Broumovsko

Pátek 5.červen 2020

Poslední aktualizace 5.06.2020 05:54

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Ekonomika Práce Vrcholová socha Panny Marie sloupu na broumovském náměstí je zpět

Vrcholová socha Panny Marie sloupu na broumovském náměstí je zpět

seznam článků
Vrcholová socha Panny Marie sloupu na broumovském náměstí je zpět
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Všechny strany

hlavaOd 29. září loňského roku byl Mariánský sloup na broumovském náměstí bez své vrcholové sochy Panny Marie. V pátek ji pracovníci restaurátorské firmy Ondřeje Sklenáře, která provádí rekonstrukci celého Mariánského sloupu, instalovali zpět.

"Po loňském sejmutí sochy ze sloupu a detailní prohlídce restaurátorem a pověřeným
pracovníkem Národního památkového úřadu bylo zjištěno, že stav sochy je mnohem horší, než se původně předpokládalo. Bylo tedy rozhodnuto, že obnova sochy bude zadána přednostně a načasována tak, aby mohla být již před hlavní turistickou sezónou zrestaurovaná osazena zpět na sloup. Ještě se letos bude dělat také kompletní dokončení, tedy všechny ostatní sochy a tělo sloupu," uvedl Ondřej Marek z Odboru stavebního a rozvoje města Broumova.

Náklady na zrestaurování sochy vyšly na necelých 153 tisíc korun, celkové náklady na 3. etapu rekonstrukce jsou cca 900 tisíc korun (včetně sochy). Sumou 400 tisíc korun přispělo Ministerstvo kultury, v dobrovolné sbírce se mezi občany Broumova a některými firmami vybralo 51 tisíc korun. Na rekonstrukci celého sloupu a kamenné balustrády ještě přispěl Česko - německý fond budoucnosti a německý spolek Heimatkreis Braunau částkami 150 tisíc korun resp. tisíc Euro. Zbytek financuje město Broumov.

Návrh sloupu je dílem neznámého architekta ve službách iniciátora a donátora stavby - opata Otmara Zinkeho. Jeho sochařskou výzdobu dodala v roce 1706 dílna pražského sochaře Jana Brokoffa a jeho synů. Zdvojenou sochu Madony na vrchol sloupu dodatečně v roce 1727 umístil broumovský sochař Gottfried Bösewetter. Stalo se tak na přání obyvatel jižní části města, kterým se prý nelíbilo, že původní jednostranná Brokoffova Madona je k nim obrácená zády. Brokoffova plastika byla přemístěna na zábradlí rizalitu na východní straně kláštera, odkud se zřítila a její fragmenty byly uloženy do depozitáře klášterního kostela. Obě kamenné plastiky z vrcholu sloupu, Brokoffova i Bösewetterova, byly odvozeny od malé gotické sošky z klášterního kostela - Panny Marie Broumovské, jejíž kult prosazoval již opat Tomáš Sartorius a pokračoval v něm i jeho nástupce opat Otmar Zinke.

Architektonicky výrazně modelované podnoží sloupu nese bohatou sochařskou výzdobu. Nad diagonálně umístěnými nárožními sokly stojí čtyři velké plastiky – zemského patrona sv. Václava, patronky Slezska sv. Hedviky, zakladatele českých benediktinů sv. Vojtěcha a patronky břevnovského kláštera sv. Markéty. V nikách jsou umístěny menší sochy historických osobností benediktinského řádu – zakladatele sv. Benedikta a jeho sestry Scholastiky, českého světce sv. Prokopa a poustevníka Vintíře. Na obloucích římsy nad nikami jsou umístěny čtyři plastiky andílků s nápisovými štíty. Na čtyřech stranách vlastního soklu sloupu jsou nápisy popisující zásluhy opata Zinkeho o stavbu sloupu, díky Matce Boží za ochranu města v minulosti a prosby o odvrácení od něho moru, hladu a války v budoucnu.

Úpravy textu Miroslav Otte

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Benefiční online koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera vynesl přes půl milionu korun na podporu místní kultury

Benefiční online koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera vynesl přes půl milionu korun na podporu místní kultury

Nevšední online benefiční koncert P.S. ONLINE spojil nadšence s profesionály, 31. května 2020 společ...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 5. do 7. června

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 5. do 7. června

Vernisáže výstav, divadlo, kino pro děti, koncert či mykologická akce. To jsou tipy na akce, které s...

Golf je zábava pro celou rodinu

Golf je zábava pro celou rodinu

Začnu i tento díl golfovým slovníkem.

"Všechno je jinak."

"Všechno je jinak."

Znáte ten židovský vtip o rabínovi na smrtelné posteli? Jeho svatost a učenost byla věhlasná, a tak ...

Návrat do Edenu

Návrat do Edenu

"Ten, kdo má obavy o své zdraví, nechť raději zůstane doma, aby nevymrzoval. Já na tento blázinec má...

Doporučujeme

Benefiční koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera – P. S. ONLINE

Police Symphony Orchestra galakoncert foto Tomáš Hejzlar 6537 nahled

Mladí hudební nadšenci z Police Symphony Orchestra často a rádi pořádají koncerty pro dobrou věc. Během deseti let existence orchestru na dobročinné účely věnovali téměř 1,2 milionu korun a s neslábnoucí energií hodlají pokračovat i nyní. V neděli 31. května od 20 hodin odehrají speciální benefiční koncert P. S. ONLINE, oproti jiným online přenosům pojatý velmi netradičně - skloubí hudbu a pohyb s poetikou barokní perly broumovského výběžku... celý článek

 

Poslední komentáře