Broumovsko

Neděle 20.říjen 2019

Poslední aktualizace21.10.2019 04:00

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Broumovsko Americký velvyslanec v Broumově navštívil klášter, Masarykovu základní školu a undergroundový klub Eden

Americký velvyslanec v Broumově navštívil klášter, Masarykovu základní školu a undergroundový klub Eden

Email Tisk PDF
seznam článků
Americký velvyslanec v Broumově navštívil klášter, Masarykovu základní školu a undergroundový klub Eden
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Strana 18
Strana 19
Strana 20
Strana 21
Všechny strany

IMG 7231V pátek 13. května v odpoledních hodinách zavítal do Broumova velvyslanec Spojených států amerických v České republice Andrew H. Schapiro. Během necelých pěti hodin toho stihl opravdu hodně. Nejdříve navštívil benediktinský klášter, pěšky přes Schrollův park došel do Masarykovy základní školy a na závěr svého broumovského pobytu poseděl v undergroundovém klubu Eden.

Svou návštěvu zahájil prohlídkou broumovského benediktinského kláštera, kde se přivítal s břevnovsko-broumovským převorem Petrem Prokopem Siostrzonkem, ředitelem Agentury pro rozvoj Broumovska Janem Školníkem a starostou města Broumov Jaroslavem Bitnarem.

Před branami klášterního kostela sv. Vojtěcha se velvyslanec nejprve setkal s Petrem Cirklem, který ho obdaroval historickou fotografií z roku 1947, jež zachycuje působení benediktinů z české komunity z Opatství sv. Prokopa v Lisle nedaleko Chicaga, odkud velvyslanec pochází. Host si pak prohlédl nejen kostel, ale i historickou klášterní knihovnu a novější, revitalizované části kláštera, v nichž se poté setkal s dalšími zástupci kláštera, města Broumov, broumovských firem a se starosty okolních obcí. Na závěr své návštěvy se velvyslanec ve freskovém sále Dominika Prokopa zapsal do pamětních knih kláštera, Vzdělávacího a kulturního centra a města Broumov.

"Dnes máme pátek a třináctého a tady pro pana převora to pravděpodobně není důležité, protože určitě není pověrčivý, ale pro mě osobně je to šťastný den. Je velmi důležité poznávat nová místa v České republice, a proto mě velmi mrzí, že tady se mnou dnes není moje žena, protože vidět takhle krásné místo je opravdu speciální a tato návštěva byla velmi inspirující. A budu se těšit, pokud někdo z vás bude mít možnost navštívit Spojené státy a poznat naši kulturu a náš způsob života," řekl Andrew H. Schapiro při návštěvě broumovského kláštera.

Po návštěvě kláštera americký velvyslanec spolu s Jaroslavem Bitnarem pěšky přešel k Masarykově základní škole, kde ho před budovou přivítala ředitelka školy Vlasta Humlová a další učitelky.

"Pan velvyslanec navštívil kroužek s názvem Klubík, který vede školní psycholožka Barbora Krtičková. Klubík je primárně určen těm žákům, kteří jsou introvertní, a mají problémy se vztahy v kolektivu. Žáci se v Klubíku věnují činnostem, které jejich handicap odbourávají. Pomocí aktivních činností výtvarných, rukodělných nebo jazykových se učí sociálním dovednostem," uvedla Vlasta Humlová.

V Klubíku se občas také vaří - což děti převedly i panu velvyslanci. Ten si pochutnal na tvarohových knedlících s jahodami, o nichž prohlásil, že to byly nejlepší knedlíky, které jedl. Děti mu za tuto pochvalu věnovaly kuchařskou zástěru s jejich podpisy a malou kytičku. Potom se Andrew H. Schapiro sešel s pedagogy Masarykovy základní školy a s hosty - Evou Kašparovou - ředitelkou Centra sociálních služeb Naděje, s Milošem Andršem - vedoucím odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu v Broumově, s Dášou Zbořilovou, která zastupovala DDM ULITA a s rodiči žáků školy.

"Hlavním tématem rozhovoru bylo představení systému vzdělávání v Masarykově základní škole, péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, systému včasné péče o žáky a návaznosti na sociální služby. Pan velvyslanec poté kladně zhodnotil představení našich aktivit a popřál nám mnoho úspěchu v naší činnosti. V závěru schůzky podepsal historickou pamětní knihu," dodala Vlasta Humlová.

Andrew H. Schapiro potom se svým doprovodem přijel do undergroundového klubu Eden, kde ho v památečním saku, ve kterém se setkal i s Václavem Havlem, přivítal provozovatel klubu Stanislav Pitaš. Velvyslanec si odložil kravatu, prohlédl si klub a následovala neformální debata s pozvanými hosty na široké spektrum témat.

Foto z kláštera Lenka Židová

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Laureáti Broumovské klávesy vystoupili v Sukově síni pražského Rudolfina

Laureáti Broumovské klávesy vystoupili v Sukově síni pražského Rudolfina

Mladí klavíristé Nora Lubbadová, Jan Schulmeister a Arthur Coatalen vystoupili v úterý 15. října na ...

Dopravní omezení na silnici mezi Hronovem a Náchodem

Dopravní omezení na silnici mezi Hronovem a Náchodem

V sobotu 19. října 2019 dojde z důvodu konání tradičního běžeckého závodu Hronov–Náchod k dopravnímu...

Nová podpora Muzea papírových modelů v Polici nad Metují

Nová podpora Muzea papírových modelů v Polici nad Metují

MAS Stolové hory, z. s. vyhlásila dne 16. listopadu 2017 výzvu na příjem projektových žádostí v rámc...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 18. do 20. října

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 18. do 20. října

Kina pro děti, přednášky, Dny poezie, setkání sběratelů, závody v běhu, divadlo, Svatohubertská mše,...

Den gramotnosti pro předškoláky v rámci MAP vzdělávání na Broumovsku II

Den gramotnosti pro předškoláky v rámci MAP vzdělávání na Broumovsku II

V Teplicích nad Metují se 17. září 2019 uskutečnil další Den gramotnosti pro předškoláky. Také tento...

Doporučujeme

Rozhovor s Jirkou Malíkem o suchu, zádrži vody a modelech Zdoňov a Křinice

malikttt

Jiří Malík, předseda spolku Živá voda, vyhrál počátkem září se svým modelem Zádrže vody na Zdoňovsku kategorii Nápad v 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. V současné době zároveň dokončuje druhý model, který se věnuje oblasti Křinicka. Oba tyto modely přicházejí s návrhem nápravy vysušené krajiny a zádrže vody. Podrobnosti vysvětluje Jiří Malík v rozhovoru... celý článek

 

Poslední komentáře

Fotka dne

2019 09 04 Broumov Klaster Mlhoviny Pano 8bit