Broumovsko

Středa 3.červen 2020

Poslední aktualizace 3.06.2020 04:04

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Broumovsko Broumovská učitelka absolvovala poznávací cestu po školách v Belgii a Litvě

Broumovská učitelka absolvovala poznávací cestu po školách v Belgii a Litvě

Email Tisk PDF
seznam článků
Broumovská učitelka absolvovala poznávací cestu po školách v Belgii a Litvě
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

belgirBc. Božena Trejtnarová je učitelka, která pracuje s předškolními dětmi v programu Začít spolu již 18 let, v současné době v Mateřské škole Začít spolu Broumov. Koncem minulého roku absolvovala poznávací cestu po školách v Belgii a Litvě. V pátek uspořádala Božena Trejtnarová pro své kolegyně veřejnou prezentaci z cesty.

Jaký projekt Vám umožnil vycestovat na poznávací cestu po školách v Belgii a Litvě?

Projekt, který se jmenuje Společně k inovativnímu vzdělávání, realizuje organizace Step by Step ČR, o.p.s.. Je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR. Cílem mé zahraniční stáže byla možnost navštívit předškolní zařízení, která také čerpají ze vzdělávacího programu Step by Step. Zařízení byla vybírána tak, abychom mohli vidět příklady dobré praxe konstruktivistického vzdělávacího programu pro děti od 2 do 6 let. Touto zahraniční stáží do předškolních zařízení jsem měla možnost získat informace o systému profesní podpory pedagogů v dané zemi.

Kdo všechno se této cesty zúčastnil?

Této zahraniční cesty se zúčastnily ředitelky a vedoucí učitelky mateřských škol z celé České republiky.

Je rozdíl v předškolním vzdělávání u nás a v těchto státech?

Velký rozdíl vidím například ve stravovacím systému. V Belgii si předškolní děti nosí svačiny tak, jako naši školáci. Oběd také nechávají na dobrovolnosti rodičů dětí. Školka je ale schopna, na požádání rodičů, zajistit oběd přes stravovací službu. V Litvě jsem navštívila soukromou MŠ a státní MŠ. Ta soukromá měla stravovací systém nastavený podobně jako školka v Belgii, kdežto státní školka v Litvě byla nastavena tak, jako školky v České republice.

Ale za hlavní rozdíl považuji to, že všechny státní orgány jsou v součinnosti se školským systémem. Učitelky v těchto zemích nemusí řešit denně hygienu, vyvěšené řády či předpisy PO a BOZP. Plně se věnují pouze a jen vzdělávání dětí ve svých třídách. Učitelky nevěnují svou pozornost na výzdobu chodeb a jiných prostor zařízení. Jejich cílem je klást důraz na individualitu, zodpovědnost, samostatnost a toleranci.

Odnesla jste si řadu nových poznání a dojmů. Hodláte podle nich něco změnit ve své praxi?

Nových dojmů a poznání mám mnoho. Některé z nich jsem již popsala. Spoustu bych toho chtěla změnit, ale reálně vím, že v současné době není možné změnit věci, které jsou zde řadu let nastaveny. Máme je v sobě nastaveny, coby děti, následně pak, jako rodiče. Začali jsme již před mnoha lety, když jsme vstoupili do vzdělávacího programu Začít spolu. Byl to velký krok do neznáma, ale za 18 let vzdělávání v tomto programu se nám osvědčilo.

Co se Vám v navštívených školách nejvíce líbilo a naopak nelíbilo?

Líbila se mi práce učitelek, které se nemusí zabývat denně výkaznictvím a nadměrnou administrativou. Učitelka se může věnovat plně vzdělávání dětí. Za velký přínos považuji specializaci učitelek pro jednotlivé výchovy - hudební výchova, výtvarná výchova, tělesná výchova. Na tyto výchovy dochází děti do speciálních tříd, které jsou určeny výhradně k daným předmětům.

Dále jsem byla mile překvapená, jak pracují s dětmi z různých zemí světa. Multikultura je v těchto zařízeních zcela přirozená a nenásilná. Domnívám se, že v tomto ohledu si můžeme z toho přístupu vzít příklad.

Nemohu říct, že by se mi skutečně něco nelíbilo, byla jsem jen překvapena, že děti v belgických školkách se nepřevlékají ani nepřezouvají. Děti jsou v zařízení od 8:30 do 17 hodin.

Jak je práce učitelů v jednotlivých státech v porovnání s Českou republikou honorována?

Oficiální mzda v jednotlivých zemích mi není známa. Z neformálního rozhovoru vyplynulo, že profese učitelky je prestižní zaměstnání.

Podle Vašeho dojmu je vzdělávání v České republice na srovnatelné úrovni se vzděláváním v Belgii či Litvě?

Z mého dojmu nemohu srovnávat jednotlivé země, každá z nich, včetně naší, máme své klady i zápory. Není lepší, ale ani ne horší.

Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Golf je zábava pro celou rodinu

Golf je zábava pro celou rodinu

Začnu i tento díl golfovým slovníkem.

Návrat do Edenu

Návrat do Edenu

"Ten, kdo má obavy o své zdraví, nechť raději zůstane doma, aby nevymrzoval. Já na tento blázinec má...

Přežijí nová boží muka lidskou hloupost?

Přežijí nová boží muka lidskou hloupost?

V osadě Jiráskovy Skály na jihovýchodním okraji Teplicko-adršpašských skal, známých též jako Bischof...

Kraj ve spolupráci s městem rozšíří broumovský domov pro seniory

Kraj ve spolupráci s městem rozšíří broumovský domov pro seniory

Krajští radní schválili záměr poskytnutí investiční podpory městu Broumov na modernizaci a rozšíření...

Miroslav Švábl: Díky pandemii máme přesně popsané postupy na neobvyklou situaci

Miroslav Švábl: Díky pandemii máme přesně popsané postupy na neobvyklou situaci

Když se v Oblastní nemocnici Náchod tvořil krizový scénář pro období přicházející pandemie, broumovs...

Doporučujeme

Benefiční koncert Police Symphony Orchestra z broumovského kláštera – P. S. ONLINE

Police Symphony Orchestra galakoncert foto Tomáš Hejzlar 6537 nahled

Mladí hudební nadšenci z Police Symphony Orchestra často a rádi pořádají koncerty pro dobrou věc. Během deseti let existence orchestru na dobročinné účely věnovali téměř 1,2 milionu korun a s neslábnoucí energií hodlají pokračovat i nyní. V neděli 31. května od 20 hodin odehrají speciální benefiční koncert P. S. ONLINE, oproti jiným online přenosům pojatý velmi netradičně - skloubí hudbu a pohyb s poetikou barokní perly broumovského výběžku... celý článek

 

Poslední komentáře