Broumovsko

Neděle 12.červenec 2020

Poslední aktualizace11.07.2020 04:33

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Broumovsko Kraj chce zlepšit dopravní prostupnost příhraničí. 200 miliónů by zamířilo i na Broumovsko

Kraj chce zlepšit dopravní prostupnost příhraničí. 200 miliónů by zamířilo i na Broumovsko

Email Tisk PDF
seznam článků
Kraj chce zlepšit dopravní prostupnost příhraničí. 200 miliónů by zamířilo i na Broumovsko
Strana 2
Všechny strany

sssDopravní prostupnost v oblasti Orlických hor, Broumovska a kladsko-valbřišského regionu by rád Královéhradecký kraj zlepšil za pomoci evropských dotací. Do první výzvy programu Interreg V-A Česká republika - Polsko 2014 – 2020, která bude vyhlášena v září, proto předloží dvě samostatné podrobné projektové žádosti. Projekty v celkové hodnotě téměř 400 milionů korun budou realizovány pouze v případě přidělení dotace.

"Pokud naše projekty uspějí, bude se kraj na jejich financování podílet deseti procenty. Zlepšení dopravní prostupnosti v příhraničních oblastech má vždy pozitivní dopad na zaměstnanost i lepší využití turistického potenciálu. Výrazně se totiž zkracují dojezdové časy ke kulturním a přírodním pamětihodnostem i k hlavním rekreačním střediskům. Nesrovnatelný je pak komfort cestování. Oba projekty koncepčně zapadají do celé řady již realizovaných projektů na obou stranách hranice," řekl náměstek hejtmana Otakar Ruml, který je odpovědný za oblast regionálního rozvoje, grantů a dotací.

První projekt má napomoci k řešení ekonomických a sociálních problémů na Broumovsku i v přiléhající části Dolnoslezského vojvodství. Jedna z příčin současného stavu je spatřována v absenci napojení na dálniční i rychlostní komunikace. Velký potenciál tohoto regionu se naopak nachází v oblasti cestovního ruchu. Zpřístupnění zdejších přírodních i kulturních skvostů by proto mělo být cestou k ekonomickému pozvednutí Broumovska i sousedních polských regionů. V rámci projektu, jehož hodnota je předběžně odhadována na 195 milionů korun, by na české straně měly být zmodernizovány úseky Broumov – Otovice, Broumov – Šonov a Broumov – Martínkovice – Božanov – státní hranice.

Druhý z projektů má přinést větší využití potenciálu Orlických a Bystřických hor. K tomu má mimo jiné přispět modernizace polské silnice číslo 3236D v úseku Spalona – Nowa Bystrzyca – Bystrzyca Klodzka, která přímo navazuje na silnici 389 vedoucí k hraničnímu přechodu v Orlickém Záhoří. Na české straně by se mělo navázat rekonstrukcemi úseků Rokytnice – Orlické Záhoří, Rokytnice – Říčky a průtahem obcí Říčky. Tím se zkrátí dojezd do druhého největšího zimního areálu v Orlických horách. Předběžný rozpočet projektu počítá s 200 miliony korun.

V obou projektech je vedoucím partnerem Královéhradecký kraj.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Festival Za poklady Broumovska o víkendu online i naživo

Festival Za poklady Broumovska o víkendu online i naživo

V sobotu 11. července od šesti hodin uvede festival Za poklady Broumovska záznam prvního letošního k...

Beseda s Robertem Šlachtou

Beseda s Robertem Šlachtou

Robert Šlachta. Pro někoho kontroverzní policista, pro jiného úctyhodná osobnost, každopádně člověk,...

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 10. do 12. července

Nabídka akcí na Broumovsku pro víkend od 10. do 12. července

Hudba, filmy a tvořivé dílny, to je ve zkratce nabídka na akce na Broumovsku pro víkend od 10. do 12...

Výchova čtenářů v Čechách

Výchova čtenářů v Čechách

Myslím si, že jsem už o sobě psal, že jsem bibliofil. A se svou vrozenou skromností se touto vlastno...

Wihanův rok: Ještě než odjedu do Ameriky

Wihanův rok: Ještě než odjedu do Ameriky

V letošním roce uplyne sto let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších rodáků z Police nad Metují. 1. kv...

Doporučujeme

Rozhovor se Stanislavem Pitašem o akci Free World Broumov 2020

13346582 954272128004039 1456887943798586450 n 1

"Člověk musí být trochu šílený, aby mohly vznikat výjimečné věci."

V sobotu 5. září se bude v Broumově konat zcela unikátní akce. Pokud vše vyjde podle představ, mělo by se ten den na Mírovém náměstí sejít 160 hudebníků, aby si společně zahráli několik známých rockových šlágrů. Něco podobného nemá v České republice obdoby a Broumov se tak hlásí o jedinečné prvenství. Více o akci nám prozradí její organizátor, pan Stanislav Pitaš...celý článek

 

Poslední komentáře