Broumovsko

Neděle 17.leden 2021

Poslední aktualizace17.01.2021 04:41

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Ekonomika Práce Vrcholová socha Panny Marie sloupu na broumovském náměstí je zpět

Vrcholová socha Panny Marie sloupu na broumovském náměstí je zpět

seznam článků
Vrcholová socha Panny Marie sloupu na broumovském náměstí je zpět
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Všechny strany

hlavaOd 29. září loňského roku byl Mariánský sloup na broumovském náměstí bez své vrcholové sochy Panny Marie. V pátek ji pracovníci restaurátorské firmy Ondřeje Sklenáře, která provádí rekonstrukci celého Mariánského sloupu, instalovali zpět.

"Po loňském sejmutí sochy ze sloupu a detailní prohlídce restaurátorem a pověřeným
pracovníkem Národního památkového úřadu bylo zjištěno, že stav sochy je mnohem horší, než se původně předpokládalo. Bylo tedy rozhodnuto, že obnova sochy bude zadána přednostně a načasována tak, aby mohla být již před hlavní turistickou sezónou zrestaurovaná osazena zpět na sloup. Ještě se letos bude dělat také kompletní dokončení, tedy všechny ostatní sochy a tělo sloupu," uvedl Ondřej Marek z Odboru stavebního a rozvoje města Broumova.

Náklady na zrestaurování sochy vyšly na necelých 153 tisíc korun, celkové náklady na 3. etapu rekonstrukce jsou cca 900 tisíc korun (včetně sochy). Sumou 400 tisíc korun přispělo Ministerstvo kultury, v dobrovolné sbírce se mezi občany Broumova a některými firmami vybralo 51 tisíc korun. Na rekonstrukci celého sloupu a kamenné balustrády ještě přispěl Česko - německý fond budoucnosti a německý spolek Heimatkreis Braunau částkami 150 tisíc korun resp. tisíc Euro. Zbytek financuje město Broumov.

Návrh sloupu je dílem neznámého architekta ve službách iniciátora a donátora stavby - opata Otmara Zinkeho. Jeho sochařskou výzdobu dodala v roce 1706 dílna pražského sochaře Jana Brokoffa a jeho synů. Zdvojenou sochu Madony na vrchol sloupu dodatečně v roce 1727 umístil broumovský sochař Gottfried Bösewetter. Stalo se tak na přání obyvatel jižní části města, kterým se prý nelíbilo, že původní jednostranná Brokoffova Madona je k nim obrácená zády. Brokoffova plastika byla přemístěna na zábradlí rizalitu na východní straně kláštera, odkud se zřítila a její fragmenty byly uloženy do depozitáře klášterního kostela. Obě kamenné plastiky z vrcholu sloupu, Brokoffova i Bösewetterova, byly odvozeny od malé gotické sošky z klášterního kostela - Panny Marie Broumovské, jejíž kult prosazoval již opat Tomáš Sartorius a pokračoval v něm i jeho nástupce opat Otmar Zinke.

Architektonicky výrazně modelované podnoží sloupu nese bohatou sochařskou výzdobu. Nad diagonálně umístěnými nárožními sokly stojí čtyři velké plastiky – zemského patrona sv. Václava, patronky Slezska sv. Hedviky, zakladatele českých benediktinů sv. Vojtěcha a patronky břevnovského kláštera sv. Markéty. V nikách jsou umístěny menší sochy historických osobností benediktinského řádu – zakladatele sv. Benedikta a jeho sestry Scholastiky, českého světce sv. Prokopa a poustevníka Vintíře. Na obloucích římsy nad nikami jsou umístěny čtyři plastiky andílků s nápisovými štíty. Na čtyřech stranách vlastního soklu sloupu jsou nápisy popisující zásluhy opata Zinkeho o stavbu sloupu, díky Matce Boží za ochranu města v minulosti a prosby o odvrácení od něho moru, hladu a války v budoucnu.

Úpravy textu Miroslav Otte

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Vadný přímotop málem způsobil požár

Vadný přímotop málem způsobil požár

Tři jednotky hasičů byly vyslány k ohlášenému požáru v bytovém domě v ulici Na Příkopech v Broumově....

Policie vyloučila verzi úmyslného zapálení

Policie vyloučila verzi úmyslného zapálení

Vyšetřování rozsáhlého květnového požáru skladovací haly společnosti Hauk v Polici nad Metují bylo u...

Ve Velkém Poříčí havarovala hned tři osobní vozidla

Ve Velkém Poříčí havarovala hned tři osobní vozidla

Profesionální a dobrovolní hasiči z Náchoda zasahovali u dopravní nehody, která se stala na silnici ...

Šonovská javorová alej je druhá nejkrásnější v kraji

Šonovská javorová alej je druhá nejkrásnější v kraji

Javorová alej u Šonova na slinici z Broumova do Šonova obsadila druhé místo v desátém ročníku ankety...

Rozhovor s Mgr. Irenou Krejčovou

Rozhovor s Mgr. Irenou Krejčovou

Paní Irena Krejčová, která učí na 1. stupni Masarykovy základní školy v Broumově, patří mezi ty kant...

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free