Broumovsko

Úterý 2.březen 2021

Poslední aktualizace 2.03.2021 04:14

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Stane se Podrobnosti - Machovské návštěvy (a polické, bezděkovské, broumovské, rtyňské...)

Napsat e-mail Tisk

Machovské návštěvy (a polické, bezděkovské, broumovské, rtyňské...)  

Název:
Machovské návštěvy (a polické, bezděkovské, broumovské, rtyňské...)
Datum konání:
24.08.2018 17.00 h
Místo konání:
Machovská Lhota - Machovská Lhota
Kategorie:
Beseda

Popis

Machovské návštěvy (a polické, bezděkovské, broumovské, rtyňské...)

Návštěvníci Sigismunda Boušky na Broumovsku v přednášce kurátorky Památníku národního písemnictví Hany Klínkové

Pátek 24. 8. 2018, od 17:00 v hostinci U Lidmanů v Machovské Lhotě

Přednáška bude doprovázena projekcí a ukázkami z korespondence a literatury

Pořádá: Institut regionální paměti, z. ú., tel: 777 159 352 www.broumovsko.org

Básník Jaroslav Vrchlický, sochař František Bílek, spisovatelka Růžena Svobodová, básník Otokar Březina, malíř Arnold Koblitz, spisovatel a kněz Jindřich Šimon Baar, kritik František Xaver Šalda, básník, vydavatel a kněz Karel Dostál-Lutinov, výtvarník Josef Váchal a mnozí další umělci, duchovní, politici a významné osobnosti přelomu 19. a 20. století navštěvovali benediktinského mnicha, kněze a všestranného umělce Sigismunda Boušku v místech, kde sloužil a žil. Fary na Broumovsku se tak stávaly středisky kulturního setkávání v takové míře, jaká nebyla obvyklá ani ve velkých městech tehdejšího Českého království a mladého Československého státu. Kdo další přicestoval za páterem Bouškou na Broumovsko? Kam vodil nadšený turista a obdivovatel machovských kopců a broumovské krajiny a přírody, romantik Bouška své přátele? O čem rozmlouvali? Jak se vzájemně střetávali a inspirovali? To vše a mnohé další se dozvíte na přednášce Hany Klínkové, badatelky a kurátorky Památníku národního písemnictví, která se písemnou pozůstalostí Boušky, Baara, Váchala a dalších dlouhodobě zabývá.

Na přednášce bude možné nahlédnout do literatury spjaté s Bouškovým uměleckým okruhem, zakoupit knihu Bezděkovský kostelíčku, která je dílu a životu Sigismunda Boušky věnovaná a rovněž novinku nakladatelství Broumovsko Organic, knihu Lager Broumov / Braunau, 1915-1918 o zajateckém táboře z první světové války, tedy z období, kdy Bouška sloužil na bezděkovské faře a Josef Váchal na frontě. Obě knihy bude možné si nechat podepsat od autora Petra Bergmanna.

Místo konání

Místo:
Machovská Lhota -
Město:
Machovská Lhota

Popis

Machovská Lhota, místní část městyse Machova, leží uprostřed Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, v údolí mezi Broumovskými stěnami a polským národním parkem Góry Stołowe. Klidné horské prostředí Machovské Lhoty je ideálním východiskem pro všechny typy turistiky, horská kola, horolezectví, lyžování, houbaření nebo jednoduše kvalitní odpočinek pro celou rodinu či jednotlivce. Okolí Machova nabízí krásnou a romantickou přírodu včetně skalních měst.

Machovská Lhota je rodištěm Karla Dostála (1750–1813), vůdce vzbouřených sedláků na Policku. Spisovatel Alois Jirásek sem zasadil část děje svých románů "U nás" a "Skaláci". Zajímavou památkou je dům s vysazenou patrovou komorou na sloupech – bývalá Kubečkova evangelická fara.

V místě se nachází proslulá stylová hospůdka U Lidmanů, kde se pravidelně konají plesy místních organizací a spolků. Každý týden se také stává dějištěm známých Zpívánek, které přitahují nejen místní nadšence folkloru, ale i návštěvníky z okolních obcí. Sbor dobrovolných hasičů ve Lhotě pořádá pravidelné hasičské soutěže. Machovská Lhota je také dějištěm významných sportovních akcí jako je například přeshraniční závod Českého poháru běhu do vrchu s mezinárodní účastí Běh na Hejšovinu. Lhotou každý rok projíždí účastníci nejtěžšího maratonu horských kol v České Republice Rallye Sudety. Populární recesní akcí se v posledních letech stal podzimní běh na lyžích Lhotské struhadlo.

Webové stránky obce.

Foto archiv obce

ml


Zvětšit mapu

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free