Broumovsko

Čtvrtek 23.květen 2019

Poslední aktualizace24.05.2019 04:58

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Sport Ostatní sporty Orientační běh je ideální kombinace pohybu v přírodě a rozvoje logického myšlení. Je to sport vedoucí k celkovému rozvoji jednotlivce

Orientační běh je ideální kombinace pohybu v přírodě a rozvoje logického myšlení. Je to sport vedoucí k celkovému rozvoji jednotlivce

seznam článků
Orientační běh je ideální kombinace pohybu v přírodě a rozvoje logického myšlení. Je to sport vedoucí k celkovému rozvoji jednotlivce
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Všechny strany

20141011 103528Populárním sportem v Broumově je orientační běh. Odchovanci oddílu orientačního běhu Ulita-HOBRA Orienteering Broumov v poslední době dosáhli několika úspěchů na republikové úrovni a Jan Rusin a Ondřej Volák dokonce již reprezentují Českou republiku. O orientačním běhu mluví ředitel oddílu Miroslav Frömmel.

Kdy vznikl oddíl orientačního běhu Ulita-HOBRA Orienteering Broumov?

Oddíl vznikl ještě s názvem Ulita ve školním roce 2008/2009. Iniciátorem založení byl Radek Kolář, který se orientačnímu běhu začal věnovat dříve než my. Potom někteří členové ze spřáteleného oddílu Sokol Burdych, kteří se tomuto sportu už věnovali, mimo jiné běhali i radioorientační běh, nás přiměli k tomu, abychom si to zkusili. Začalo nás to bavit, a tak jsme se rozhodli, že založíme vlastní oddíl. U každého sportu je důležitý kvalitní trenér, což jsme v osobě Radka Koláře měli a máme.

Jakou máte členskou základnu?

Naše členská základna je průběžně okolo padesáti členů., z toho jsou asi jedna třetina, někdy i víc, děti. Zbytek jsou dospělí, kteří jsou ve valné většině rodiče těch dětí nebo dětí, které už oddílem prošly a momentálně jsou někde na vysokých školách nebo mimo Broumov.

Pořádáte nějaké závody na Broumovsku?

Vlastní závody jsme začali pořádat někdy před třemi nebo čtyřmi lety. Jinak se samozřejmě od začátku pravidelně účastníme Východočeského poháru, který probíhá jako soutěž na úrovni kraje. To jsou závody, kterých se pravidelně účastní okolo 700 – 800 závodníků.

Letos budeme pořádat třetí, resp. čtvrtý závod, protože jeden jsme už pořádali jako dvou závod, 7. května na Janovičkách u Broumova. Tento závod je zařazený jako součást Východočeského poháru a my počítáme s účastí okolo 500 závodníků.

Poslední dobou dosahují velké úspěchy Jan Rusin a Ondra Volák.

Ano, Honza a Ondra jsou momentálně nejúspěšnější odchovanci oddílu. S ohledem na své úspěchy oba loni přestoupili do pardubického oddílu, který má samozřejmě větší možnosti, co se týká účasti na závodech a soustředění v zahraničí nebo na účasti na celorepublikových závodech. Nicméně oba naši odchovanci stále trénují i tady v Broumově, kde jim tréninkové plány sestavuje Radek Kolář. Podle informací, které mám ze soustředění, jsou jeho tréninkové plány považovány za jedny z nejkvalitnějších.

Oba dva kluci se také v současné době podílejí na přípravě našich závodů. Pracují na trasách pro jednotlivé závodní kategorie a pomáhají s organizací. Jsou už na takové úrovni, že zvládnou i odbornější práce, které se týkají přípravy závodů v orientačním běhu. Věřím, že oba se i nadále budou tomuto sportu věnovat. V oddíle nám ale vyrůstají i další běžci, kteří mají vyběhanou kvalifikaci B, je to třeba Honzův bratr Vojta a třeba Adam Kolář z Police nad Metují, synovec Radka.

Kdo všechno podporuje chod oddílu?

Hlavním partnerem oddílu, jak už ukazuje název je firma Hobra Školník, která podporuje oddíl velmi významnými částkami již několik let. Vzhledem k náročnosti pořádání závodů by to bez hlavního sponzora bylo daleko těžší, protože třeba náklady na vytvoření závodní mapy jsou poměrně vysoké, řádově několik desítek tisíc Kč. Dalším takovým tradičním sponzorem bývá společnost VEBA a.s., sponzorem nejbližšího závodu je chata Vyhlídka na Janovičkách, podporuje nás také firma Lutoma a obec Heřmánkovice a samozřejmě musím zmínit našeho největšího podporovatele a tím je náš zřizovatel Město Broumov, které dává největší částky na činnosti Domu dětí a mládeže Ulita Broumov.

Jak byste orientační běh jako sport popsal lidem a třeba rodičům, kteří zatím nevědí, čemu by se jejich děti měly věnovat?

Orientační běh je ideální kombinace pohybu v přírodě se zapojením mnoha dovedností. Je to třeba čtení v mapě, schopnost rychle a logicky se rozhodnout, není to jen záležitost rychlého běhu. Rychlejší může být i ten, kdo lépe vyhodnotí situaci. Je to o úsudku, rozvíjí to spoustu schopností a dají se získat i dovednosti, které se hodí i v praktickém životě. Třeba pro děti je orientační běh velice dobrý a pro celkový rozvoj dítěte ideální. Závodník musí vše řešit sám, s jednotlivými situacemi se musí nějakým způsobem vypořádat. Musí třeba řešit, jestli poběží přes kopec a pomalu, ale kratší trasu, nebo jestli je pro něj lepší běžet kolem kopce delší, ale rychlejší variantu postupu, takže se podle svých schopností musí každý rozhodnout sám.

Samozřejmě zveme zájemce o tento sport mezi nás. Můžete se kdykoli obrátit na mne nebo přímo na trenéra. Můžeme si o tom promluvit nebo si i rodiče s dětmi mohou vyzkoušet nějaký závod, protože se běhají i kategorie rodičů s dětmi.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 24. do 26. května

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 24. do 26. května

Přednáška a beseda, volejbal a fotbal, Noc kostelů, vernisáže výstav, pivní slavnosti, divadlo pro d...

Věřitelé společnosti Veba schválili reorganizační plán

Věřitelé společnosti Veba schválili reorganizační plán

Věřitelé společnosti Veba schválili na úterní schůzi věřitelů předložený reorganizační plán. Jejich ...

Stolním tenistům skončila sezóna

Stolním tenistům skončila sezóna

Stolním tenistům skončila v květnu soutěžní sezóna 2018/2019. Tento tradiční broumovský sport tentok...

Imodium a The Atavists budou hosty Muse na jejich pražském koncertě

Imodium a The Atavists budou hosty Muse na jejich pražském koncertě

Britská skupina Muse vystoupí 26. května 2019 v pražských Letňanech. Přijede propagovat své loňské a...

Květnové turnaje na Grosshofu

Květnové turnaje na Grosshofu

Nepříliš lichotivé počasí v první polovině května nás pěkně drželo doma, potažmo v klubovně. Dětské ...

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o ocenění hejtmana Královéhradeckého kraje

evaaa

Ing. Eva Blažková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV, převzala dne 8. května 2019 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové z rukou hejtmana KHK PhDr. Jiřího Štěpána "Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje" za dlouhodobý rozvoj a podporu broumovské nemocnice... celý článek

 

Poslední komentáře