Broumovsko

Neděle 29.listopad 2020

Poslední aktualizace 1.12.2020 04:31

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Sport Ostatní sporty Jan Světlík: od florbalových začátků v Náchodě až do Superligy

Jan Světlík: od florbalových začátků v Náchodě až do Superligy

seznam článků
Jan Světlík: od florbalových začátků v Náchodě až do Superligy
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

a840206da0eb2c90b5d8c25bb04238d8O loňské sezóně a dalších otázkách jsme se bavili s Janem Světlíkem. Honza byl stabilním článkem náchodského elitního týmu mužů. Zeptali jsme se nejen na jeho florbalové začátky, zkušenosti ze Superligy, ale i jak osobně hodnotí poslední sezónu v Náchodě.

Myslím, že v Náchodě se může blýskat na lepší časy.

Ahoj, Honzo, pojďme to vzít úplně od začátku, prozraď nám, jak si se k florbalu dostal a jaké byly tvoje začátky?

K florbalu jsem přišel někdy ve 4. třídě, kdy jsem chodil v mém rodném Broumově do florbalového kroužku si jednou týdně zahrát doplňkově k fotbalu. Fotbal byl na prvním místě, jelikož jsem ho hrál závodně. To se změnilo po několika operacích s koleny. Už jsem viděl, že ve fotbale nemohu udělat pokrok, tak jsem se někdy v 16 letech rozhodl, že zkusím florbal. Můj dobrý kamarád Pavel Chudomský hrál v tu dobu v Trutnově, tak jsem šel za ním a tam jsem nastartoval svojí florbalovou kariéru.

Jak jsi se dostal do Náchoda a jaké byly tvoje začátky tady?

Po celkem úspěšné sezóně v Trutnově, kdy jsme vyhráli 2. dorosteneckou ligu, jsem já a 4 další kluci dostali pozvánku do Náchoda s tím, že si zahrajeme Extraligu juniorů. Tím se zrodil přestup do Náchoda. Ačkoliv jsme bohužel s juniorkou sestoupili, tak jsem z osobního hlediska bral sezónu pozitivně, jelikož jsem skončil ve velmi silné konkurenci v kanadském bodování na předních příčkách, a to jsem hrál teprve druhým rokem florbal závodně.

Minulý rok se ti naskytla příležitost startovat v nejvyšší české soutěži. Přibliž nám, jak se ti tato příležitost naskytla.

Po sezóně v 1. lize mě kontaktoval sportovní manažer Liberce Petr Salát, že by měli zájem. Jelikož v Liberci studuji, tak jsem nad tím dlouho neváhal.

 

Ze Superligy jsem byl zvyklý na to, že mám na hřišti mnohem méně času a prostoru.

Honza hrál v Náchodě od roku 2015 a rozhodně patřil mezi výrazné hráče. Jak sám říká, hodně rád útočí, a to se promítalo i v jeho osobních statistikách. Letos poprvé stabilně nastupuje v Superlize za FBC Liberec. I v Liberci momentálně dominuje ve statistikách lídrů družstva. Proto nás zajímalo, jaké jsou největší rozdíly mezi zápasy Národní ligy a Superligy?

Největší rozdíl je v rychlosti a individuální činnosti jednotlivců. Hra v Superlize je také více tvrdší, jelikož rozhodčí tam nepískají každý kontakt, jak tomu je v nižších ligách.

Využíval si nějak zkušenosti ze Superligy v zápase v Náchodě?

Ze Superligy jsem byl zvyklý na to, že mám na hřišti mnohem méně času a prostoru. V Náchodě jsem ho měl více, a tak jsem se to snažil zužitkovat. Buď jsem se snažil dostávat do gólových příležitostí anebo připravovat nahrávky pro své spoluhráče.

Jen poznamenáváme, že zkušenosti byly na hřišti opravdu vidět. Honza v loňské sezóně nastoupil za náchodský „A“ tým k patnácti zápasům a nastřílel celkem 27 branek a přidal 12 asistencí. Byl tak nejlepším střelcem Náchoda.

 

Chtěl jsem také pomoci Náchodu do play-off, to se bohužel nepovedlo.

V Náchodě se ti dařilo, ale i v Liberci si sbíral nejen cenné zkušenosti ale i kanadské body. Jakou si měl motivaci nastupovat v Náchodě, po přestupu do Liberce?

Motivaci jsem měl velkou. Jelikož jsem před startem Superligy strávil celé léto za mořem v USA. Tudíž jsem se nemohl připravovat na sezónu s Libercem a bohužel ani nebyl moc čas se připravit fyzicky. Takže jsem byl rád, že jsem mohl nastoupit hned po příletu zpět za Náchod, rozehrát se a dostat se zpět do fyzické kondice. To mi pomohlo i k mému debutu v Superlize. Chtěl jsem také pomoci Náchodu do play-off, to se bohužel nepovedlo.

