v České Skalici, léto 1995 (zleva J. Štorkán, K. Štěpánek, F. Beneš, Luka a Otakar Brouskovi, P. Staněk). Foto archív Cyrózy

Petr Staněk, spoluzakladatel výtvarné skupiny Cyróza a kurátor výstavy

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Královéhradecký kraj obnovuje a rozšiřuje železniční spojení do Polska

Královéhradecký kraj obnovuje a rozšiřuje železniční spojení do Polska

Sezonní vlaky, které propojují česko-polské příhraničí, se již několik let těší velké oblibě turistů...

Festival Za poklady Broumovska pokračuje koncertem v Polici nad Metují

Festival Za poklady Broumovska pokračuje koncertem v Polici nad Metují

V sobotu 4. července pokračuje festival Za poklady Broumovska dalším živým koncertem pro veřejnost. ...

Broumovské noviny jsou nejlepší zpravodaj v Královéhradeckém kraji za rok 2019

Broumovské noviny jsou nejlepší zpravodaj v Královéhradeckém kraji za rok 2019

V soutěži o nejlepší obecní zpravodaj měst a obcí v Královéhradeckém kraji za rok 2019 zvítězily v k...

Noční hrané prohlídky odhalí v klášteře tajemství broumovského meteoritu

Noční hrané prohlídky odhalí v klášteře tajemství broumovského meteoritu

V pátek 3. července startují v národní kulturní památce broumovského kláštera Noční hrané prohlídky....

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 3. do 5. července

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 3. do 5. července

Koncerty dvou festivalů, cyklistický závod, vernisáž a možnost navštívit kostely na Broumovsku. To j...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře