Broumovsko

Sobota 15.prosinec 2018

Poslední aktualizace18.12.2018 04:36

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Stane se Podrobnosti - Vánoční varhanní koncert

Napsat e-mail Tisk

Vánoční varhanní koncert  

Název:
Vánoční varhanní koncert
Datum konání:
21.12.2017 19.00 h
Místo konání:
Kostel sv. Vojtěcha - Broumov
Kategorie:
Hudba

Popis

Přijďte si vychutnat jedinečný zážitek varhanního koncertu v podání Anny Ester Petříkové a Viktora Darebného, kteří budou hrát nejen sólově, ale i spolu – tedy čtyřruč a čtyřhož. Tento unikátní zážitek bude přenášen i na plátno v kostele, aby zvukový zážitek umocnil i pohled na hru na tento královský nástroj.

Viktor Darebný se hře na varhany učil nejdříve soukromě u MgA. Michala Hanuše. Během maturitního ročníku Gymnázia Jiřího Ortena začal studovat hru na varhany na Konzervatoři Pardubice. Zde absolvoval v roce 2017 ve třídě prof. Josefa Rafaji. Od října 2017 je posluchačem Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze ve třídě odb. as. MgA. Pavla Černého. Je korepetitorem Učitelského smíšeného pěveckého sboru Tyl v Kutné Hoře, který je nejstarší dosud zpívají sbor na našem území (od r. 1846). Pravidelně vystupuje na sólových koncertech, ale i jako korepetitor různých profesionálnich i amatérských hudebních těles a sólistů. V poslední době se zaměřuje na ctyřruční hru na varhany a společně s Annou Ester Petříkovou tvoří varhanní duo.

Anna Ester Petříková se začala věnovat hudbě na ZUŠ Hronov ve třídách paní učitelek Kláry Bydžovské a Renaty Mědílkové. Nyní je studentkou třetího ročníku hry na varhany ve třídě prof. Josefa Rafaji na Konzervatoři Pardubice. Zároveň studuje v oktávě ve třídě Mgr. Jana Ježka na Jiráskově gymnáziu v Náchodě. Zúčastnila se interpretačních kurzů prof. Jaroslava Tůmy, MgA Pavla Svobody, prof. Suzanne Z’Graggen a prof. Stefana Baiera. Věnuje se koncertní hře na varhany. Nedávno vytvořila s Viktorem Darebným varhanní duo, které se připravuje na Mezinárodní varhanní soutěž ve čtyřruční a čtyřnožní hře Novém Sadci v Polsku.

Vstupné dobrovolné. Výtěžek z koncertu bude věnován na charitativní účely, jsou přeci Vánoce.

varhhh

Místo konání

Místo:
Kostel sv. Vojtěcha -
Město:
Broumov

Popis

Dnešní podoba kláštera je výsledkem vrcholně barokní přestavby. V roce 1726 schválil opat Zinke úplné odstranění starého konventu a vetší části budovy opatství a jejich nahrazení novostavbou dle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Obrovská stavba, která na severní straně vystoupila za původní hranice klášterního areálu, byla stavebně dokončena během pouhých šesti let do roku 1733. Dientzenhofer je také autorem návrhu výzdoby vnitřních prostor kláštera, realizovaných vynikajícími umělci pražského baroka – štukatérem Bernardem Spinettim, freskařem Janem Karlem Kovářem či malířem Felixem Antonínem Schefflerem. Nejstarší písemná zmínka o klášterním kostele sv. Vojtěcha je z roku 1357, kdy byla pravděpodobně dokončena stavba gotického dvoulodí s polygonálním závěrem knežiště a dvěma věžemi – velkou hodinovou v ose západního závěru a menší zvonicí při severní straně kněžiště. Po požáru v roce 1684 byl kostel barokně přestavěn Martinem Alliem v letech 1685–1688. Na bohaté vnitřní výzdobě chrámu se podíleli štukatéři T. a A. Soldatiové, freskař J. J. Steinfels, sochaři M. V. Jäckel a K. J. Hiernle. Oltářní obrazy v šesti bočních kaplích namaloval V. V. Reiner.

Webové stránky kláštera v Broumově.

 kostel_vojtech

vojt


Zvětšit mapu

Doporučujeme

Adventní prohlídky doplní bohatý prosincový program v broumovském klášteře

cdscdcs

Broumovský benediktinský klášter připravil na prosinec bohatý program. Tato národní kulturní památka zůstává pro veřejnost otevřená i v zimě a na své si přijdou milovníci historie, kultury, umění i kvalitní gastronomie... celý článek

Poslední komentáře