Pojďme si říct, že na to, kolik je ti let se ti ve florbale opravdu daří. Jakého úspěchu ve florbale si ceníš nejvíce?

Z týmového hlediska toho, že jsme s Náchodem postoupili za 2 roky z divize až do 1. ligy. Z individuálního toho, že jsem si zahrál Superligu.

Prozraď nám, co je pro tebe ve florbale nejtěžší?

Jelikož hodně rád útočím, tak asi bránění a backchecking. Ale za poslední roky se to zlepšilo.

 

Naštěstí se nesestoupilo a díky tomu se může v Náchodě opět blýskat na lepší časy.

Pojďme se teď ještě přesunout zpátky do Náchoda. Jak bys zhodnotil uplynulou sezónu Náchoda?

Sezónu bych zhodnotil negativně. Ačkoliv jsem odehrál asi jen polovinu zápasů, tak to byla za mě asi nejhorší sezóna za tu dobu, co jsem působil v Náchodě. Po sestupu z 1. ligy se určitě pomýšlelo minimálně na play-off, bohužel se tak nestalo. Chyběla hráčská kvalita a také to, že několik klíčových hráčů bylo zraněných. Naštěstí se nesestoupilo a díky tomu se může v Náchodě opět blýskat na lepší časy.

Letos Náchod sezónu zahájil o poznání lépe. Muži odehráli v Národní lize prozatím pět zápasu a zaznamenali čtyři výhry. Momentální přerušení soutěže Náchod stráví na druhém místě tabulky. Co říkáš na letošní výsledky Náchoda a na posily, které letos do týmu přišly?

Jsem strašně rád, že se kluci vrátili zpět, je to pro tým určitě velká vzpruha a podepisuje se to i na výsledcích. Tým teď rozhodně má opět kvalitu na to, aby opět postoupil do 1. ligy.

Jaké máš ty osobně cíle do budoucna, prozraď nám, čeho bys rád dosáhl a co tě nejvíce motivuje?

Tak rád bych ještě v této sezóně zahrál nějaký zápas, snad se situace bude zlepšovat. Do budoucna bych si chtěl rozhodně zahrát play-off Superligy, toho bych chtěl s Libercem dosáhnout.

S ohledem na momentální situaci, která se dotýká nás všech, se nejde nezeptat, jak prožíváš přerušení soutěže?

Bohužel se covid nevyhnul ani mně, a tak přerušení zatím prožívám „pozitivně“. Už se ale těším, až budu moct začít trénovat alespoň individuálně a připravit se fyzicky na zbytek sezóny. Jelikož to je pro mě druhá karanténa v krátké době, tak už mě sezení doma absolutně nebaví, bohužel se to podepisuje i na fyzičce, kterou budu muset dohánět.

Děkujeme, za rozhovor. A přejeme ti, aby ses brzy vrátil na hřiště a ať se ti nadále daří!

(Rozhovor vyšel 8. listopadu 2020 na webu www.florbalnachod.cz. Je to první ze série rozhovorů s vybranými náchodskými hráči. Na sezónu 2019/2020 se zeptali hráčů, kteří získali Cenu Rytíře Hrona. Ocenění hráči vyhráli hlasování veřejnosti a fanoušků Florbal Náchod.)

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Předvánoční novinky z Benediktinských sklepů

Předvánoční novinky z Benediktinských sklepů

I přes nepříznivou dobu a nemožnost se osobně setkávat u degustací nabízejí Benediktinské sklepy v b...

Den otevřených dveří Gymnázia Broumov bude v upravené podobě

Den otevřených dveří Gymnázia Broumov bude v upravené podobě

V sobotu 28. listopadu se bude konat Den otevřených dveří Gymnázia Broumov, jen v trochu upravené po...

V broumovském klášteře probíhá druhý ročník Sympozia ilustrace

V broumovském klášteře probíhá druhý ročník Sympozia ilustrace

Pět významných českých ilustrátorů a jeden zahraniční host se představí na druhém ročníku Sympozia i...

Vítězný architektonický návrh na rekonstrukci domu na Kostelním náměstí

Vítězný architektonický návrh na rekonstrukci domu na Kostelním náměstí

V dubnu 2020 byla vyhlášena výzva na zpracování architektonického návrhu na rekonstrukci objektu č.p...

Poděkování za potravinovou sbírku

Poděkování za potravinovou sbírku

Vážení účastníci potravinové sbírky, ráda bych se s Vámi podělila o velkou radost, kterou spolek Ape...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web