Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • Tvořit a žít pomaleji: Kreativní pouť do Bragy
banner

Tvořit a žít pomaleji: Kreativní pouť do Bragy

Kristýna Kvapilová, foto Broumov 2028, placená propagace

Čtvrtek, 21. března 2024

Tvořit a žít pomaleji: Kreativní pouť do Bragy

Pracovníci a pracovnice kreativního sektoru (KKS) Broumova navštívili začátkem března portugalskou Bragu. Cesta se konala v rámci projektu Study visit Broumov 2028, díky kterému se zástupci a zástupkyně Broumova více propojí s městy, která se také zúčastnila soutěže o Evropské hlavní město kultury.

Téma spolupráce bylo pro kreativní poutnictví a celou kandidaturu Broumova vždy klíčové. Sdílení zkušeností, znalostí, příkladů dobré praxe nebo zdrojů umožňuje lépe dosáhnout vytyčených výsledků. Už v minulosti se tým Broumov 2028 přesvědčil, že každá spolupráce je zdrojem inspirace, která se následně promítá do konkrétních kroků, akcí i projektů. Do Bragy se za město Broumov podívali vedoucí organizační složky kultura a infocentrum Jitka Exnerová a ředitel ZUŠ Štěpán Přibyl, za Broumov 2028 Pavla Jenková a Vzdělávací a kulturní centrum Broumov zastupovala Žaneta Vávrová. Výjezd byl uzpůsoben tak, aby si všichni účastníci našli své téma.

Projekt Study Visit Broumov 2028 přináší příležitost prohloubit spolupráci napříč Evropou. Navazuje na vztahy, které se začaly budovat v rámci kandidatury, kdy například na Den Evropy v minulých letech posílali děti, senioři a seniorky pohledy do francouzského Bourges 2028 a finského Oulu 2026. Odesílající i příjemci a příjemkyně měli z této aktivity velkou radost. Mimo návštěvy do Bragy, která už proběhla, jsou naplánované studijní výjezdy do měst, která získala titul Evropské hlavní město kultury – estonského Tartu 2024 a francouzského Bourges 2028. Spolupráce s partnerskými městy přináší nové příležitosti a perspektivy pro budoucí kulturní rozvoj města. Broumov tak i nadále plní svůj závazek k mezinárodní spolupráci a kulturnímu dialogu.

 

Proč zrovna Braga?

Vzdálenost tři tisíce kilometrů a populace větší o 172 tisíc obyvatel, to nás dělí od Bragy, ale o to víc existuje historických a kulturních témat, které nás propojují – vliv řádu Benediktinů na rozvoj obou měst, poutnictví, romská komunita, finále soutěže o titul Evropského hlavního města kultury a chuť v odkazu kandidatury pokračovat i bez titulu. Stejně jako Broumov, tak i Braga titul EHMK nakonec nezískala. V příštím roce bude ale hostit titul Portugalského hlavního města kultury Braga 25. 

Setkání s tamními pracovníky KKS se konala na různých místech a v kulturních zařízeních po celém městě a stala se prostorem pro sdílení inspirace, ale i hledání propojek a možných spoluprací. Kulturní aktéři, zástupci města i tým Braga 25 se s Broumovem podělili o příklady dobré praxe a vyměnili si klíčové zkušenosti i kontakty. A co si účastníci a účastnice ze setkání odnášejí? „Spoustu projektů z jejich Bid Booku (přihláška do soutěže o titul EHMK, pozn. autorky) nakonec opravdu realizují, takže odkaz jejich kandidatury je stále živý a dále ho rozvíjejí. Každý projekt má pak svého uměleckého kurátora, který drží uměleckou linku a dramaturgii – jsou to propracované projekty s velkým dopadem na místní komunitu. Nedělají jich velké množství, ale za to dbají na jejich kvalitu a dávají si na čas s jejich realizací. Myslím, že v tomto bychom se mohli inspirovat. Tvořit a žít pomaleji,“ říká Pavla Jenková, členka týmu Broumov 2028. 

Štěpánovi Přibylovi bylo největší inspirací setkání s ředitelem hudební konzervatoře Conservatório do Bomfim. Vzájemně se inspirovali v otázce vzdělávání dětí všech věkových kategoriích. Jitku Exnerovou zajímala práce města Bragy s veřejným prostorem. Inspirací jí byly moderní technologie dostupné v ulicích, které slouží místním i turistům. Samozřejmě navštívila i místní informační centrum, kde ji mimo milou obsluhu zaujaly i služby a poutavé tištěné materiály.

Studijní cesta v neposlední řadě nabídla i prostor pro prohloubení spolupráce mezi broumovskými účastníky: „Prostor pro neformální komunikaci mezi námi byl zásadním přínosem celé cesty. Nejen kvůli programové spolupráci, kdy jsme otevřeli témata, která se za denního běhu špatně řeší, ale také kvůli pochopení přínosu mezinárodní spolupráce, která je pro města na periferii z mého pohledu důležitá pro jejich rozvoj," dodává závěrem Žaneta Vávrová, ředitelka Vzdělávacího a kulturního centra Broumov.

Studijní cesta se uskutečnila v rámci projektu Study visit Broumov 2028 podpořeného ve výzvě  NPO - 4.5 Rozvoj kulturního a kreativního sektoru – Status umělce - Výzva č. 4/2023 – Mobilita III.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)