Broumovsko

Pondělí 25.březen 2019

Poslední aktualizace24.03.2019 04:22

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Stane se Podrobnosti - Wácslaw Wladiwoj Tomek – Z mého života

Napsat e-mail Tisk

Wácslaw Wladiwoj Tomek – Z mého života  

Název:
Wácslaw Wladiwoj Tomek – Z mého života
Datum konání:
01.12.2018 - 31.01.2019 
Místo konání:
Městská knihovna - Broumov
Kategorie:
Výstava

Popis

bestomek

 

Wácslaw Wladiwoj Tomek – Z mého života, autor výstavy: Petr Bergmann
(31. 5. 1818, Hradec Králové – 12. 6. 1905, Praha)

Výstava k výročí 200 let od narození významného historika, spisovatele, politika a čestného občana Police nad Metují W. W. Tomka je od prosince do konce ledna přístupná v Městské knihovně v Broumově. Několik knih z Tomkovy rozsáhlé bibliografie je v rámci výstavy návštěvníkům k dispozici k volnému nahlédnutí. Ve čtvrtek 20. 12. proběhne v knihovně literární pořad věnovaný dílu W. W. Tomka s komentovanou prohlídkou výstavy. Výsavu připravil Institut regionální paměti za finanční podpory města Broumova.

Rodák z Hradce Králové a převážně v Praze a ve Vídni působící přední historik, pedagog a politik své doby silně přilnul k Policku a Broumovsku. Již ve studentských letech jezdil Václav Tomek do Police nad Metují doučovat Aloise Dáňu, syna ředitele polického klášterního panství Josefa Dáni. O několik let později se zamiloval do Lidušky, ředitelovy dcery a pojal jí v roce 1847 za svou manželku. Tomek nalezl silný zdroj inspirace v dosud nepříliš probádané a popsané historii broumovského regionu a vytvořil si na Policku a Broumovsku mnohá osobní a pracovní přátelství. Mnoho času trávil například na faře v Martínkovicích u faráře Blassia Jedličky, celoživotního přítele, který jej oddával.

Tomkův přirozený profesní zájem jej přivedl ke studiu starých listin v archivech polického a broumovského kláštera a stal se prvním odborníkem, který vědecky zpracoval dějiny benediktinského panství. Tomek byl jednak objevitelem vzácných listin, které pomohly rané dějiny rekonstruovat, ale také průkopníkem v detailních popisech historie jednotlivých vesnic. Jeho interpretace dějin se stala základem pro vnímání vývoje regionu a v podstatě je přejímána dodnes. Tomkovým přínosem je například osvětlení předbělohorské podoby struktury vesnického obyvatelstva na Policku.

Podstatně významnější je však Tomkovo dílo mimo Broumovsko a Policko, ve kterém navázal na svého předchůdce, učitele a podporovatele Františka Palackého. Tomek s Palackým spolupracoval již za jeho života a nese významný podíl na moderním zpracování dějin Českého království, dějin Rakouska, dějepisu města Prahy a samostatně zpracoval také dějiny University Karlovy a dějiny Hradce Králové. Spolupracoval mimo jiné jako dopisovatel a později redaktor časopisů Květy a Časopisu českého museum.

Místo konání

Místo:
Městská knihovna -
Město:
Broumov

Popis

Městská knihovna poskytuje výpůjční služby, informační služby, regionální bibliografii, veřejný internet, čítárnu s výstavním prostorem, kopírování, pořádání přednášek a setkání s osobnostmi. Během své dlouholeté výstavní činnosti Městská knihovna v Broumově svým čtenářům představila nejen regionální výtvarníky a fotografy, ale např. i práce Vlastimila Zábranského, Jana A. Pacáka, Ivana Mládka, Ludvíka Kundery, Jindřicha Růžičky, Pavla Růta a dalších. Vedoucí knihovny Jan Meier měl mezi hosty na besedě Roberta Fulghuma, Petra Šabacha, Arnošta Lustiga či Olgu Tokarczukovou.

Kontakty: tel.: 491 523 733, 491 523 719, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Foto archiv knihovny

kn1

kn2

kn3


Zvětšit mapu

Doporučujeme

"Zahraniční pobyt byl pro mě jednou z nejdůležitějších životních zkušeností," říká Eva Vodochodská z Broumova

eva

Díky Vzdělávacímu fondu AMOS se archivářka Eva Vodochodská mohla vydat na dvouměsíční pracovní stáž do Diecézního archivu v rakouském městě Sankt Pölten. Níže najdete krátký rozhovor o její zahraniční zkušenosti, a kdo by se chtěl inspirovat, může zažádat o stipendium v letošní výzvě fondu AMOS. Uzávěrka přihlášek je 31. května 2019... celý článek

 

Poslední komentáře

 • Kočovná úča
  Některé nevhodné komentáře byly smazány.
  24.03.19 10:24
  Napsal: René Herzán
 • Kočovná úča
  A přesně tohle je důvod, proč většina Broumováků n...
  24.03.19 09:57
  Napsal: knedlik
 • Kočovná úča
  Nemluvím o článku jako takovém, ale o spojení "zas...
  22.03.19 11:47
  Napsal: Petr
 • Kočovná úča
  Tak jestli je tenhle článek nadsázka, absolutně ne...
  22.03.19 11:11
  Napsal: p b
 • Kočovná úča
  Nadsázka vám asi nic neříká :-)
  22.03.19 07:17
  Napsal: Petr