Broumovsko

Neděle 17.listopad 2019

Poslední aktualizace21.11.2019 04:06

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Stane se Podrobnosti - 30 let svobody - 30 měst paměti národa

Napsat e-mail Tisk

30 let svobody - 30 měst paměti národa  

Název:
30 let svobody - 30 měst paměti národa
Datum konání:
01.11.2019 - 30.11.2019 
Místo konání:
Mírové náměstí - Broumov
Kategorie:
Výstava

Popis

VÝSTAVA 30 LET SVOBODY - 30 MĚST PAMĚTI NÁRODY
Venkovní výstava k oslavám výročí sametové revoluce, výstava je ale především o dlouhodobém dokumentování místních pamětníků. Výstava potrvá do 30. 11. 2019.
Mírové náměstí, Broumov. Pořádá: Organizace Post Bellum ve spolupráci s Maiwaldovou akademií, za podpory Města Broumov a Hobry Školník.

pocta

svoboda

Výstava Pocta broumovským pamětníkům vzdává hold deseti lidem z Broumovska, jejichž životy zásadní způsobem poznamenaly události 20. století. Návštěvníci výstavy se setkají s lidmi, jejichž příběhy obsáhly "velké dějiny". Pamětníci se "jednoho dne" dostali do Broumova, nebo tam vyrostli - nevědě často o sobě. Návštěvník výstavy se setká s lidmi se zkušeností s bitvou o Stalingrad, s odsunem Němců, komunistickou a nacistickou perzekucí, aby se pak historickou pointou všichni ocitli na Broumovsku. Z různých příčin, za různých okolností. A právě těmto lidem vzdáváme poctu touto výstavou. Cílem výstavy je zdokumentovat příběhy, na které se zapomnělo, nebo mělo zapomenout. Vyprávět je dál - ocenit hrdiny. Upozornit, že Broumovsko bylo a je místem, které má svou paměť a historické příčiny do něj přivedly různorodé lidi s jejich osudy.

Vernisáž: 1. listopadu od 16:00 na Mírovém náměstí v Broumově.

Výstavu doprovodí interiérová výstava: Listopad ’89 v archivních dokumentech."

Ta přiblíží období podzimu a zimy na přelomu let 1989 a 1990 prostřednictvím originálních samozdatových tiskovin, letáků, prohlášení a denního tisku z Broumovska a okolí. Vernisáž doprovodné výstavy se uskuteční v pátek 1. 11. od 16:30 po vernisáži výstavy Pocta broumovským pamětníkům.
V rámci otevření výstavy se uskuteční v Městském divadle v Broumově diskusní večer s novinářkou a zakladatelkou Centra investigativní žurnalistiky Pavlou Holcovou na téma svobody slova a tisku, úlohy novinářů v totalitní a svobodné společnosti. Místo konání: Výstavní síň na Staré radnici. Pořádá: Institut regionální paměti ve spolupráci s městem Broumovem.
.........................................................................................................
K oslavám třiceti let svobody a do kampaně #nezapomeňme se zapojilo město Broumov a stalo se tak Městem Paměti národa. Partnerem výstavy je také Královéhradecký kraj, který se dlouhodobě podílí na projektech Paměť národa Východní Čechy a významnou měrou stojí za počtem natočených pamětníků v Královéhradeckém kraji. Výstavu finančně podpořila firma HOBRA.

Výstava je součástí #nezapomeňme. Stejně tak jako projekt 30 Měst Paměti národa a letošní mezinárodní Ceny Paměti národa. Spojujícím prvkem oslav napříč bude Sametové zvonění. Začne 17. listopadu v symbolických 17.11 hodin. Součástí kampaně #Nezapomeňme je množství akcí, v řadě měst se konají velké koncerty a vzpomínková shromáždění. Program oslav: https://www.nezapomenme.cz.

Místo konání

Místo:
Mírové náměstí -
Město:
Broumov

Popis

Uprostřed Mírového náměstí v Broumově stojí morový sloup. Sloup je dílem Jana Brokoffa a vytvořen byl roku 1706. Dvousoší na vrchol bylo vytvořeno roku 1728. Na díle se podílel i syn Jana Brokoffa Michal Jan Josef Brokoff. Sloup stojí na podnoži vysoké 2,8 m, v ní jsou ve výklencích umístněny sochy světců. Na severní straně sv. Scholastika, na jihu sv. Benedikt, na východě sv. Vintíř a na západě sv. Prokop. Nad každým z výklenků je andílek se štítem. Nápis na štítcích dává dohromady: "IN GLORIAM /ET HONOREM /SANCTAE /MARIAE". Na rozích podnože stojí sochy sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Markéty a sv. Hedviky. Na podstavci je další – 2,6 m vysoký – sokl. Z něho vychází dvanáctimetrový šroubovitý sloup s atickou patkou, barokně-korintskou hlavicí a šroubovitým dříkem. Na vrcholu stojí socha Panny Marie s Ježíškem.

Zdroj Milan Caha, denní foto Ondřej Žváček.

nam2

nam1


Zvětšit mapu

Doporučujeme

Rozhovor s Jirkou Malíkem o suchu, zádrži vody a modelech Zdoňov a Křinice

malikttt

Jiří Malík, předseda spolku Živá voda, vyhrál počátkem září se svým modelem Zádrže vody na Zdoňovsku kategorii Nápad v 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. V současné době zároveň dokončuje druhý model, který se věnuje oblasti Křinicka. Oba tyto modely přicházejí s návrhem nápravy vysušené krajiny a zádrže vody. Podrobnosti vysvětluje Jiří Malík v rozhovoru... celý článek

 

Poslední komentáře