Broumovsko

Středa 26.únor 2020

Poslední aktualizace27.02.2020 04:49

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Sport Ostatní sporty Jakub Šuda: Věřím, že ještě dokážu, že se důvěra v moje schopnosti vyplatí!

Jakub Šuda: Věřím, že ještě dokážu, že se důvěra v moje schopnosti vyplatí!

seznam článků
Jakub Šuda: Věřím, že ještě dokážu, že se důvěra v moje schopnosti vyplatí!
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

Jakub 6 7Je mu stále teprve šestnáct let, přesto patří mezi největší české boxerské naděje. Tak trochu v tichosti vyrostl v Broumově Jakub Šuda, toho času už trojnásobný tuzemský šampion a účastník evropského šampionátu. Talent v něm viděl i Stanislav Škoda z BoxEvents, do jehož týmu už nějaký ten pátek mladý obdivovatel Floyda Mayweathera patří.

Jak jsi prožil vánoční svátky?

Vánoční svátky jsem prožil v kruhu rodinném a s kamarády. Odložil jsem dle příkazu trenéra Filipa Miňovského rukavice na hřebík. Chodil jsem do posilovny, běhal, plaval, hrál jsem i bowling. (úsměv)

Taky tě zastihla vlna soustředění, která se v lednu rozjela?

Vzhledem k tomu, že nemohu zameškávat střední školu, na kterou chodím v Praze, nemám příležitost se soustředění zúčastňovat pokud není v době prázdnin. Musím volit pro mne těžší variantu a tréninky skloubit společně se školou.

Jak těžké je zvládat školu a tréninky? A chceš studovat i nadále?

Chodím do druhého ročníku, obor konstruktér, na střední průmyslovou školu Na Třebešíně. Není to zrovna lehké, jsem v Praze sám bez rodiny a musím se tak starat sám o sebe. Práce konstruktéra mne baví, dělám i na projektu mimo školu. Jinak učení není zrovna moje nejoblíbenější disciplína, nicméně bez něj to nejde. Můj program je jednoduchý, škola – box trénink – učení a spánek. O víkendu nějaké kondiční cvičení, plavání, posilování a odpočinek. Pokud to půjde, tak bych chtěl pokračovat ve studiu i dále po střední škole, ale na to je ještě brzy.

Ty jsi byl i hodně velký cestovatel co se tréninků a zápasů týče. Jak to máš nyní?

Pocházím z Broumova, což je město v pohraničí s Polskem. V Broumově v té době, kdy jsem s boxem začal, trénovali jen ve své volném čase nadšenci jako Kamil Grim a Jaroslav Rojkovič. Na tréninky do nově založeného klubu se mnou od prvního dne chodil i můj táta, který mne dodnes podporuje, za celou dobu vynechal jen jeden zápas a ten jsem prohrál.

Třikrát až čtyřikrát týdně jsem jezdil také na tréninky k Rafalovi Kaczorovi do polského oddílu ve Walbrzychu, třicet kilometrů od Broumova. Tam byli kvalitní sparing-partneři a Rafal mne učil techniku. V Broumově jsme pak pracovali především na fyzičce. Relativně dost zápasů jsem už prohrál, ale to je i tím, že jsem většinou boxoval se staršími kluky a hodně duelů mám odboxovaných v polské lize, kde rozhodně nejsou špatní soupeři. Pro mě to byly zkušenosti a nešlo ani o to, jestli vyhraju nebo prohraju.

Jaké máš cíle pro první polovinu roku 2016?

Brzy bude domácí juniorský šampionát, na kterém se představím vůbec poprvé od posunu z kadetů. Chtěl bych získat další titul mistra ČR, ale to by chtěli všichni, co se zúčastní, tak uvidíme, jak to dopadne. Myslím si, že v našem ročníku je dost dobrých boxerů a je jich dost i okolo mé váhovky. Udělám ale pro titul maximum.

Proč ses vlastně dal na dráhu boxera a kdy jsi začal trénovat?

Na dráhu boxera jsem se dal v jedenácti letech. Nejprve proto, abych sundal pár kilo, co jsem měl navíc. Ale jsem soutěživý a chtěl jsem si to vyzkoušet i v ringu. Po prvním duelu jsem věděl, že zápasení je to, co mne baví a co by mě mohlo hnát vpřed. Dnes to je už droga a bez boxu by to bylo moc těžké.

Kdo tě k boxu přivedl a kdo tě během let vedl?

K boxu mne přivedl bratr, který chtěl boxovat a začal v Broumově chodit do nově založeného oddílu. Jak jsem řekl, nejdříve jsem chtěl hlavně zhubnout, protože jsem byl hodně tlustý. Vsadili jsme se s tátou a začali jsme společně. Dalo by se říct, že táta mě vede od začátku do dnešního dne, prožívá se mnou všechny úspěchy a neúspěchy. Řešíme spolu všechny problémy a případné starosti. Bez něj by nic z toho co umím, nebylo.

Proč ses rozešel s polským koučem Rafalem Kaczorem, olympionikem z Pekingu?

