Dal bych víc peněz malým obcím
- Rozhovory
- - Sobota, 14. září 2024
Přečtěte si druhý ze tří rozhovorů s kandidáty do Senátu, tentokrát se starostou Jaroměře, Janem Borůvkou (ANO). Pro město… Celý článek
Přečtěte si druhý ze tří rozhovorů s kandidáty do Senátu, tentokrát se starostou Jaroměře, Janem Borůvkou (ANO). Pro město… Celý článek
Přinášíme exkluzivní rozhovor s Ondřejem Koskem, členem týmu, který na počest Emericha Ratha dojel do Paříže na kajaku.
Ve čtvrtek 15. srpna bude v Opatských sálech broumovského kláštera uvedena premiéra nové divadelní inscenace Dobré dílo – komorní meditace, která připomene životy a dílo Sigismunda Ludvíka Boušky, Jana Anastáze Opaska, Josefa Škvoreckého, Karla Kryla, Marie Stryjové a dalších osobností spojených (nejen) s krajem pod Hvězdou. Autorkou scénáře je česko-polská básnířka, překladatelka a publicistka Renata Putzlacher, se kterou přinášíme krátký rozhovor.
O záchranných akcích v nepřístupném skalním terénu, výhodách leteckého transportu, morálových cestách i o tom, proč dřív se raději nepadalo s Janem Adamcem, horolezcem a náčelníkem Skalní záchranné služby, která je unikátním sdružením existujícím pouze na Broumovsku.
Podle vyjádření organizátora Stanislava Pitaše byl letošní ročník hudební akce Free World Broumov pravděpodobně poslední.
Od dětství si plánoval, že se bude fotbalem živit, ale zranění jeho nadějnou kariéru zastavilo. Nevzdal se a místo toho trénuje děti i dospělé. „Na každý trénink se těším,“ říká s jiskrami v očích a úsměvem Ondřej Zinke, trenér TJ Slovanu Broumov.
Díky rodinným kořenům se zajímá o historii Sudet a v posledních letech zprostředkovává českému publiku informace o původním německém obyvatelstvu Broumova a okolních vesnic. Přeložila mimo jiné knihu o Martínkovicích a letos v květnu vydala katalog fotografií lachovského rodáka Antona Schmitta Krajiny lidských osudů. „Ráda bych detabuizovala německou historii Broumovska,“ říká Dagmar Heeg, jejíž maminka pochází z Božanova. Jak se překladatelka a tlumočnice, kterou znáte z besed s německými rodáky, dostala ke spolupráci s krajanským spolkem Heimatkreis Braunau, a na jaké její další projekty se můžeme v příštích měsících těšit?
Jestli má Broumovsko nějakého europoslance, tak jím je Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který už léta pomáhá broumovskému děkanství se sháněním peněz na opravu broumovských kostelů. V nedávných volbách do Evropského parlamentu získal od voličů bezmála 67 tisíc preferenčních hlasů a mezi Hradcem Králové a Bruselem tak bude pendlovat dalších pět let. A co na to jeho rodina? „Nebudu říkat, že je to jednoduché. Ale táta je zkrátka europoslanec, tak to musejí zvládnout,“ říká čtyřiačtyřicetiletý otec čtyř dětí a politik, který byl výzkumnou organizací EU Matrix aktuálně označený za 22. nejvlivnějšího poslance Evropského parlamentu.
Jedna z hlavních cen prestižní soutěže Šikovné ruce našich seniorů míří do Broumova! Získala ji umělkyně Angela Horáčková.
Jeho rodina patřila mezi pouhé tři nebo čtyři, které po druhé světové válce nemusely Adršpach opustit. On sám se stal oceňovaným překladatelem z němčiny, od roku 2022 je šéfredaktorem nakladatelství Mladá fronta a v posledních komunálních volbách získal v Adršpachu nejvíce hlasů ze všech kandidátů. O budování obecní komunity, potřebnosti diskuse, běhání v Nepálu i knihách, které se chystá vydat, jsme si povídali s místostarostou obce Adršpach Tomášem Dimterem.
„Vylezl jsem ke kruhu. Lezl jsem v sandálech, nic lepšího jsem tenkrát neměl. Měl jsem v tom ještě tlusté bílé ponožky, ale ono to drželo, ani mi neujela noha. Dobral jsem Diešku. On furt krkal, to byly takové mordy, strašné pecky! Dolezl k tomu převisku, ani smyčku si nedal. Zmizel mi za hranou z očí. Já jsem jen povoloval lano, hodně lana. Koukalo na nás dost lidí dole, viděl jsem jejich vyděšené výrazy a jak se občas chytají za hlavu. Říkám si, ty vole, kde je? Už musí být hrozně vysoko. Najednou jsem slyšel zvuk skoby, dal jsem mu sichra a sjel dolů. Když jsem to viděl, tak jsem myslel, že mě omejou. To byla dálka mezi kruhy a on tam měl jedinou smyčku!“ Vyprávění Petra Mocka o prvovýstupu cesty Iljův odkaz na věž Krasavice v Adršpašských skalách z května roku 1968 a další napínavé příběhy zpestřují zbrusu nového lezeckého průvodce autorské dvojice Jan Žwak a Stanislav Lukavský, který vyšel letos v dubnu. Jak říká první z nich, lezec a lékař s přezdívkou Tatuš, za pětadvacet let od doby, kdy vyšel předchozí průvodce po Adršpachu, se počet lezeckých cest přibližně zdvojnásobil.
