Broumovsko

Pondělí 1.červen 2020

Poslední aktualizace 3.06.2020 04:04

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Broumovsko Americký velvyslanec v Broumově navštívil klášter, Masarykovu základní školu a undergroundový klub Eden

Americký velvyslanec v Broumově navštívil klášter, Masarykovu základní školu a undergroundový klub Eden

Email Tisk PDF
seznam článků
Americký velvyslanec v Broumově navštívil klášter, Masarykovu základní školu a undergroundový klub Eden
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Strana 14
Strana 15
Strana 16
Strana 17
Strana 18
Strana 19
Strana 20
Strana 21
Všechny strany

IMG 7231V pátek 13. května v odpoledních hodinách zavítal do Broumova velvyslanec Spojených států amerických v České republice Andrew H. Schapiro. Během necelých pěti hodin toho stihl opravdu hodně. Nejdříve navštívil benediktinský klášter, pěšky přes Schrollův park došel do Masarykovy základní školy a na závěr svého broumovského pobytu poseděl v undergroundovém klubu Eden.

Svou návštěvu zahájil prohlídkou broumovského benediktinského kláštera, kde se přivítal s břevnovsko-broumovským převorem Petrem Prokopem Siostrzonkem, ředitelem Agentury pro rozvoj Broumovska Janem Školníkem a starostou města Broumov Jaroslavem Bitnarem.

Před branami klášterního kostela sv. Vojtěcha se velvyslanec nejprve setkal s Petrem Cirklem, který ho obdaroval historickou fotografií z roku 1947, jež zachycuje působení benediktinů z české komunity z Opatství sv. Prokopa v Lisle nedaleko Chicaga, odkud velvyslanec pochází. Host si pak prohlédl nejen kostel, ale i historickou klášterní knihovnu a novější, revitalizované části kláštera, v nichž se poté setkal s dalšími zástupci kláštera, města Broumov, broumovských firem a se starosty okolních obcí. Na závěr své návštěvy se velvyslanec ve freskovém sále Dominika Prokopa zapsal do pamětních knih kláštera, Vzdělávacího a kulturního centra a města Broumov.

"Dnes máme pátek a třináctého a tady pro pana převora to pravděpodobně není důležité, protože určitě není pověrčivý, ale pro mě osobně je to šťastný den. Je velmi důležité poznávat nová místa v České republice, a proto mě velmi mrzí, že tady se mnou dnes není moje žena, protože vidět takhle krásné místo je opravdu speciální a tato návštěva byla velmi inspirující. A budu se těšit, pokud někdo z vás bude mít možnost navštívit Spojené státy a poznat naši kulturu a náš způsob života," řekl Andrew H. Schapiro při návštěvě broumovského kláštera.

Po návštěvě kláštera americký velvyslanec spolu s Jaroslavem Bitnarem pěšky přešel k Masarykově základní škole, kde ho před budovou přivítala ředitelka školy Vlasta Humlová a další učitelky.

"Pan velvyslanec navštívil kroužek s názvem Klubík, který vede školní psycholožka Barbora Krtičková. Klubík je primárně určen těm žákům, kteří jsou introvertní, a mají problémy se vztahy v kolektivu. Žáci se v Klubíku věnují činnostem, které jejich handicap odbourávají. Pomocí aktivních činností výtvarných, rukodělných nebo jazykových se učí sociálním dovednostem," uvedla Vlasta Humlová.

V Klubíku se občas také vaří - což děti převedly i panu velvyslanci. Ten si pochutnal na tvarohových knedlících s jahodami, o nichž prohlásil, že to byly nejlepší knedlíky, které jedl. Děti mu za tuto pochvalu věnovaly kuchařskou zástěru s jejich podpisy a malou kytičku. Potom se Andrew H. Schapiro sešel s pedagogy Masarykovy základní školy a s hosty - Evou Kašparovou - ředitelkou Centra sociálních služeb Naděje, s Milošem Andršem - vedoucím odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu v Broumově, s Dášou Zbořilovou, která zastupovala DDM ULITA a s rodiči žáků školy.

"Hlavním tématem rozhovoru bylo představení systému vzdělávání v Masarykově základní škole, péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, systému včasné péče o žáky a návaznosti na sociální služby. Pan velvyslanec poté kladně zhodnotil představení našich aktivit a popřál nám mnoho úspěchu v naší činnosti. V závěru schůzky podepsal historickou pamětní knihu," dodala Vlasta Humlová.

Andrew H. Schapiro potom se svým doprovodem přijel do undergroundového klubu Eden, kde ho v památečním saku, ve kterém se setkal i s Václavem Havlem, přivítal provozovatel klubu Stanislav Pitaš. Velvyslanec si odložil kravatu, prohlédl si klub a následovala neformální debata s pozvanými hosty na široké spektrum témat.

Foto z kláštera Lenka Židová

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přežijí nová boží muka lidskou hloupost?

Přežijí nová boží muka lidskou hloupost?

V osadě Jiráskovy Skály na jihovýchodním okraji Teplicko-adršpašských skal, známých též jako Bischof...

Kraj ve spolupráci s městem rozšíří broumovský domov pro seniory

Kraj ve spolupráci s městem rozšíří broumovský domov pro seniory

Krajští radní schválili záměr poskytnutí investiční podpory městu Broumov na modernizaci a rozšíření...

Miroslav Švábl: Díky pandemii máme přesně popsané postupy na neobvyklou situaci

Miroslav Švábl: Díky pandemii máme přesně popsané postupy na neobvyklou situaci

Když se v Oblastní nemocnici Náchod tvořil krizový scénář pro období přicházející pandemie, broumovs...

Pomozte kultuře v Broumovském výběžku!

Pomozte kultuře v Broumovském výběžku!

P.S. ONLINE je nevšední benefiční online koncert, který spojí nadšence i profesionály, aby oživili p...

Jubilejní 15. ročník festivalu Za poklady Broumovska proběhne online i živě pro veřejnost

Jubilejní 15. ročník festivalu Za poklady Broumovska proběhne online i živě pro veřejnost

Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely broumovské skupiny, letos oslaví ju...

Doporučujeme

Benefiční koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera – P. S. ONLINE

Police Symphony Orchestra galakoncert foto Tomáš Hejzlar 6537 nahled

Mladí hudební nadšenci z Police Symphony Orchestra často a rádi pořádají koncerty pro dobrou věc. Během deseti let existence orchestru na dobročinné účely věnovali téměř 1,2 milionu korun a s neslábnoucí energií hodlají pokračovat i nyní. V neděli 31. května od 20 hodin odehrají speciální benefiční koncert P. S. ONLINE, oproti jiným online přenosům pojatý velmi netradičně - skloubí hudbu a pohyb s poetikou barokní perly broumovského výběžku... celý článek

 

Poslední komentáře