Broumovsko

Úterý 2.březen 2021

Poslední aktualizace 2.03.2021 13:15

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Broumovsko Česko-polská Hřebenovka zatraktivňuje pohraničí

Česko-polská Hřebenovka zatraktivňuje pohraničí

Email Tisk PDF

17Královéhradecký kraj se spolu s dalšími partnery podílí na obnově Česko-polské Hřebenovky, jejíž jednotlivé dokončené části se už těší obrovské přízni turistů. Akce s rozpočtem přes 3,5 milionu eur je strategickým projektem v rámci úspěšné česko-polské přeshraniční spolupráce a v současnosti se blíží ke svému závěru. Páteří Hřebenovky je 11 nových nebo obnovených rozhleden. Zatím poslední dokončené se slavnostně otevřou v srpnu.

Královéhradecký kraj zatraktivní celkem čtyři nové rozhledny. Po rozhledně na Velké Deštné, která je nominována v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje, se návštěvníkům otevřely také rozhledny v Olešnici v Orlických horách a ve Vysoké Srbské. Na Novém Hrádku pokračuje montáž nové rozhledny na tubus bývalé větrné elektrárny. Oba sousední státy spojil obnovený Jánský most v Neratově a orientaci návštěvníkům usnadní dvě nová informační centra.

"Na předfinancování projektu na výstavbu rozhledny na Feistově kopci poskytl Královéhradecký kraj obci Olešnice v Orlických horách v loňském roce půjčku ve výši tři miliony korun. Jsem rád, že jsme tak přispěli k realizaci této stavby," říká hejtman Jiří Štěpán s tím, že hlavním úkolem kraje, coby jednoho z partnerů, bylo zajištění turistického značení na svém území a zpracování mapových podkladů celého česko-polského území zapojeného do projektu.

"Projekt Česko-polská Hřebenovka – východní část navazuje na předchozí česko-polské projekty, v rámci kterých již bylo v našem kraji několik rozhleden, vyhlídkových míst a informačních center postaveno. Jedná se třeba o rozhledny Žernov, Čáp u Teplic nad Metují, Na Signálu u Horní Radechové, Eliška u pevnosti Stachelberg, vyhlídkové místo v Broumově nebo o informační centra v Broumově, ve Vrchlabí nebo na Kuksu," připomíná krajský radní pro oblast regionálního rozvoje, dotací a cestovního ruchu Pavel Hečko.

Celkový rozpočet projektu je přes 3,5 milionu EUR, tedy zhruba 90 milionů korun. Z toho 85 % nákladů pokrývá dotace z programu Interreg V-A ČR-Polsko, navíc 5 % nákladů českých partnerů pokrývá dotace ze státního rozpočtu ČR. Vedoucím partnerem projektu je sdružení Euroregion Glacensis.

Česko-polské přeshraniční programy již mnoho let výrazně přispívají k rozvoji Královéhradeckého kraje, zejména jeho příhraničních oblastí. Dotační prostředky začaly proudit ještě před vstupem České republiky a Polska do Evropské unie, od vstupu do EU se využívá již třetí přeshraniční program, následující se připravuje. Např. v programu Interreg ČR-Polsko bylo na území Královéhradeckého kraje v programovém období 2007-2013 podpořeno 100 velkých projektů a 320 mikroprojektů s evropskou dotací přes 2,4 miliardy korun. V současném programovém období 2014-2020 bylo v Královéhradeckém kraji doposud podpořeno 70 velkých projektů a 180 mikroprojektů s evropskou dotací přes 2,1 miliardy korun.

Uchazeči o evropské dotace v rámci přeshraničních programů mohou získat informace o stávajících možnostech v programu Interreg V-A ČR-Polsko 2014-2020 a rovněž informace o připravovaném programu Interreg ČR-Polsko 2021-2027 na oddělení evropských grantů Krajského úřadu Královéhradeckého kraje (Ing. Roman Klíma - tel. 495 817 492, e-mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ).

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Tereza Machková: Gympl mi ukázal cesty, po kterých mohu jít v životě dál

Tereza Machková: Gympl mi ukázal cesty, po kterých mohu jít v životě dál

"Mám ještě v živé paměti, jak přišla Tereza do své třídy. Nastoupila o rok později, do sekundy. Byla...

Hrající trenér Hejtmánkovic Miroslav Harasevič: Postupem času ubývá chuť do fotbalu

Hrající trenér Hejtmánkovic Miroslav Harasevič: Postupem času ubývá chuť do fotbalu

Současná situace amatérským fotbalovým soutěžím rozhodně nenahrává. Jasným příkladem jsou Hejtmánkov...

Nový web cestující provede veřejnou dopravu v kraji

Nový web cestující provede veřejnou dopravu v kraji

Královéhradecký kraj spustil nový web určený cestujícím ve veřejné dopravě. Zajistí lepší informovan...

Další živé online prohlídky broumovského kláštera odhalí krásy klášterní knihovny

Další živé online prohlídky broumovského kláštera odhalí krásy klášterní knihovny

Ve čtvrtek 25. února a v neděli 14. března 2021 se virtuálně otevře vzácně dochovaná knihovna broumo...

Rozhovor s psycholožkou Masarykovy školy Michaelou Krutilovou

Rozhovor s psycholožkou Masarykovy školy Michaelou Krutilovou

Na několik otázek odpověděla psycholožka Masarykovy základní školy v Broumově Michaela Krutilová.

Doporučujeme

Baletka Daniela Valešová zabodovala na celosvětovém finále!

DSC 0914

Žákyně Balletu Petit, pod vedením trenérek Elišky Uhlířové a Kateřiny Drašnarové, se v prosinci zúčastnily finále celosvětové soutěže Dance Star, kde získaly několik cenných medailí! Českou republiku zde reprezentovaly Daniela Valešová a Andrea Šrámková. Daniela Valešová pravidelně dojíždí z Broumova do Hradce Králové a poctivě se účastní všech baletních tréninků... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

free