Broumovsko

Neděle 29.listopad 2020

Poslední aktualizace 1.12.2020 04:31

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Stane se Podrobnosti - Částečné zatmění Slunce

Napsat e-mail Tisk

Částečné zatmění Slunce  

Název:
Částečné zatmění Slunce
Datum konání:
20.06.2021 
Místo konání:
Broumov - Broumov
Kategorie:
Oznámení

Popis

Na broumovském náměstí pozorovaly zatmění Slunce stovky lidí

Na broumovské náměstí se na avízované pozorování částečného zatmění Slunce začali lidé trousit už po 9. hodině. Členové astronomického kroužku Broumov při Domu dětí a mládeže Ulita zde měli pro zájemce připraveno několik dalekohledů a speciální brýle. Během dvou hodin se na náměstí vystřídaly stovky lidí, které zajímal tento unikátní astronomický jev.

Podstatná většina pozorovatelů byli žáci a studenti z broumovských škol a z gymnázia. Mnozí z nich byli vybaveni matnými sklíčky, svářečskými brýlemi a dalšími důmyslnými aparáty pro pozorování zatmění Slunce.

To začalo v 9:39 hodin, kdy se poprvé objevilo vykrojení Slunce. To však bylo viditelné pouze přes zmíněné pomůcky nebo na bílém listě, na který tento jev členové astronomického kroužku promítali.

Poslední takovéto představení se v České republice mohlo pozorovat 11. srpna 1999. Nejbližší částečné zatmění Slunce nás čeká 20. června 2021, výraznější zatmění až 12. srpna 2026. Nejbližší úplné zatmění Slunce bude z míst, kde leží Česká republika, pozorovatelné až 7. října 2135.

"Byl to zvláštní pocit, a asi to působí na zvířata. Naši kocouři se rvali mezi sebou jako blázni, až chlupy lítaly. Jinak jsou v pohodě," komentovala reakci svých kocourů během zatmění Slunce jedna z uživatelek sociální sítě.

"Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje. Taková situace může nastat jen, pokud je Měsíc v novu. V případě úplného zatmění dochází na zastíněné části Země k výraznému setmění a ochlazení, kolem Měsíce zakrývajícího Slunce je vidět výrazná záře sluneční koróny, na obloze se objeví hvězdy i některé planety a jev mohou doprovázet také neobvyklé reakce zvířat," popisuje zatmění Wikipedie.

Místo konání

Místo:
Broumov - Webové stránky
Město:
Broumov

Popis

Broumov je městem s bohatou historií a množstvím kulturních památek. Historické centrum Broumova s měšťanskými domy, morovým sloupem a několika kostely je městskou památkovou zónou. Dominantou Broumova je benediktinský klášter (národní kulturní památka), přístupný veřejnosti k prohlídkám. Další významnou památkou je hřbitovní kostel P. Marie - nejstarší dřevěná sakrální stavba v Čechách. S historií regionu seznamuje Muzeum Broumovska, umístěné v areálu kláštera. Broumov je východiskem několika turistických cest do Broumovských stěn a Javořích hor. Okolí města nabízí ke shlédnutí mnoho dalších památek, přírodních zajímavostí, možností pro turistiku a cykloturistiku.

Webové stránky města.

br1

br2


Zvětšit mapu

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web