Broumovsko

Čtvrtek 22.srpen 2019

Poslední aktualizace22.08.2019 04:43

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Sport Ostatní sporty Orientační běh je ideální kombinace pohybu v přírodě a rozvoje logického myšlení. Je to sport vedoucí k celkovému rozvoji jednotlivce

Orientační běh je ideální kombinace pohybu v přírodě a rozvoje logického myšlení. Je to sport vedoucí k celkovému rozvoji jednotlivce

seznam článků
Orientační běh je ideální kombinace pohybu v přírodě a rozvoje logického myšlení. Je to sport vedoucí k celkovému rozvoji jednotlivce
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Všechny strany

20141011 103528Populárním sportem v Broumově je orientační běh. Odchovanci oddílu orientačního běhu Ulita-HOBRA Orienteering Broumov v poslední době dosáhli několika úspěchů na republikové úrovni a Jan Rusin a Ondřej Volák dokonce již reprezentují Českou republiku. O orientačním běhu mluví ředitel oddílu Miroslav Frömmel.

Kdy vznikl oddíl orientačního běhu Ulita-HOBRA Orienteering Broumov?

Oddíl vznikl ještě s názvem Ulita ve školním roce 2008/2009. Iniciátorem založení byl Radek Kolář, který se orientačnímu běhu začal věnovat dříve než my. Potom někteří členové ze spřáteleného oddílu Sokol Burdych, kteří se tomuto sportu už věnovali, mimo jiné běhali i radioorientační běh, nás přiměli k tomu, abychom si to zkusili. Začalo nás to bavit, a tak jsme se rozhodli, že založíme vlastní oddíl. U každého sportu je důležitý kvalitní trenér, což jsme v osobě Radka Koláře měli a máme.

Jakou máte členskou základnu?

Naše členská základna je průběžně okolo padesáti členů., z toho jsou asi jedna třetina, někdy i víc, děti. Zbytek jsou dospělí, kteří jsou ve valné většině rodiče těch dětí nebo dětí, které už oddílem prošly a momentálně jsou někde na vysokých školách nebo mimo Broumov.

Pořádáte nějaké závody na Broumovsku?

Vlastní závody jsme začali pořádat někdy před třemi nebo čtyřmi lety. Jinak se samozřejmě od začátku pravidelně účastníme Východočeského poháru, který probíhá jako soutěž na úrovni kraje. To jsou závody, kterých se pravidelně účastní okolo 700 – 800 závodníků.

Letos budeme pořádat třetí, resp. čtvrtý závod, protože jeden jsme už pořádali jako dvou závod, 7. května na Janovičkách u Broumova. Tento závod je zařazený jako součást Východočeského poháru a my počítáme s účastí okolo 500 závodníků.

Poslední dobou dosahují velké úspěchy Jan Rusin a Ondra Volák.

Ano, Honza a Ondra jsou momentálně nejúspěšnější odchovanci oddílu. S ohledem na své úspěchy oba loni přestoupili do pardubického oddílu, který má samozřejmě větší možnosti, co se týká účasti na závodech a soustředění v zahraničí nebo na účasti na celorepublikových závodech. Nicméně oba naši odchovanci stále trénují i tady v Broumově, kde jim tréninkové plány sestavuje Radek Kolář. Podle informací, které mám ze soustředění, jsou jeho tréninkové plány považovány za jedny z nejkvalitnějších.

Oba dva kluci se také v současné době podílejí na přípravě našich závodů. Pracují na trasách pro jednotlivé závodní kategorie a pomáhají s organizací. Jsou už na takové úrovni, že zvládnou i odbornější práce, které se týkají přípravy závodů v orientačním běhu. Věřím, že oba se i nadále budou tomuto sportu věnovat. V oddíle nám ale vyrůstají i další běžci, kteří mají vyběhanou kvalifikaci B, je to třeba Honzův bratr Vojta a třeba Adam Kolář z Police nad Metují, synovec Radka.

Kdo všechno podporuje chod oddílu?

