Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Skvělý nápad z Broumova

Text a foto Michaela Mašková

Pondělí, 9. října 2023

Skvělý nápad z Broumova

S unikátním nápadem na zpracování textilního odpadu na stavební desky přišlo sociální družstvo Diakonie Broumov. V době, kdy je obnošený textil stejnou ekologickou hrozbou jako třeba plasty, to může být celosvětově využitelná technologie. Více nám o tom prozradil Jaroslav Dvořák, manažer pro technický rozvoj.

Diakonie Broumov má nový užitný vzor na zpracování textilního odpadu na stavební desky. O jakou technologii se jedná?

Jde o unikátní řešení v celosvětovém měřítku, taková věc ještě nikoho nenapadla. Máme užitný vzor na výrobu stavebních desek ze starého nadrceného oblečení, které je nepoužitelné pro jakékoli další využití. Konkrétně se jedná o využití vícedruhového materiálu. Vícedruhovým materiálem rozumíme především různé bundy, které jsou ušity z více materiálů jako je svrchní voděodolná vrstva, izolační vrstva, podšívka a jsou na nich nějaké další prvky jako například koženka a podobně. Separování takovýchto materiálů je neekonomické, neboť lidská práce je mnohem dražší než užitek z následného prodeje. Takový vícedruhový textil se tedy rozdrtí na malé kousky, přidají se pojiva a za použití velkého tlaku a teploty se slisuje do desek.

 

Před námi na stole leží nadrcená směs, v níž vidíme kousky opravdu nejrůznějších materiálů včetně igelitu. Vy tedy použijete úplně všechno, z čeho se dnes vyrábí oblečení?

Ano. Můžeme použít úplně všechno a nic nemusí skončit na skládce a zamořovat životní prostředí. Máme v tom dokonce i zipy, v rámci výroby to nevadí. Při sériové výrobě ovšem zipy odstraníme, aby při následném řezání a jakémkoli dalším dělení nepřekážely.

 

K jakému využití jsou tyto desky určeny?

Jde o univerzální stavební desky s výbornými tepelnými vlastnostmi. Bude možné je využívat jako obkladové desky na stěny, či pokud se použije svrchní fólie s UV stabilizací, i jako venkovní obklady na fasády. Jsme schopni je vyrábět v různých tloušťkách a rozměrech podle požadavků odběratele. Stejně tak je možné ovlivňovat jejich pevnost, tuhost a voděodolnost podle množství pojiva, které se do nich přidá. Lze říct, že budeme schopni výrobu přizpůsobit.

 

Jak textilní materiál reaguje na vlhkost?

Zrovna tady vidíte vzorek namočený ve sklenici, který tu stojí už asi měsíc a půl. Je vidět, že i po takto dlouhém extrémním zatížení vodou je v perfektní kondici.

 

Kdo na tuto technologii přišel?

Autorem nápadu je náš předseda Pavel Hendrichovský spolu s Tomášem Tykvou, vysokoškolským pedagogem a vědeckým pracovníkem a dále s Janem Raymanem, kteří nám pomohli najít dlouhodobé řešení. Všichni tři byli hlavními iniciátory celého nápadu. Z vybraného textilu totiž zůstává poměrně velká část, která je nepoužitelná, je to odpad, pro který se hledalo využití.

 

Diakonie již dříve zpracovávala nepoužitelné oblečení do čisticích hadrů. To stále ještě děláte?

Ano, materiály, které je možné využít jinak, se dále využívají, aby se potenciál maximalizoval. Jde především o jednodruhový materiál jako je bavlna, kterou lze vždy ještě využít na čisticí hadry a další použití. Stejně tak umíme dále využívat svetrovinu bez knoflíků a zipů na další stavební a izolační materiály. Problém je především s umělými materiály.

 

Kolik textilu vybere ročně Diakonie Broumov ze svých kontejnerů? Dokážete říct, jaký podíl z toho dosud nešlo dále využít?

Diakonie měsíčně vybere zhruba 400 až 500 tun odloženého šatstva a dalšího textilu. Odpad tvoří asi 15 procent z celkové produkce, je to asi 700 tisíc kilo ročně, jež doposud končilo na skládce a které by bylo možné dále využívat na výrobu stavebních desek.

 

V současnosti je obnošené oblečení stejnou ekologickou hrozbou jako další druhy odpadu. Slyšeli jsme o chilské poušti Atacama, která je pokrytá obrovským množstvím nevyužitého oblečení. Váš nápad může být docela přelomový, je to tak?

Je to tak. Nejedná se jen o naši firmu a likvidování místního textilního odpadu. Pokud se to podaří, může být technologie využitelná celosvětově.

 

Vy jste zmiňoval, že hledáte investora. Zkoušeli jste oslovit firmy v regionu?

Snažíme se, ale partner tak velkého projektu se hledá těžko. Aktuální náklady na vybudování výrobní linky jsou okolo 100 milionů korun. Mohu snad ale prozradit, že v současnosti jsme ve fázi, kdy s jedním strategickým partnerem jednáme. V řešení je též snaha o získání evropské dotace. Uvidíme, jak to dopadne.

 

Diakonii Broumov zřejmě všichni znají, neboť minimálně nosí do vašich kontejnerů staré oblečení. Mohl byste však přece jen stručně představit, jak fungujete?

Diakonie Broumov funguje na základě sběru odloženého textilu do kontejnerů. Ty se vyprázdní a obsah se přiveze na tuto pobočku, kde se přetřídí. Pracuje zde asi 100 zaměstnanců, někteří z nich zde zároveň bydlí na ubytovně. Materiál se přetřídí na různé sorty – jedná se asi o 200 druhů, které se postupně vytřídí. Část jde do našich prodejen v Česku, kde je možné ho zakoupit. Z části se skládají pomocné balíčky pro lidi v nouzi, pokud o ně požádají. Část vytříděného textilu se posílá do zemí třetího světa podle jejich požadavků. Tam se většinou posílá textil kvalitní, nepotrhaný, ale s posunutou módou. To, co zde bylo moderní třeba před 15 lety, je pro tyto země stále zajímavé. Kvalita tedy musí být perfektní, ale módnost není důležitá. Další část bavlněného poškozeného  materiálu jde na řezání, kde se rozřeže na čisticí hadry, které využívají různé provozy, například tiskárny, autoopravny a další. Zbytek je již zmíněný odpad, který bychom rádi využili na stavební desky.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

  • Anna Schwarzova
    Datum: 10. 10. 2023 11:19

    Nápad, který dokazuje jak chytří lide v cr jsou. Držím palce, jen světu ukažte jak na to. Jímá me hrdost a přeji uznání na světové úrovni.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)