Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Hyde Park
  • Magazín
banner

Magazín

Talentované děti z Badatelské Akademie DATEL poznávaly Broumovsko

Talentované děti z Badatelské Akademie DATEL poznávaly Broumovsko

V první polovině srpna strávila na Broumovsku malou část svých letošních prázdnin také skupinka talentovaných dětí z Badatelské Akademie DATEL (Badatelská Akademie Dětí Anektovaných Talentem Energií Lidskostí) se svými lektorkami. Výzkumnou základnou tuctu dívek a chlapců ve věku 7 – 13 let, pocházejících převážně ze severních Čech, se protentokrát stala zrekonstruovaná usedlost ve Zdoňově.

Přečíst si článek
Vernéřovice si připomenou letošní jubilea

Vernéřovice si připomenou letošní jubilea

Letošní rok uběhne 670 let od první písemné zmínky o obci Vernéřovice, která pochází z roku 1351 v Kladské městské knize. Poprvé se v písemných pramenech připomíná pod názvem "Wernhirsdorf", později jako Německé Vernéřovice (Deutsch Wernersdorf). Podle místní pověsti byla obec Vernéřovice založena již ve 2. polovině 13. století jistým Wernerem, který přišel spolu s kolonisty z Duryňska na pozvání broumovského opata Martina I. za vlády Přemysla Otakara II. Jak bylo běžné, obyvatelé se živili zemědělstvím a řemeslem, v zimě ručním tkalcovstvím a přádelnictvím.

Přečíst si článek
Nová expozice Muzea stavebnice Merkur

Nová expozice Muzea stavebnice Merkur

Víkend 14. a 15. srpna bude v Polici nad Metují ve znamení tradiční Polické pouti. A Muzeum stavebnice Merkur nabízí návštěvníkům pouti (a samozřejmě nejen jim) možnost prohlídky zcela nové části expozice, na které se pracovalo celé jaro.

Přečíst si článek
Periferie něhy

Periferie něhy

Erotika? Součást života, jíž se dotýkáme jemně, náruživě, soutěživě i hravě. Celoživotně, občas, pravidelně, čtvrtečně, nárazově jedinečně. Umělecký pohled v 30 povídkách a 12 básnických obrazech nabízí v září vycházející kniha Periferie něhy.

Přečíst si článek
Woodyland v Muzeu stavebnice Merkur

Woodyland v Muzeu stavebnice Merkur

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují není pro letošní sezónu jen expozicí legendární kovové stavebnice. Zatímco Merkur doprovázel několik generací dětí a dospívající mládeže, vznikaly ve stejné době další a další druhy hraček, které – podobně jako Merkur – pěstují jemnou motoriku a prostorovou představivost. A kromě toho kladou důraz i na edukační linii hraček a dětského hraní.

Přečíst si článek
Muzeum stavebnice Merkur odhaluje novou tvář

Muzeum stavebnice Merkur odhaluje novou tvář

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují ukazuje návštěvníků novou tvář. Podoba recepce, tedy místa, kudy návštěvník vstupuje do vlastní expozice, vznikla v architektonické kanceláři Zdeňka Rychtaříka. Ten je již renomovaným architektem a za svou práci získal mnohá ocenění. Za všechny lze jmenovat cenu Contractworld Award v roce 2011 za nové atrium Fakulty stavební ČVUT v Praze nebo cenu v kategorii interiérů na Grand Prix architektů v roce 2009. Jeho rukopis najdete třeba v interiérovém řešení zámku v Pacově nebo hotelu Barley v Praze.

Přečíst si článek
Letní akce na Koupálu Janovičky

Letní akce na Koupálu Janovičky

Díky realizaci projektu  „Sportujeme a bavíme se společně v česko-polském pohraničí“ je v areálu na Koupálu na Janovičkách vybudovaná nová multifukční budova a moderní zastřešené pódium a také víceúčelové hřiště. Díky rozvolnění připravuje nyní spolek BCB Broumov z. s. akce pro širokou veřejnost, které se budou konat již v letních měsících.

Přečíst si článek
Geopark Broumovsko z ptačí perspektivy

Geopark Broumovsko z ptačí perspektivy

Velmi vděčnými turistickými cíli vždycky byla, jsou a budou místa dalekých výhledů. Zajisté ne náhodou i nejstarší značená turistická trasa na Broumovsku z Hvězdy na Hejšovinu je vedena po hřebenu Broumovských stěn s četnými vyhlídkami na broumovskou i polickou stranu. Lidé prostě mají rádi místa, na kterých při pohledech na malebnou anebo dramatickou krajinu zažívají pocity volnosti, svobody i obdivu a pokory k tomu, co nám příroda vytvořila. A nejlépe jsou-li to pohledy pěkně z výšky.

Přečíst si článek
Lotři ochutnali pramen Metuje

Lotři ochutnali pramen Metuje

Společnou oddílovou výpravou zahájili hronovští Lotři další po-karanténní období v historii svého oddílu. Znovu jsme se poznávali a učili, jak se žije v tak velké rodině, jako je právě oddíl.

Přečíst si článek
Polickému muzeu přibylo 5 469 modelů!

Polickému muzeu přibylo 5 469 modelů!

Už teď se může Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují pyšnit unikátní sbírkou papírových modelů, která nejspíš nemá nikde na světě obdoby. Tuto unikátnost jsme ještě rozšířili a zvětšili díky daru rodiny pana Václava Šnobla z Prahy.

Přečíst si článek
Můj první školní den

Můj první školní den

S vděčností hledím na nástěnné hodiny, jejichž ručičky se pomalu blíží k osmé hodině. Dnešní noc byla opět nekonečná, ve snech se mi stále vrací vzpomínky na dětství a první školní léta. Jako každý rok jsem se setkal minulý týden v Broumově se spolužáky v restauraci Alka. V roce 1952 jsme opustili školní lavice a vydali se každý svou cestou do života. Naše příští setkání bude jubilejní, šedesáté páté a navíc budeme slavit každý ten svůj osmý křížek. Schází se nás ještě slušný počet. Každý z nás má samozřejmě nějaký ten šrám, buď na těle, nebo na duši.

Přečíst si článek
Zločin a trest

Zločin a trest

Zločin Velký ruský spisovatel Fjodor Michajlovič Dostojevskij mi promine, že jsem si pro své vyprávění vypůjčil název jeho slavného románu. „Zločin a trest“ je drama o vnitřním duševním souboji dobra a zla. Je to psychologický záznam o jednom zločinu spáchaný jedním člověkem. Zrůdnost dvou příhod, kterých jsem byl svědkem koncem druhé světové války, nedostaly však na rozdíl od studenta Raskolnikova moje aktéry do žádných těžkých depresí.

Přečíst si článek
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)