Za posledních padesát let se modelářství značně proměnilo
.jpg)
Zrodil se z lásky k létání, k historii letectví, hlavně vojenskému. Dnes má Klub plastikových modelářů Broumov (KMP) na svém kontě mistrovské tituly České republiky, ale i pravidelné úspěchy z mezinárodních soutěží. „Když to vezmu od začátků na letišti, tak jsme neznali kompresor, stříkání barev, vše se natíralo. Když modelář chtěl nějaký doplněk, tak si ho musel sám kompletně vyrobit. Dnes seženete na internetu úplně všechno,” vypráví současný náčelník broumovského KPM Zdeněk Lazor o tom, jak se vyvinulo modelářství za padesátiletou historii klubu, kterou mapuje také současná výstava v Muzeu Broumovska.
Stojíme spolu mezi rozsáhlou sbírkou modelů letadel, lodí, bojové i civilní techniky v muzeu. Co vás osobně baví nejvíc na modelování?
Baví mě ten relax. Když si k modelování sednu, vypínám hlavu a starosti z práce a prostě se věnuju modelaření a jsem schopný si u toho odpočinout. A mám to takhle stejně už od dětských let, když jsem začínal v devíti letech ještě na letišti a mohl jsem se věnovat jenom tomu. Byla to taková pohoda….
Nejraději děláte letadla?
Já dělám jenom letadla.
Na čem teď pracujete?
Teď mám rozdělané letadlo Wildcat, to je druhoválečné letadlo, které létalo na amerických letadlových lodích. Pak už mám druhý rok rozdělanou americkou stíhačku F16, která bude v takových řekněme pouťových barvách. Bude to kamufláž v řeckých barvách s řeckou vlajkou, bude tam orel a taky Zeus, bude to pěkné.
F16 jsou stíhačky, které si koupila Česká republika?
To ne, F16 jsou starší letadla, létají na Ukrajině a myslím, že je mají i v Polsku, My jsme koupili F35. To už je asi pátá generace, úplně jiný level.
Slavíte letos 50 let existence klubu. Jak se za tu dobu modelářství proměnilo?
Když to vezmu od začátků na letišti, tak tenkrát jsme neznali kompresor, stříkání barev, vše se natíralo. Tenkrát když modelář chtěl nějaký doplněk, musel si ho sám kompletně vyrobit. Od té doby se vyvinuly různé druhy lepidel, materiálů… Dnes si na internetu objednáte de facto cokoli. Někdo postaví čistě, jak my říkáme krabičku, ale když to chcete otevřít a ukázat, jak to vypadalo uvnitř, tak dnes existuje nepřeberné množství různých doplňků, od výzbroje, přes palubní desky, sedačky, kompletně celé interiéry i různé panely na povrch letadla, pneumatiky, cokoli si vzpomenete.
Proměnil modelářství vynález 3D tisku?
Proměnil modelářství zásadně. Máme teď mezi sebou šikovného mladého modeláře Radima z Meziměstí, který má tiskárnu a je schopný vytisknout na ní díly v neuvěřitelném detailu. To, co se nedá udělat ani odléváním z resinu (syntetická pryskyřice - pozn .red.), on je schopný vytisknout.
Jaké má klub největší soutěžní úspěchy?
Ty má na svědomí náš člen Petr Kopič, který staví letadla, bojovou techniku, ale specializuje se na lodě. S modely letadlových lodí Saratoga nebo Musashi se stal absolutním vítězem mistrovství republiky. Zúčastňuje se také největší soutěže na evropském kontinentu, která se koná každý rok v Maďarsku a pravidelně odtud vozí úspěchy. Dalším, kdo vozí pravidelně ze soutěží i ta nejvyšší ocenění, je Jirka Brůna. Ten se specializuje na letadla, která létala před více jak sto lety. Je to mistr výpletů. V době covidu se například zúčastnil online mistrovství Evropy a se svým modelem obsadil druhé místo. Ale nebylo by fér zapomínat i na ostatní kluky. Každý z nás někdy vyhraje, jindy se jen zúčastní soutěže.
Letadla a lodě se na soutěžích posuzují zvlášť?
Ano, a pak jsou kategorie podle použitého měřítka. Takže můžete mít jeden typ letadla, ale v různých měřítcích, třeba 1:144, 1:72, 1:48, 1:24 nebo i větší. A ty se pak posuzují zvlášť.
Jaké modely jsou nejtěžší? Ty nejmenší?
Pro někoho nejmenší, pro někoho největší, protože na největším jsou více vidět detaily. Tam si s tím opravdu musíte vyhrát, nejde nic ošidit. Na tom malinkatém občas nějaký detail není možné ani udělat, protože by to byly setiny milimetru.
Máte takové ty lupy místo brýlí?
Existují lupy jako stojanová lampička nebo lupy, které si můžete nasadit jako brýle. Já mám brýle a ještě lupu, což dřív taky nebylo, všechny jsou podsvícené LED diodami. Toto vybavení je už dnes také někde úplně jinde, než když jsem začínal v roce 1975 jako malý kluk.
Komu z dětí byste třeba modelářství doporučil?
Je to pro děti, které mají trpělivost a nepotřebují vidět výsledek okamžitě. Řekl bych od 10 let výše. Běžně je totiž potřeba, když se nějaké díly slepí, počkat než to zaschne, aby se to mohlo přilepit někam dál. Pak se to nabarví a zase se musí čekat třeba dvě hodiny, než model zaschne. Navíc na hraní to vůbec není, to tak postavit do vitrínky a dívat se na to. S mladými modeláři se scházíme každé pondělí ve školním roce, od půl čtvrté do půl šesté, pak se scházejí dospělí. Kdyby někdo chtěl, tak kontakty najdete na našich stránkách. Neváhejte se ozvat!
Ještě bych zmínila, že příští týden pořádáte v Broumově pravidelnou soutěž, Memoriál KIT Show Broumov. Je otevřena pro veřejnost?
Určitě se můžete přijít podívat nebo i soutěžit. Je to mezinárodní soutěžní výstava, účastní se jí celé Čechy, Morava, pravidelně jezdí Poláci. Máme dlouholetou družbu s klubem ve Swidnici a pravidelně se navzájem účastníme našich soutěží. Nějaké modely zřejmě zůstanou tady v Muzeu Broumovska i pro skončení výstavy, protože se tu chystá další výstava k výročí konce války a domluvili jsme se s vedoucím muzea, že bychom zde nějaké druhoválečné modely nechali…