Na Broumovsko mě přivedl textil a náhoda
- Adresa: Periferie
- - Sobota, 26. října 2024
Když poprvé přijel do místního autoservisu s SPZ Středočeského kraje, podivovali se, co tu dělá. Odpověď byla jasná: „Přijel jsem za… Celý článek
Když poprvé přijel do místního autoservisu s SPZ Středočeského kraje, podivovali se, co tu dělá. Odpověď byla jasná: „Přijel jsem za… Celý článek
Od patnácti let pracuje v broumovském klášteře. Vystřídal pozice průvodce, údržbáře, produkčního a od loňského roku působí jako výkonný manažer festivalu Za poklady Broumovska. Z regionu odešel jen na nejnutnější dobu vysokoškolských studií a po úspěšném absolvování školy se vrátil zpět. „Samozřejmě nevím, co bude za rok či deset let. Pokud budu optimistický, dokážu si představit, že jsem se tu narodil a také tu zemřu,“ říká Tomáš Mrština (27 let).
Od dětství si přál především cestovat, a to se mu splnilo – skoro dvacet let prožil v zemích celého světa, aby se ve čtyřiceti letech vrátil na Broumovsko s velkou životní zkušeností a nadhledem. „To, že chci žít a zemřít na Broumovsku, cítím z celé své duše,“ říká podnikatel a letec Jaroslav Šefc (53) z Martínkovic.
Rodné Teplice nad Metují jí v dětství připadaly jako místo bez perspektivy. Po zkušenostech z Prahy i Anglie by ale svou teplickou adresu už za nic neměnila. „To, co jsem dřív vnímala jako malost, teď vidím jako skutečný dar,“ říká Eva Marková, učitelka angličtiny na ZŠ Teplice nad Metují a masérka (35 let).
Dvanáct let prožil mimo Broumovsko – žil v Praze i v Německu, aby se nakonec vrátil i s rodinou do rodných Martínkovic. Mezi hlavní hodnoty, které tu nachází, patří blízkost, prostor pro seberealizaci a široká nabídka kultury. „Spousta věcí se tady dala do pohybu,“ říká architekt Martin Jirka (34).