Broumovsko

Neděle 18.srpen 2019

Poslední aktualizace18.08.2019 19:11

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Sport Ostatní sporty Prezidentem Českého svazu házené se stal Radek Bendl z Broumova

Prezidentem Českého svazu házené se stal Radek Bendl z Broumova

seznam článků
Prezidentem Českého svazu házené se stal Radek Bendl z Broumova
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

rarararaRadek Bendl, který pochází z Broumova, se v sobotu na mimořádné konferenci v Olomouci stal prezidentem Českého svazu házené. Radek, syn jedné z legend broumovského fotbalu Václava Bendla, teď žije v Praze, nicméně je s Broumovem stále v kontaktu. V roce 2014 zde předával jedno z ocenění při vernisáži fotbalové výstavy. Zvolení Radka Bendla do vedení házenkářského sportu je významná událost a informace pro broumovské občany.

Jsi rodilý Broumovák. Jaké sportovní základy jsi tu získal?

Jsem srdcem i duší Broumovák, to je pravda. Prožil jsem zde krásných prvních 11 let mého života, na které nikdy nezapomenu. A i na tomto mém konkrétním příkladu je krásně vidět, jak jsou tato léta určující, z pohledu sportu, pro další vývoj. Od malička jsem byl spojený, logicky díky tátovi, s fotbalem, ale důležitá byla ta všestrannost – od kola, bruslení, lyžování, běhání, volejbalu, tenisu až po šachy (dokonce jsem odehrál pár soutěžních šachových partií) a hraní na harmoniku – to sice není sport, ale i rytmus je ve sportu velmi důležitá věc. Nezapomenu na speciální tréninky fotbalových brankářů s trenérem Mojmírem Blažejovským a jsem rád, že jsme spolu stále v kontaktu. Tento skvělý základ jsem pak využil v házené, ke které jsem se dostal už v Praze na základní škole v roce 1980, a u které jsem zůstal vlastně až do dneška. I když už ne jako aktivní hráč, ale aspoň jako nehrající funkcionář.

V Broumově ses v dětství věnoval fotbalu. Jaká byla tvoje následující sportovní kariéra?

S fotbalem jsem začal a skončil v Broumově, ale po házené je to samozřejmě pro mne sport číslo 2. I díky fotbalovým základům jsem se celkem rychle etabloval v házené, ve 12 začal hrát na škole a už o rok později přestupoval do Slavie Praha, kde jsem prošel všemi kategoriemi od starších žáků až do dospělých. Odehrál jsem zde spoustu ligových zápasů a od 16 let jsem byl i hráčem národních týmů do 19 a 21 let. To vše v době před rokem 1989, takže ideální šance, jak poznat svět. V té době jsme patřili ještě ke světové špičce a jezdili jsme vlastně učit hrát házenou takové současné giganty, jako jsou Španělé nebo Francouzi. To je ale již dávno a za tu dobu se v házené i sportu obecně u nás spousta věcí změnila. S reprezentací jsem se loučil na MS juniorů v roce 1989 ve Španělsku, dále ještě několik let hrál na Slavii, a pak ještě chvíli v Plzni a v nižší soutěži v Německu, ale následně, tedy relativně brzy, jsem vrcholovou házenou opustil a přišel čas rodiny a práce. Házená v mé hlavě i srdci ale zůstala dál.

Ve svém prohlášení po zvolení uvádíš, že se chce ČHS hodně věnovat mládeži. Je možnost, že by s podporou svazu vznikl i házenkářský oddíl v Broumově? Tradice házené je v Náchodě nebo v Novém Městě nad Metují. Myslíš, že je naděje začít s házenou i v Broumově?

To by samozřejmě bylo pěkné, rád bych to zaštítil osobně. Před pár měsíci jsme začali na svazu připravovat nový projekt na podporu nových klubů, brzy zveřejníme podmínky. Tak, jako u všech ostatních sportů, i my bojujeme s úbytkem základny, a proto tato podpora je pro nás životně důležitá. Základ je v práci s dětmi a do určité kategorie nejsou ani velké nároky na infrastrukturu – miniházená se hraje na malém hřišti v počtu 4+1 a například projekt školních lig je velmi populární. Nejbližší návaznost na tradiční kluby házené v regionu je Náchod a Jičín, kde máme dokonce Regionální házenkářské centrum, které má celou oblast na starosti a dokáže pomoci s nábory i metodikou pro začínající trenéry/učitele. Takže – není to nemožné.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Naháči a chlupáči u Baltu

Naháči a chlupáči u Baltu

Na pláži přibrzdí jeep, do písku skočí čtyři lidé v županech. Fouká a těžká mračna táhnou Kodaní. Ví...

Důvěra a porozumění. 6. Broumovské diskuse otevřou další společensky důležité téma

Důvěra a porozumění. 6. Broumovské diskuse otevřou další společensky důležité téma

Broumovské diskuse už mají termín, téma i první potvrzené hosty pro letošní rok. 6. ročník dvoudenní...

Kostel sv. Barbory přivítá další koncert festivalu Za poklady Broumovska

Kostel sv. Barbory přivítá další koncert festivalu Za poklady Broumovska

Koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička a stálice na českém hudebním nebi klavírista Martin K...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 16. do 18. srpna

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 16. do 18. srpna

Polická pouť, koncerty festivalů Varhanní léto a Za poklady Broumovska, rockový Rockstock, setkání s...

Kraj podpořil více žadatelů o kotlíkovou dotaci

Kraj podpořil více žadatelů o kotlíkovou dotaci

Královéhradecký kraj letos v květnu vyhlásil další výzvu k předkládání žádostí o kotlíkovou dotaci. ...

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o ocenění hejtmana Královéhradeckého kraje

evaaa

Ing. Eva Blažková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV, převzala dne 8. května 2019 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové z rukou hejtmana KHK PhDr. Jiřího Štěpána "Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje" za dlouhodobý rozvoj a podporu broumovské nemocnice... celý článek

 

Poslední komentáře