Broumovsko

Čtvrtek 29.říjen 2020

Poslední aktualizace29.10.2020 04:23

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Broumovsko Tradiční čtveřice na Broumovsku podpoří Tibet a vyvěsí vlajku

Tradiční čtveřice na Broumovsku podpoří Tibet a vyvěsí vlajku

Email Tisk PDF
seznam článků
Tradiční čtveřice na Broumovsku podpoří Tibet a vyvěsí vlajku
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

tibBroumov, Police nad Metují, Teplice nad Metují a Otovice. To je tradiční sestava tří měst a jedné obce na Broumovsku, která si poslední roky pravidelně připomíná výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. V pondělí 10. března zde na radnicích a obecním úřadě vyvěsí tibetskou vlajku v rámci kampaně Vlajka pro Tibet.

Důvod, proč se ke kampani připojují v Polici nad Metují, uvedl místostarosta Jiří Škop: "Vlajku pro Tibet vyvěsíme tradičně proto, že chceme alespoň symbolicky projevit naši podporu Tibetu, kde jsou desítky let flagrantním způsobem porušována základní lidská práva. Dochází k systematickému potlačování svobody slova (cenzura tisku, internetu), svobody politického a náboženského vyznání, národní a kulturní identity. Tibeťanům jsou dále odpírána práva na vzdělání, právo na zdravotní péči atd. Lidé jsou zatýkáni, zadržováni a souzeni bez práva na obhájce a řádný soudní proces. Vedle toho dochází k mučení politických vězňů a k diskriminaci jejich rodinných příslušníků. Současně pak Tibeťané nemohou používat své státní symboly – vlajku, znak, dochází k diskriminaci tibetského jazyka, neboť na úřadech, v nemocnicích a většině škol je úředním či vyučovacím jazykem čínština! Toto prostě nemůžeme přehlížet, už pro naši národní zkušenost, kdy lidé v naší zemi zažívali po dobu komunistické diktatury obdobnou porobu v podobě politického diktátu Sovětského svazu.

Vedle toho bychom si vyvěšením vlajky chtěli rovněž připomenout 55. výročí Tibetského povstání proti Čínské okupaci, při němž zemřelo přibližně 80 tisíc Tibeťanů. Více než milion Tibeťanů pak zemřelo v průběhu let ve vězeních, pracovních táborech, v důsledku hladomoru apod. V neposlední řadě bychom rádi připomenuli, že za poslední čtyři roky si sebeupálení, jako nejkrajnější formu protestu proti politickému kulturnímu a náboženskému útlaku ze strany Číny zvolilo přes 120 Tibeťanů.

Jak při projednání v radě města zmínila paní starostka: Moci aktivně chránit lidská práva ve své i jiných zemích je jednou z výsad doby, ve které žijeme. Je zcela na místě dát opětovně postoj podpory Tibetu na vědomí podpořením mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet."

"Vlajka pro Tibet tradičně zavlaje i na polické radnici. V pondělí 10. března bude mít za úkol vnímavým kolemjdoucím připomenout ústrky, bezpráví, ponížení. V dnešní vyspělé době těžko pochopitelné. Zvlášť v našem běžném životě, kdy se mnohdy trápíme malichernostmi a zbytečnostmi," přidala i svůj názor starostka Police nad Metují Ida Jenková.

V roce 2013 podpořilo kampaň 467 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Broumov se této solidární akce zúčastnil již 12x, Police nad Metují 8x, Otovice 4x a Teplice nad Metují 3x. Propagátorem a zároveň koordinátorem kampaně je Spolek Lungta. Na jeho webových stránkách je možné získat řadu dalších důležitých informací, zakoupit tibetskou vlajku, knihy a jiné předměty propagující Tibet.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Broumov – evropské hlavní město kultury

Broumov – evropské hlavní město kultury

V červnu vydalo město Broumov tiskovou zprávu, ve které oznámilo záměr ucházet se o titul Evropské h...

Záchranné akce ve skalách na Broumovsku aneb nepodceňujte pohyb v podzimní přírodě

Záchranné akce ve skalách na Broumovsku aneb nepodceňujte pohyb v podzimní přírodě

Pobyt v přírodě patří mezi jednu z výjimek omezení volného pohybu v rámci aktuálních opatření, která...

Jedním z finalistů soutěže Gentleman & Žena České republiky 2021 je rodák z Broumovska Jan Šraitr

Jedním z finalistů soutěže Gentleman & Žena České republiky 2021 je rodák z Broumovska Jan Šraitr

Soutěž Gentleman & Žena České republiky 2021 je určena pro muže ve věku 33 - 75 let a ženy ve vě...

Věžička kostela v Ruprechticích skrývá poselství budoucím pokolením

Věžička kostela v Ruprechticích skrývá poselství budoucím pokolením

Nově zrekonstruovaná věžička kostela sv. Jakuba Většího v Ruprechticích od minulého týdne skrývá pos...

Lékařka Eva Hanková: Covid není rýmička. Rychlé hubnutí nyní nedoporučuji

Lékařka Eva Hanková: Covid není rýmička. Rychlé hubnutí nyní nedoporučuji

Virus Covid-19, kterému již od jara česká média věnují velkou část svého času a prostoru, rozdělil s...

Doporučujeme

Něco podobného ještě v České republice nebylo

6

Sešlo se to vlastně úplně náhodně. Na jedné straně akce Free World Broumov, jejíž podtext tvořila myšlenka o svobodomyslnosti, na druhém pocitovém pólu zpráva, že pořadateli sobotního sedánku, panu Stanislavu Pitašovi, úřady zavírají klub Eden. To zapůsobilo na mnoho lidí jako bodnutí do srdce, nikdo tomu nechtěl věřit a poté - když se informace potvrdila - to tak nikdo nechtěl nechat... celý článek

 

 

Poslední komentáře

Fotka dne

Dětská skupina propagace2020 SRPEN web