Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Akce
  • Jaroslav Šolc: Solaris
banner

Jaroslav Šolc: Solaris

Termín konání: 2. 9.–26. 9. 2021, ​otevřeno podle otevírací domy Muzea papírových modelů
Místo konání: Zelený domeček, Police nad Metují
Vstupné: Dobrovolné

Výstava polického malíře Jaroslava Šolce ukončí letošní Novou Terasu. Jeho díla znají místní hlavně z tradičních výstav „Obrazy v plenéru“, které se konají každoročně během Polické pouti.

Tentokrát se Jaroslav Šolc „přestěhuje“ z plenéru do výstavního prostoru v Zeleném domečku. Výstavu lze chápat jako průřezovou a navazující na výstavu v polské Świdnici, která v tamním Muzeu Dawnego Kupiectwa proběhla v roce 2019.

Expozice výstavy je striktně rozdělena na dvě polohy autorova výtvarného projevu. Tou první jsou abstraktní, až surrealistické krajiny, které zavádí diváka do světa netušených rozměrů a tvarů. Do světa snových světů. Všemi polohami prochází pestrá barevná škála a některé kontrasty jsou nečekaně ladné, aby o kousek vedle agresivně jedna barva útočila na druhou.

Druhá poloha se může jevit jako kontrastní vůči surreálným krajinám. Jsou jí totiž realistické (téměř až hyperrealistické) portréty. Ale i tady můžeme najít společné rysy, které se ukrývají v „druhém plánu“ portrétů. Ty totiž nabízí otázku: „Co se děje uvnitř člověka?“ Tím se otevírá nekonečný prostor lidské fantazie a myšlenek, který je minimálně stejně rozsáhlý, jako svět snových krajů a vesmírů.

Název výstavy je odvozen od slavného románu polského spisovatele Stanisława Lema. V textu k výstavě se můžete dočíst i následující: „Obrazy Jaroslava Šolce mohou být tak trochu setkáním člověka s ozvěnami daleké planety Solaris. V jednotlivostech jasně definované a známé, pochopitelné tak snadno, že se nad tím ani nezamýšlíme. Ty věci / prvky / situace a vše další tady je navždy a stále existující. Ale důvěrná známost pramení hlavně ze skutečnosti, že vše je zasazené do stejně známého prostředí. Oceán na Solaris je prostě oceánem s trochu jinou konzistencí vody, vodní plocha sem tam rozbitá ostrůvkem pevniny, vodní plocha svou zdánlivou nekonečností občas vyvolávající obrazy fata morgany případně halucinace. Je to něco špatného? Vlastně ani ne, kdyby důvěrně známé náhle nebylo vidět z jiného úhlu pohledu…“Výstavu pořádá spolek Apeiron s podporou Města Police nad Metují. Dále výstavu podporují firmy Glor a Elpol Police.
Novou Terasu 2021 dále podporují Muzeum papírových modelů, Zelenina Suchomel, SČUG Hollar, Květinářství U Petry, ZUŠ Police nad Metují a Kavárna K(r)afárna.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)