Důvod byl jednoduchý. Rafal se začal připravovat na svou profesionální kariéru a už neměl tolik času na mne. Museli jsme s tátou vymyslet jiné řešení. Znali jsme se s trenérem z trutnovského box klubu Milanem Ondráškem, tak jsme ho oslovili. Domluvili jsme se a pod jeho vedením jsem získal jeden titul mistra ČR, stali jsme se kamarády, je to srdcař. Poté jsem odešel do Prahy, kde jsem začal trénovat u Filipa Miňovského.

Doma se ti daří, co chybí k úspěchu na mezinárodní scén, koukal jsem na výsledky olympijských nadějí i ME a vždy jsi skončil v prvním kole. Loni jsi na Slovensku prohrál s českým soupeřem, což se ti moc často nestává…

Ano. Ne, že by se mi vůbec nedařilo na mezinárodní scéně, vyhrál jsem dost turnajů v kadetech i přípravce. Ale je pravda, že na úspěch na velkých turnajích jako je ME nebo MS zatím čekám. Ale neberu to jako neúspěch, jsou to mládežnické soutěže a není to až tak důležité, je to stále jen o zkušenostech. Také můj styl není úplně ideální na tak krátká kola, jaká jsou v přípravce a v kadetech. Pro box ale dělám maximum, tak věřím, že jednou ten úspěch přijde.

To, že jsem prohrál loni s Čechem na Slovensku, je pravda. Co k tomu říct, asi byl lepší. Já se nevymlouvám nikdy na nic, ani na rozhodčí a ani na nic jiného. Vždy je možnost vyhrát tak, aby rozhodčí do výsledku nemohli mluvit. (úsměv) Nic si z té prohry nedělám, krom ponaučení. Musím soupeře i pochválit, není to špatný boxer. (úsměv)

Co ve tvé přípravě změnil kondiční trenér Martin Štěpánek, jak je pro tebe důležitý?

Martin Štěpánek je velký odborník na kondiční stránku sportovců a je to nadšenec, stejně jako většina lidí, kteří k němu chodí. Mám některé dny v týdnu dvoufázové tréninky. To znamená, že mám kondiční tréninky ráno před školou, kde pracujeme jak na stabilitě těla, tak – podle toho v jaké fázi přípravy jsme – také na kondici. Pokud je delší doba do zápasu, tak se jede fyzička a čím více se blížíme k zápasu, tak přecházíme do výbušnosti a rychlosti. Spolupracuji také se sportovním psychologem Jiřím Šlédrem, který chodí na mé soukromé tréninky s Filipem Miňovským. Podle mne to je velice plodná spolupráce. Myslím, že mnoho sportovců tuto stránku opomíjí a myslí si, že to je blbost, ale já jsem přesvědčen o opaku. Podle mne to je velice důležité. Hlava je potvora. (smích)

A jak zatím funguje spolupráce s Filipem Miňovským?

Filip je pro mne pan trenér. Je to boxerský odborník a má se mnou trpělivost. Myslím, že si rozumíme a máme stejné cíle, tedy být dobrý člověk, kamarád, milovat sport až do důchodu a když bude štěstí, tak vyhrát i něco velkého. Setkal jsem se v tomto sportu i s lidmi, kteří nejsou moc slušní a féroví, ale o těch se bavit nechci, protože tento sport nedělám kvůli nim. V oddíle jsem pomalu nejmladší, ale všichni jsou super a rozumím si s nimi.

Jak je pro tebe důležitá podpora BOXEVENTS.cz a Standy Škody?

Podpora Standy Škody je pochopitelně také hodně důležitá, je to člověk, který nezištně pomáhá sportovci, který zatím nic velkého zatím nedokázal, a věří mi. Kdo víc pro vás může být důležitý než člověk, který ve vás věří, i když jste na světové a evropské scéně nedokázal vyhrát titul ani medaili. Budu se snažit a myslím, že jednou to přijde. (úsměv)

Foto archiv BoxEvents, zdroj www.boxevents.cz

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zapomeňte, vzpomeňte!

Zapomeňte, vzpomeňte!

Stojím vprostřed parkoviště a holky z kapely mě šacují. Je mrazivá půlnoc. Musím se dokonce i vyzout...

Na finální dokončení oprav střechy děkanského kostela chybí 200 tisíc korun

Na finální dokončení oprav střechy děkanského kostela chybí 200 tisíc korun

Nedávné počínání vichřice Sabine způsobilo vyhození jednoho celého okna na klášterním kostele sv. Vo...

Do Úpice dorazí bajkeři i skvělé kapely

Do Úpice dorazí bajkeři i skvělé kapely

Podkrkonoší bude po roce zase patřit bajkerům. V Úpici a okolí se v sobotu 23. května uskuteční už 1...

Úspěchy broumovských gymnastek

Úspěchy broumovských gymnastek

O víkendu, přesněji v sobotu 15. 2. 2020, se broumovské gymnastky zúčastnily Valentýnského závodu ve...

Teplickou hotelovku navštívili studenti z různých koutů světa

Teplickou hotelovku navštívili studenti z různých koutů světa

Do Střední školy gastronomie a služeb v Teplicích nad Metují zavítala již podruhé pětice zahraničníc...

Doporučujeme

Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa spustila registraci pro desátý ročník

kalvesa

Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa už zná termín svého příštího ročníku. 10. ročník soutěže, určené klavíristům do 17 let, se uskuteční 24.–26. dubna 2020. Registrace pro účastníky již byla spuštěna... celý článek

 

Poslední komentáře