Studentů z Broumovska, kteří vyrazili studovat do zahraničí díky Vzdělávacímu fondu Amos, postupně přibývá. V loňském roce takto vyjela na měsíční pobyt na francouzské gymnázium také Libuše Betášová z Ruprechtic.
Celý život jsem chodil okolo a ani v nejmenším jsem nevěděl, jakou vzácnost v Broumově máme, že se jedná o secesní budovu, že oprava této krásné budovy začala v roce 2016. Pamatuji si jen bláznivý pokus o kasino s kulečníkovým stolem a ruletou, které bylo v přízemí. A celou dobu do této budovy chodili mí spolužáci jako do Základní umělecké školy, která se nacházela v horních patrech, kde byly učebny pro různé kroužky, i kanceláře pro vyučující. A ostatně sem chodila hrát na klavír moje setra a později i má první láska. Já osobně – a nejen já – mám na toto místo krásné vzpomínky. Vím nebo si myslím, že nás je víc, kteří v této budově zažívali příběhy svého života. Dnes tomuto místu dává ve spolupráci s městem Broumov duší Broumovák Jan Záliš, kterého bych vám rád představil blíže.
O rekonstrukci kaple sv. Floriána v Rožmitále, pátrání v historických pramenech a hledání původního jména a také o tom, proč je dnes na Broumovsku cítit odlehčení, jsem hovořila s Marií Havlovou.
O zúročených životních zkušenostech, myšlenkách, které se musí zrealizovat a o tom, co dává dobrý vítr do plachet s Václavem Svobodou z Meziměstí, který renovuje prostor okolo bývalého zámeckého rybníku a vytváří zde kemp a rekreační zónu pro širokou veřejnost.
Pochází z Broumovska, část roku pracovně tráví v klášterní kuchyni U Tří růží a část v Nizozemsku. Jaké byly začátky čerstvě vyučeného kuchaře a v čem se podle něj liší pracovní podmínky u nás a v zahraničí? Přečtěte si rozhovor s Lukášem Haluškou o jedné úspěšné romské kariéře.
Historii má tak trošku v genech. Jeho babička byla učitelkou dějepisu a děda se zase rád věnoval regionální historii. „Od malička mě bavilo prohlížet si staré fotky a srovnávat podle současnosti, co kdy kde bylo. Tuhle zálibu jsem však pořádně probudil až v době, kdy jsem tady průvodcoval,“ říká Petr Ťažký, nový kastelán zámku v Náchodě, který pochází z Meziměstí.
O probuzení naděje, nedostatečné síti psychiatrické pomoci a péči o duševní zdraví nejen na Broumovsku s Lucií Kudrnáčovou z Centra duševního zdraví v Náchodě.
Ondřej Klír se živí kovářstvím, což je dnes již polozapomenuté řemeslo. Nejedná se však o ledajaké kovářství, setkáváme se zde s uměleckým kovářem, který se na Broumovsko přistěhoval z Prahy. V sobotu 23. 3. chystá s obcí Šonov kovářskou akci, na které se s ním můžete osobně setkat. Co doopravdy skrývá profese uměleckého kováře a čím ho Broumovsko zaujalo?
Pět Českých lvů má na svém kontě producentka a dramaturgyně Pavla Janoušková Kubečková, která pochází z Teplic nad Metují. Získala je za film Hořící keř, seriál Pustina, dokument Jednotka intenzivního života, minisérii Podezření a naposledy za animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo. O tom, jaké to je být ženou-producentkou v mužském světě a proč se ráda vrací na Broumovsko jsme si povídali v rozhovoru pro Naše Broumovsko.
Po dvaadvaceti letech, kdy sídlí v Polici nad Metují, vykročila výrobní společnost Microtherm CZ k dalšímu rozvoji. Aktuálně vstoupila na polský trh, stala se celosvětově hlavním výrobním závodem a do Police nad Metují se chystá přesunout i kompletní logistiku. O impulsu k rozvoji, velkých výzvách i aktivitě dovnitř regionu jsme hovořili s jejím ředitelem Davidem Pancnerem.
O citlivém přístupu ke krajině, spolupráci jako klíčové linii pro přípravu krajiny na přicházející klimatickou změnu i konkrétních opatřeních jsme hovořili s Janem Starobou ze Strategické rady regionu Broumovsko.
Když jsem minulý týden volala vedoucí broumovské knihovny Martě Lelkové, aby okomentovala fakt, že z Národního plánu obnovy dostali čtyřicet milionů na rekonstrukci domu na Opočenského 33 a jeho přeměnu na novou, moderní knihovnu a kreativní centrum, ještě tomu úplně nevěřila. „Byla jsem služebně v Hradci, ale myslí jsem byla úplně jinde. Bojujeme za to už od roku 2017 a musím říct, že je skvělé, že jsme od samého počátku měli podporu města,“ říká.
Nečekanou návštěvou poctila tento týden první dáma Eva Pavlová statek v Hejtmánkovicích. Na Broumovsko zavítala, aby si zde vybrala z nabídky látek a nechala si ušít sukně značky Laiva, které šijí Lenka Hlaváčková a Ivana Hanušová z odstřihů bavlněného brokátu z broumovské Veby. Zeptali jsme se, jak návštěva první dámy proběhla a jaké látky si vybrala.
Dřevorubec roku se po tříleté pauze vrací do Adršpachu. V sobotu 20. ledna v 10 hodin odstartuje již 13. ročník oblíbené soutěže, jejíž poslední chystaný díl v roce 2020 na poslední chvíli zhatila pandemie. Jediný zimní “Dřevorubec” v Česku tradičně přináší kromě lesáckých závodních disciplín i bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. Více nám prozradil organizátor závodu Pavel Cohla.