Hlavním partnerem oddílu, jak už ukazuje název je firma Hobra Školník, která podporuje oddíl velmi významnými částkami již několik let. Vzhledem k náročnosti pořádání závodů by to bez hlavního sponzora bylo daleko těžší, protože třeba náklady na vytvoření závodní mapy jsou poměrně vysoké, řádově několik desítek tisíc Kč. Dalším takovým tradičním sponzorem bývá společnost VEBA a.s., sponzorem nejbližšího závodu je chata Vyhlídka na Janovičkách, podporuje nás také firma Lutoma a obec Heřmánkovice a samozřejmě musím zmínit našeho největšího podporovatele a tím je náš zřizovatel Město Broumov, které dává největší částky na činnosti Domu dětí a mládeže Ulita Broumov.

Jak byste orientační běh jako sport popsal lidem a třeba rodičům, kteří zatím nevědí, čemu by se jejich děti měly věnovat?

Orientační běh je ideální kombinace pohybu v přírodě se zapojením mnoha dovedností. Je to třeba čtení v mapě, schopnost rychle a logicky se rozhodnout, není to jen záležitost rychlého běhu. Rychlejší může být i ten, kdo lépe vyhodnotí situaci. Je to o úsudku, rozvíjí to spoustu schopností a dají se získat i dovednosti, které se hodí i v praktickém životě. Třeba pro děti je orientační běh velice dobrý a pro celkový rozvoj dítěte ideální. Závodník musí vše řešit sám, s jednotlivými situacemi se musí nějakým způsobem vypořádat. Musí třeba řešit, jestli poběží přes kopec a pomalu, ale kratší trasu, nebo jestli je pro něj lepší běžet kolem kopce delší, ale rychlejší variantu postupu, takže se podle svých schopností musí každý rozhodnout sám.

Samozřejmě zveme zájemce o tento sport mezi nás. Můžete se kdykoli obrátit na mne nebo přímo na trenéra. Můžeme si o tom promluvit nebo si i rodiče s dětmi mohou vyzkoušet nějaký závod, protože se běhají i kategorie rodičů s dětmi.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Největší akce Muzea papírových modelů letošní turistické sezony se blíží

Největší akce Muzea papírových modelů letošní turistické sezony se blíží

Stejně jako v loňském roce se s blížícím koncem prázdnin v Polici nad Metují uskuteční Den Muzea. V ...

"Pěstouni, díky!… a stavte se všichni na kafe"

"Pěstouni, díky!… a stavte se všichni na kafe"

Královéhradecký kraj pořádá na podporu náhradní rodinné péče, ve spolupráci s městskými úřady a nezi...

Broumovský Hečko odmítl penaltový hattrick, přesto vystřílel tři body

Broumovský Hečko odmítl penaltový hattrick, přesto vystřílel tři body

Broumovský Miroslav Hečko se ve 2. kole 1. B třídy v zápase se Solnicí hned třikrát postavil ke stře...

Mistři klavíru a houslí se představili na osmém koncertě festivalu Za poklady Broumovska

Mistři klavíru a houslí se představili na osmém koncertě festivalu Za poklady Broumovska

Nádherné tóny klavíru a houslí se v sobotu 17. srpna nesly kostelem sv. Barbory v Otovicích díky hud...

Gruzie. Země rozkročená mezi Evropou a Asií. Jedna z kolébek křesťanské civilizace

Gruzie. Země rozkročená mezi Evropou a Asií. Jedna z kolébek křesťanské civilizace

Prázdniny slouží také k tomu vypadnout z rutiny všedních dní. A opájet se svobodou a volností. Je tř...

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o ocenění hejtmana Královéhradeckého kraje

evaaa

Ing. Eva Blažková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV, převzala dne 8. května 2019 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové z rukou hejtmana KHK PhDr. Jiřího Štěpána "Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje" za dlouhodobý rozvoj a podporu broumovské nemocnice... celý článek

 

Poslední komentáře