Broumovsko

Neděle 25.srpen 2019

Poslední aktualizace25.08.2019 04:14

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Stane se Podrobnosti - Science Café: Jak se dělá korektor české gramatiky

Napsat e-mail Tisk

Science Café: Jak se dělá korektor české gramatiky  

Název:
Science Café: Jak se dělá korektor české gramatiky
Datum konání:
25.04.2019 18.00 h
Místo konání:
Kreslírna klášterního gymnázia - Broumov
Kategorie:
Beseda

Popis

Zatímco automatický “korektor pravopisu” je schopen nás upozornit na to, když při psaní textu uděláme chybu ("překlep"), a vznikne tak slovo, které v češtině neexistuje (třeba "čšetina" místo "čeština"), stojí korektor gramatiky před daleko těžším úkolem: rozpoznat, že věta je špatně jako celek, i když v jednotlivých slovech žádný "překlep" není. Ti, kdo používají textový procesor MS Word, tyto dva programy znají jako "červené" a "zelené" vlnovky.

V přednášce se budeme nejprve věnovat obecně teoretickým úvahám o tom, co je „zaručeně“ gramaticky chybná konstrukce (jakéhokoliv) jazyka, a dále pak možnostem, jak takové negramatické konstrukce a věty teoreticky definovat a na takovém základě popsat tak přesně, aby je zvládl odhalit i počítačový program. Na závěr si ukážeme, jak podstatný rozdíl je mezi samotným zjištěním, že věta není dobře, a návrhem její opravy. A jako úplný bonus nakonec se seznámíme s výrazem "serendipita" a v jejím rámci uvedeme i jisté teoretické (a pro rodilé mluvčí češtiny snad dokonce zábavné) dopady celé práce.

Přednášející: Karel Oliva - jazykovědec a popularizátor českého jazyka a znalostí o něm. Vystudoval matematickou lingvistiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, působil v Bulharské akademii věd, na univerzitě v německém Saarbrückenu a ve výzkumném ústavu pro umělou inteligenci ve Vídni, poté byl dlouhá léta ředitelem Ústavu pro jazyk český Akademie věd. Je autorem dlouhé řady odborných i popularizačních publikací, s výsledky jeho aplikované vědecké práce se setkáváte i v programovém balíku Microsoft Office.

Čtvrtek 25.4. 2019 od 18:00 hod.
Klášter Broumov / Sál Kreslírna

Rezervace: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel. 734 443 165
Vstupné: 60 Kč / 30 Kč (studenti a U3V)
Pořadatel: Agentura pro rozvoj Broumovska

oliva

Místo konání

Místo:
Kreslírna klášterního gymnázia -
Město:
Broumov

Popis

Sál v budově bývalého gymnázia v objektu benediktinského kláštera v Broumově. V současné době se zde pořádají koncerty, besedy či konference.

Benediktinská klášterní škola (později gymnázium) byla velmi slavná již před husitskými válkami. Mezi její významné absolventy patří první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic, dějepisec Bohuslav Balbín, vlastenecký kněz Josef Regner Havlovický nebo spisovatel Alois Jirásek, rodák z blízkého Hronova. Studentem zdejšího gymnázia byl rovněž ministr financí 1. československé vlády Alois Rašín. Klášterní gymnázium bylo zavřeno nacisty v roce 1939.

Webové stránky kláštera.

kresl

univ3


Zvětšit mapu

Doporučujeme

S Evou Blažkovou o ocenění hejtmana Královéhradeckého kraje

evaaa

Ing. Eva Blažková, předsedkyně správní rady Nadačního fondu HOSPITAL BROUMOV, převzala dne 8. května 2019 na Pivovarském náměstí v Hradci Králové z rukou hejtmana KHK PhDr. Jiřího Štěpána "Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje" za dlouhodobý rozvoj a podporu broumovské nemocnice... celý článek

 

Poslední komentáře