Broumovsko

Neděle 5.duben 2020

Poslední aktualizace 4.04.2020 08:13

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Ekonomika Práce SummerJob skončil. Dobrovolníci odvedli na Broumovsku velký kus práce

SummerJob skončil. Dobrovolníci odvedli na Broumovsku velký kus práce

seznam článků
SummerJob skončil. Dobrovolníci odvedli na Broumovsku velký kus práce
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Strana 18
Strana 19
Strana 20
Strana 21
Všechny strany

dobr5TPo celý týden byly v okolí Broumova vidět pracující skupinky mladých lidí. Včera skončil SummerJob, kterého se zúčastnilo 120 dobrovolných brigádníků z celé České republiky. Podle ohlasů místních lidí a starostů obcí, za sebou nechali velký kus odvedené práce. "Děkujeme," vzkázal za všechny starosta Otovic Petr Novák.

"Je to hodně vydařená akce a já ty lidi obdivuji. Ve svém volném čase, o svých prázdninách, jdou zadarmo pomáhat cizím lidem. Místní mládež by si z nich měla vzít příklad. U nás v obci účastníci SummerJobu vyčistili mosty, pracovali v kostele a jeho okolí a pomáhali s některými pracemi místním lidem. Organizátoři k nám přijeli už dřív na různé akce a seznamovali se s prostředím a lidmi. Byli tu na Dni matek i na Malém letním dovádění. Tak si zjistili, s čím potřebují někteří lidé pomoci. Opravdu, mám jen slova chvály," ocenil práci dobrovolníků Petr Novák.

"Naším cílem je přijít na určité území v naší zemi, kde můžeme manuální prací konkrétně pomáhat všem místním obyvatelům bez jakéhokoliv rozdílu. Skrze práci i kulturní program chceme posílit mezilidské vztahy i to, co se dá nazvat jako občanská společnost," řekl jeden z organizátorů Lukáš Bajer a potvrdil slova Petra Nováka, že organizátoři připravují akci ve spolupráci s místními starosty téměř půl roku: "Časově náročné je zejména domlouvání veškeré práce. Celkem 120 účastníků tak například pracuje na stavbě nebo na poli, natírá ploty, vyklízí půdy nebo štípe dříví u starších obyvatel vesnic. Mladí pomáhají také na obecním majetku a při opravách a úklidu místních kostelů od architekta Dientzenhofera, které patří k významným barokním památkám v kraji."

Kromě práce se mladí lidé s místními obyvateli setkávali také při každovečerních kulturních či sportovních programech. Konala se třeba veřejná projekce íránského filmu Božské děti nebo koncert skupiny Traband, přednáška historika umění jezuity Miroslava Herolda s názvem Kostely v kraji nebo na okraji?, koncert kapely Seiftiů či fotbalový turnaj proti vesnickým týmům.

SummerJob pořádají mladí lidé z Hnutí fokoláre a jejich přátelé. Tato dobrovolnická brigáda je otevřená pro mladé lidi od 18 let, kteří mají chuť se společně podílet na tomto díle. "Na SummerJobu jsem letos již potřetí. Je to skvělá prázdninová akce, na kterou se vždy rád vracím. Mohu zde poznat spoustu nových přátel a zároveň věnovat týden volného času a pomoci lidem, kteří to potřebují," řekl jeden z účastníků, Václav Kašpar z Českého Brodu.

"Letošní SummerJob byl v mnoha ohledech nový. Po třech letech strávených na Plzeňsku jsme poznávali nový kraj, jeho krásy i těžkosti i nové lidi. Možné počáteční obavy z nového prostředí zaplašilo velice vstřícné přijetí od mnoha lidí, se kterými jsme spolupracovali na realizaci akce. Zejména chceme poděkovat starostům všech obcí, s nimiž jsme spolupracovali (Martínkovice, Otovice, Šonov, Božanov a Křinice) a také panu faráři Martinovi Lanžimu," hodnotil akci další z organizátorů Vojtěch Jurásek a pokračoval:

"Mohli jsme na vlastní kůži zažít to, že práce vytváří dobrou atmosféru a sbližuje lidi, kteří se vidí třeba poprvé v životě. Díky tomu byli často nejvíce obdarovaní samotní mladí lidé, kteří pomáhali v konkrétních domácnostech. Mimořádně se povedly také jednotlivé večerní kulturní programy. Právě oboustranné obdarování a mezilidské setkávání je tím, proč SummerJob láká každý rok stále více mladých lidí ze všech koutů naší republiky. Chceme poděkovat všem místním obyvatelům za příjemné přijetí a pokud vše dobře dopadne (a budeme pozváni), rádi bychom se s dobrovolnickou brigádou SummerJob za rok na Broumovsko znovu vrátili."

O dobrovolnících, kteří přijeli na Broumovsko pomáhat natočila reportáž i Česká televize.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zápisy do prvních tříd budou probíhat bez osobní přítomnosti dětí ve škole

Zápisy do prvních tříd budou probíhat bez osobní přítomnosti dětí ve škole

Zápisy do prvních tříd základních škol zřízených městem Broumov budou vzhledem k vyhlášení mimořádné...

S Alenou Ulrichovou po čtyřech letech

S Alenou Ulrichovou po čtyřech letech

S Alenou Ulrichovou, která pochází z Teplic nad Metují, jsem udělal rozhovor v březnu 2016 poté, co ...

Odložení termínu celostátní sbírky Květinový den 2020

Odložení termínu celostátní sbírky Květinový den 2020

Je nám to velmi líto, ale vzhledem k současné epidemii COVID-19 a z toho vyplývajících vládních naří...

Na zasněžené silnici havarovala v serpentinách dodávka

Na zasněžené silnici havarovala v serpentinách dodávka

V části Horní Adršpach havaroval na silnici spojující Adršpach a Chvaleč osobní automobil.

Hospodářská komora spouští celostátní projekt Zachraň práci!

Hospodářská komora spouští celostátní projekt Zachraň práci!

Hospodářská komora vyzývá zaměstnavatele, aby se zapojili do celostátního projektu Zachraň práci! Um...

Doporučujeme

Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa spustila registraci pro desátý ročník

kalvesa

Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa už zná termín svého příštího ročníku. 10. ročník soutěže, určené klavíristům do 17 let, se uskuteční 24.–26. dubna 2020. Registrace pro účastníky již byla spuštěna... celý článek

 

Poslední komentáře