Broumovsko

Čtvrtek 15.duben 2021

Poslední aktualizace17.04.2021 04:30

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Sport Ostatní sporty Paragliding na Broumovsku

Paragliding na Broumovsku

seznam článků
Paragliding na Broumovsku
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

116342517 160292815582260 6402985920085627374 oSpolečenská situace v covidové společnosti nemusí být vždy nepřívětivá. Rok 2020 nám, paraglidistům na Broumovsku, nesebral po většinu roku možnost pohybovat se vzduchem, a když jsme byli omezeni, využili jsme situaci k založení nového spolku (Spolek svobodných paraglidistů), který nám zde chyběl. Někteří se ptají, proč zakládat spolek, když to šlo bez něj i doposud, ale život někdy přináší nové možnosti a na ty je třeba reagovat.

V našem regionu žijí skvělí piloti a pro ně, ale nejen pro ně, nýbrž také pro piloty z blízkého Polska, z Trutnovska, Náchodska i Pardubicka jsme jako spolek založili nový pohár – Pohár východočeských startovaček. Pro laika asi nicneříkající pojem, pro piloty dlouhodobá soutěž, ve které budou na východočeských startovacích místech startovat a následně všude v republice přistávat (až tam, kam doletí) místní i přidružení paraglidisté.

Paragliding není finančně zcela nenáročným sportem, a především pro mladé lidi jsou náklady jen za základní kurz, všechny poplatky české letecké asociaci, svazu i za různé soutěže, za svozy z míst přistání (i kolem 150 km vzdálené) zpět domů někdy nedosažitelné. A i proto jsme spolek založili. Abychom měli šanci pomoci mladým perspektivním, ale i úplně začínajícím pilotům v jejich "rozletu".

V současné chvíli náš spolek sdružuje 35 členů z nichž některé velmi dobře Broumováci znají. Mezi mladé a talentované naděje patří student 4. ročníku broumovského gymnázia Kvido Hadaš, jenž v roce 2020 získal 1. místo na MČR v přesnosti přistání, 2. místo na MČR v přeletech, má za sebou dlouhé přelety 140 km z Andřejovky do Prostějova nebo z Černé Hory k Šumperku (málokdo si umí představit náročnost návratu po pěti hodinách ve vzduchu na padáku zpět domů, unavený a plný adrenalinu). Nebo Jaroslav Janata, profesionální hasič, kterého nikdo z vás asi nechce poznat v rámci jeho profese, a věřte, že ani padáčkáři si to nepřejí, neboť když k nim Jarda míří pracovně, většinou to znamená, že visí někde na stromě. Jarda je skvělý pilot, který kromě nedalekého Mirošova, Andřejovky nebo Žďárek létal také v Nepálu či Kolumbii, je výborný skialpinista a výborný parťák pro mladé piloty. Mezi další z Broumovska patří Aleš Lundiak, Aleš Martin, Pepa Gorgan nebo ti z Policka – Lukáš Hadaš, Vlasta Klikar, Miloš Diviš, Jarda Kubín, Jarda Osoba, Líla Jenka a mnozí další. Příležitost chytil za pačesy i Antonín Mráz z Teplic, toho času také student broumovského gymnázia. Má již po kurzu a těší se na svou první leteckou sezónu. Ať žijí tam či tam, děti téměř všech z nich navštěvují nebo navštěvovaly broumovské gymnázium. Stanislav Klikar, absolvent z roku 2008, je mistrem svého oboru. Nejen, že je již několik let v české reprezentaci, nejen, že testuje padáky a vyhrává soutěže, ale letos také založil vlastní firmu na výrobu padáků. Vypadá to, že Policko a Broumovsko je pro kvalitní piloty dobrou líhní. A nejsou to pouze piloti, kdo jsou ve spolku sdruženi. Někteří ještě létat nemohou (věková hranice), ale mohou být činní i jinak. Např. Hugo Hadaš je velmi plodným rozhodčím závodů ACC na přesnost přistání, přes své mládí dokonce zapsaným jako rozhodčí ve FAI rankingu. Zmínit musím také Jentl Hadašovou (také z gymplu), která nakreslila logo spolku.

A těm všem bychom chtěli pomoci s jejich vášní a zálibou. Letos budeme jako spolek pořádat kromě poháru také kolo české ligy v přeletech a cílem spolku je i propagace tohoto krásného sportu mezi laickou veřejností. Vy všichni, kdo byste si přáli sledovat piloty v akci, nebo se dokonce proletět na tandemu, jste samozřejmě vítáni. Jsme rádi, že můžeme fungovat v tak krásné přírodě Broumovska a vidět ho často svrchu.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Broumov 2028: Aktivní občan(ství)

Broumov 2028: Aktivní občan(ství)

Jsme přesvědčeni, že i v malém městě, jako je Broumov, to může tepat životem, a to díky propojené a ...

Free World Broumov 2021

Free World Broumov 2021

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o 2. ročníku akce Free World Broumov, která by se měla uskutečnit po...

Emil Kopecký se chystá na cestu kolem republiky po hraničních patnících

Emil Kopecký se chystá na cestu kolem republiky po hraničních patnících

V neděli 18. dubna 2021 vyrazí z Hvězdy v Broumovských stěnách Emil Kopecký se svým psem Kazanem na ...

Zplodinami hoření se nadýchala kočka

Zplodinami hoření se nadýchala kočka

Šest jednotek požární ochrany bylo v pátek odpoledne zalarmováno kvůli ohlášenému požáru v bytě v do...

Broumov 2028: Člověk & kandidatura

Broumov 2028: Člověk & kandidatura

Věříme, že kandidatura Broumova na titul Evropské hlavní město kultury je příležitostí pro každého z...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free