Broumovsko

Úterý 18.únor 2020

Poslední aktualizace20.02.2020 04:04

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Stane se Podrobnosti - 30 let svobody - 30 měst paměti národa

Napsat e-mail Tisk

30 let svobody - 30 měst paměti národa  

Název:
30 let svobody - 30 měst paměti národa
Datum konání:
01.11.2019 - 30.11.2019 
Místo konání:
Mírové náměstí - Broumov
Kategorie:
Výstava

Popis

VÝSTAVA 30 LET SVOBODY - 30 MĚST PAMĚTI NÁRODY
Venkovní výstava k oslavám výročí sametové revoluce, výstava je ale především o dlouhodobém dokumentování místních pamětníků. Výstava potrvá do 30. 11. 2019.
Mírové náměstí, Broumov. Pořádá: Organizace Post Bellum ve spolupráci s Maiwaldovou akademií, za podpory Města Broumov a Hobry Školník.

pocta

svoboda

Výstava Pocta broumovským pamětníkům vzdává hold deseti lidem z Broumovska, jejichž životy zásadní způsobem poznamenaly události 20. století. Návštěvníci výstavy se setkají s lidmi, jejichž příběhy obsáhly "velké dějiny". Pamětníci se "jednoho dne" dostali do Broumova, nebo tam vyrostli - nevědě často o sobě. Návštěvník výstavy se setká s lidmi se zkušeností s bitvou o Stalingrad, s odsunem Němců, komunistickou a nacistickou perzekucí, aby se pak historickou pointou všichni ocitli na Broumovsku. Z různých příčin, za různých okolností. A právě těmto lidem vzdáváme poctu touto výstavou. Cílem výstavy je zdokumentovat příběhy, na které se zapomnělo, nebo mělo zapomenout. Vyprávět je dál - ocenit hrdiny. Upozornit, že Broumovsko bylo a je místem, které má svou paměť a historické příčiny do něj přivedly různorodé lidi s jejich osudy.

Vernisáž: 1. listopadu od 16:00 na Mírovém náměstí v Broumově.

Výstavu doprovodí interiérová výstava: Listopad ’89 v archivních dokumentech."

Ta přiblíží období podzimu a zimy na přelomu let 1989 a 1990 prostřednictvím originálních samozdatových tiskovin, letáků, prohlášení a denního tisku z Broumovska a okolí. Vernisáž doprovodné výstavy se uskuteční v pátek 1. 11. od 16:30 po vernisáži výstavy Pocta broumovským pamětníkům.
V rámci otevření výstavy se uskuteční v Městském divadle v Broumově diskusní večer s novinářkou a zakladatelkou Centra investigativní žurnalistiky Pavlou Holcovou na téma svobody slova a tisku, úlohy novinářů v totalitní a svobodné společnosti. Místo konání: Výstavní síň na Staré radnici. Pořádá: Institut regionální paměti ve spolupráci s městem Broumovem.
.........................................................................................................
K oslavám třiceti let svobody a do kampaně #nezapomeňme se zapojilo město Broumov a stalo se tak Městem Paměti národa. Partnerem výstavy je také Královéhradecký kraj, který se dlouhodobě podílí na projektech Paměť národa Východní Čechy a významnou měrou stojí za počtem natočených pamětníků v Královéhradeckém kraji. Výstavu finančně podpořila firma HOBRA.

Výstava je součástí #nezapomeňme. Stejně tak jako projekt 30 Měst Paměti národa a letošní mezinárodní Ceny Paměti národa. Spojujícím prvkem oslav napříč bude Sametové zvonění. Začne 17. listopadu v symbolických 17.11 hodin. Součástí kampaně #Nezapomeňme je množství akcí, v řadě měst se konají velké koncerty a vzpomínková shromáždění. Program oslav: https://www.nezapomenme.cz.

Místo konání

Místo:
Mírové náměstí -
Město:
Broumov

Popis

Uprostřed Mírového náměstí v Broumově stojí morový sloup. Sloup je dílem Jana Brokoffa a vytvořen byl roku 1706. Dvousoší na vrchol bylo vytvořeno roku 1728. Na díle se podílel i syn Jana Brokoffa Michal Jan Josef Brokoff. Sloup stojí na podnoži vysoké 2,8 m, v ní jsou ve výklencích umístněny sochy světců. Na severní straně sv. Scholastika, na jihu sv. Benedikt, na východě sv. Vintíř a na západě sv. Prokop. Nad každým z výklenků je andílek se štítem. Nápis na štítcích dává dohromady: "IN GLORIAM /ET HONOREM /SANCTAE /MARIAE". Na rozích podnože stojí sochy sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Markéty a sv. Hedviky. Na podstavci je další – 2,6 m vysoký – sokl. Z něho vychází dvanáctimetrový šroubovitý sloup s atickou patkou, barokně-korintskou hlavicí a šroubovitým dříkem. Na vrcholu stojí socha Panny Marie s Ježíškem.

Zdroj Milan Caha, denní foto Ondřej Žváček.

nam2

nam1


Zvětšit mapu

Doporučujeme

Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa spustila registraci pro desátý ročník

kalvesa

Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa už zná termín svého příštího ročníku. 10. ročník soutěže, určené klavíristům do 17 let, se uskuteční 24.–26. dubna 2020. Registrace pro účastníky již byla spuštěna... celý článek

 

Poslední komentáře