Broumovsko

Úterý 26.leden 2021

Poslední aktualizace25.01.2021 08:53

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Stane se Podrobnosti - Výstava v "Dřevěnce" - Budiž světlo

Napsat e-mail Tisk

Výstava v "Dřevěnce" - Budiž světlo  

Název:
Výstava v "Dřevěnce" - Budiž světlo
Datum konání:
10.12.2010 - 23.01.2011 
Místo konání:
Police nad Metují - Police nad Metují
Kategorie:
Výstava

Popis

Výstava v "Dřevěnce" - Budiž světlo


10. 12. 2010 - 23. 1. 2011
budiz-svetlo


Místo konání: Stará škola Dřevěnka
Otevřeno: denně mimo pondělí vždy od 9,00-12,00 a 13,00-17,00 hod.
Zavřeno: 24.-25.12., 31.12. 2010 a 1.1.2011
Vstupné: 20,- / 10,- Kč

Návštěvníci se budou moci seznámit s osvětlovadly z depozitářů Regionálního muzea v Náchodě. Zastoupena budou především svítidla z měšťanských domácností, ale i venkovských stavení, stejně jako cechovní lucerny nebo lampy a svícny z kostelů a synagog. Časově nejstarší období budou reprezentovat louče, pochodně a zejména různé typy loučníků. Představeny budou také hoblíky na výrobu loučí či různě konstruovaná křesadla na rozdělávání ohně. Nejpočetněji zastoupeny budou svícny a svíčky, které budou dokumentovat dlouhou a rozmanitou historii tohoto typu osvětlení, jež našlo uplatnění v profánní, i liturgické sféře. Pro návštěvníky budou připraveny jak unikátními svícny ze zbořené náchodské synagogy, tak také liturgické svícny a věčná světla z křesťanských kostelů na Náchodsku. Samostatný oddíl bude věnován více než dvoutisíciletému vývoji olejových svítidel. K vidění budou mimo jiné originální římské keramické a bronzové kahany, ale i nejpokročilejší typy olejových a petrolejových lamp z poloviny 19. století a nádobky na olejové světlo z 20. století. Dále např. pracovní osvětlovadla, jako hornické svítilny, karbidové lampy, formanské lucerny či dřevěné přenosné lucerny. Upozornit lze také na kolekci slavnostních luceren z počátku 19. století používaných při slavnostních příležitostech členy cechů v Polici n. M. V hojném množství budou prezentovány rovněž různé příklady elektrických lamp, lampiček a jiných osvětlovadel. 

Místo konání

Místo:
Police nad Metují -
Město:
Police nad Metují

Popis

Město Police nad Metují se nachází v okrese Náchod v Královéhradeckém kraji. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.

Historie města i regionu je zpracovaná na webových stránkách.

polic1

polic2


Zvětšit mapu

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free