Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Akce
  • František Hodonský: Dlátem, kostí, kamenem
banner

František Hodonský: Dlátem, kostí, kamenem

Lokalita:Police nad Metují
Začátek:8. 7. 2021
Konec:1. 8. 2021
Tel.:+420 722 668 564
E-mail:info@spolekapeiron.cz
Web:mpmpm.cz

Termín konání: 8. 7.–1. 8. 2021; vernisáž 8. 7. od 18 hodin
Místo konání: Zelený domeček, Police nad Metují
Otevřeno denně kromě pondělí 10–12 a 13–17 hodin

Výtvarník František Hodonský patří dlouhá léta mezi nejuznávanější výtvarníky současnosti. Ve své práci se věnuje hlavně malbě, ale často hledá možnost vyjádření i v grafice. Postupně takto vznikla dlouhá řada grafik-dřevořezů, které často vycházejí z nejdůležitějšího inspiračního zdroje Františka Hodonského – lužního lesa. Ale jako vnímavý malíř rozpoznává autor v tichu a světle lesa onu „hudbu sfér“ nebo – snad lépe pojmenováno – zvuky, které k přírodě patří, ale které z nedostatku slov pojmenováváme jako „ticho lesa“. A od tohoto ticha je pak už jen malý krůček k hudbě jako takové a pod jeho rukama začaly vznikat dřevořezy inspirované klasickou hudbou třeba Johanna Sebastiana Bacha, George Gershwina a dalších.

Ale prezentací tisků – které tiskne sám v několika málo kopiích – výstava Františka Hodonského nekončí. Kromě nich totiž prezentuje i samotné matrice, které se stávají uměleckým artefaktem a díky hlubokým zářezům dláta se pohybují na hranici mezi 3D objektem a plošným obrazem. Konfrontace otisku a matrice, tedy dvou zrcadlově obrácených stejných podstat, může na první pohled člověka trochu mást. Zároveň ovšem pokládá otázku po dokonalém obraze, který nám předkládá obyčejný pohled do zrcadla. Ale je zrcadlo skutečně dokonalým obrazem? Je otisk dokonalou kopií matrice? Je otištěný symbol pomocí desky stejným symbolem anebo jeho obrácením vzniká něco zcela nového a jiného? I na tyto otázky, zdánlivě nesouvisející s výtvarným uměním, může dát odpověď výstava s názvem „Dlátem, kostí, kamenem“.

Název výstavy vlastně popisuje v základních bodech vznik dřevořezu: nejprve práce s dlátem, které vyrývá do matrice dané tvary a ty pak přenáší tiskem na papír. K tisku František Hodonský ale nepoužívá žádný tiskařský lis: tiskne tlakem dokonale obroušeného říčního kamene nebo velkou zvířecí kostí.

Místo konání
Police nad Metují

Police nad Metují

Město Police nad Metují se nachází v náchodském okrese. Geologický vývoj tohoto území ovlivnil nejenom vznik unikátní krajinné oblasti, ale podmínil i vznik jednoho z nejvýznamnějších rezervoárů podzemní pitné vody, s významným vodohospodářským využitím

Detail místa
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)