Broumovsko

Úterý 22.leden 2019

Poslední aktualizace24.01.2019 04:37

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Stane se Podrobnosti - Wácslaw Wladiwoj Tomek – Z mého života

Napsat e-mail Tisk

Wácslaw Wladiwoj Tomek – Z mého života  

Název:
Wácslaw Wladiwoj Tomek – Z mého života
Datum konání:
01.12.2018 - 31.01.2019 
Místo konání:
Městská knihovna - Broumov
Kategorie:
Výstava

Popis

bestomek

 

Wácslaw Wladiwoj Tomek – Z mého života, autor výstavy: Petr Bergmann
(31. 5. 1818, Hradec Králové – 12. 6. 1905, Praha)

Výstava k výročí 200 let od narození významného historika, spisovatele, politika a čestného občana Police nad Metují W. W. Tomka je od prosince do konce ledna přístupná v Městské knihovně v Broumově. Několik knih z Tomkovy rozsáhlé bibliografie je v rámci výstavy návštěvníkům k dispozici k volnému nahlédnutí. Ve čtvrtek 20. 12. proběhne v knihovně literární pořad věnovaný dílu W. W. Tomka s komentovanou prohlídkou výstavy. Výsavu připravil Institut regionální paměti za finanční podpory města Broumova.

Rodák z Hradce Králové a převážně v Praze a ve Vídni působící přední historik, pedagog a politik své doby silně přilnul k Policku a Broumovsku. Již ve studentských letech jezdil Václav Tomek do Police nad Metují doučovat Aloise Dáňu, syna ředitele polického klášterního panství Josefa Dáni. O několik let později se zamiloval do Lidušky, ředitelovy dcery a pojal jí v roce 1847 za svou manželku. Tomek nalezl silný zdroj inspirace v dosud nepříliš probádané a popsané historii broumovského regionu a vytvořil si na Policku a Broumovsku mnohá osobní a pracovní přátelství. Mnoho času trávil například na faře v Martínkovicích u faráře Blassia Jedličky, celoživotního přítele, který jej oddával.

Tomkův přirozený profesní zájem jej přivedl ke studiu starých listin v archivech polického a broumovského kláštera a stal se prvním odborníkem, který vědecky zpracoval dějiny benediktinského panství. Tomek byl jednak objevitelem vzácných listin, které pomohly rané dějiny rekonstruovat, ale také průkopníkem v detailních popisech historie jednotlivých vesnic. Jeho interpretace dějin se stala základem pro vnímání vývoje regionu a v podstatě je přejímána dodnes. Tomkovým přínosem je například osvětlení předbělohorské podoby struktury vesnického obyvatelstva na Policku.

Podstatně významnější je však Tomkovo dílo mimo Broumovsko a Policko, ve kterém navázal na svého předchůdce, učitele a podporovatele Františka Palackého. Tomek s Palackým spolupracoval již za jeho života a nese významný podíl na moderním zpracování dějin Českého království, dějin Rakouska, dějepisu města Prahy a samostatně zpracoval také dějiny University Karlovy a dějiny Hradce Králové. Spolupracoval mimo jiné jako dopisovatel a později redaktor časopisů Květy a Časopisu českého museum.

Místo konání

Místo:
Městská knihovna -
Město:
Broumov

Popis

Městská knihovna poskytuje výpůjční služby, informační služby, regionální bibliografii, veřejný internet, čítárnu s výstavním prostorem, kopírování, pořádání přednášek a setkání s osobnostmi. Během své dlouholeté výstavní činnosti Městská knihovna v Broumově svým čtenářům představila nejen regionální výtvarníky a fotografy, ale např. i práce Vlastimila Zábranského, Jana A. Pacáka, Ivana Mládka, Ludvíka Kundery, Jindřicha Růžičky, Pavla Růta a dalších. Vedoucí knihovny Jan Meier měl mezi hosty na besedě Roberta Fulghuma, Petra Šabacha, Arnošta Lustiga či Olgu Tokarczukovou.

Kontakty: tel.: 491 523 733, 491 523 719, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Foto archiv knihovny

kn1

kn2

kn3


Zvětšit mapu

Doporučujeme

Novoroční přání starosty Broumova Jaroslava Bitnara

jarda

Vážení Broumováci, milí čtenáři serveru Naše Broumovsko,

v tomto uspěchaném světě vám všem přeji především radost a pohodu. Přeji všem, abyste se uměli radovat i z maličkostí a abyste nějaké ty neférovosti života zvládali s úsměvem na tváři. Přeji vám krásný a úspěšný rok 2019... celý článek

Poslední komentáře